Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приеха на първо четене промените в Закона за насърчаване на инвестициите

Снимка: БГНЕС

След двучасови скандали и няколко почивки депутатите приеха на първо четене промени в Закона за насърчаване на инвестициите, които предвиждат Българската банка за развитие и Агенцията за инвестиции да преминават от Министерството на икономиката към Министерството на иновациите и растежа, информира репортерът Добрина Карамболова:

Поправките са свързани със структурни промени за разделяне на Министерството на икономиката на две отделни ведомства. От ГЕРБ упрекнаха управляващите, че промените не са минали през обществено обсъждане, а те пък обясниха, че това не е необходимо, тъй като поправките са технически. След дълги спорове какво е било управлението на инвестициите през последните години, промените бяха приети на първо четене. 

Опозицията поиска прегласуване, което показва че няма кворум. Това накара председателя на парламента Никола Мирчев да даде кратка почивка. След нея беше поискано трето гласуване. 

Според ГЕРБ и ДПС обаче такова не може да има, след като даден законопроект е гласуван два пъти. Опозицията предложи да прекратят разглеждането на точката, но за мнозинството второто гласуване е било недействително. След поредната почивка поправките в Закона за насърчаване на инвестициите все пак бяха гласувани отново и бяха приети. 

Промените предвиждат Българската банка за развитие и Агенцията за инвестиции да преминат към Министерството на иновациите и растежа





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕК: Митата на САЩ няма да останат без отговор

"Неоснователните мита за ЕС няма да останат без отговор - те ще доведат до твърди и пропорционални контрамерки". Това казва в изявление председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен в отговор на наложените от американския президент Доналд Тръмп мита върху вноса на алуминия и стоманата, които трябва да влязат в сила от 12 март. Тя подчертава,..

публикувано на 11.02.25 в 11:02

Гърция: Все повече българи ползват устройство за безконтактно плащане на магистрални такси

След отварянето на границата с Гърция все повече българи и румънци предпочитат да използват устройство за безконтактно плащане на магистрални такси, което спестява време от спиране на таксуващите пунктове. Устройството е безплатно и може да се поръча от България на сайта на магистралата "Егнатия одос". Пратката е освободена дори от такса..

публикувано на 11.02.25 в 10:55
Сами Абу Зухри

"Хамас": Единственият начин да бъдат върнати израелските заложници е да се спазва примирието

Висш представител на радикалното палестинско движение "Хамас" предупреди, че единственият начин да бъдат върнати израелските заложници у дома е да бъде спазвано споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа. Така Сами Абу Зухри отговори на изявлението на  американския президент Доналд Тръмп посочи, че примирието може да бъде отменено, ако..

публикувано на 11.02.25 в 10:27
Бета Наур

Бета Наур: Пиша за правото на избор, за превратностите, за вътрешната борба в този налудничав свят

Поетесата и писателка Бета Наур е българка , която от три десетилетия живее и твори в Белгия. Авторка е на 5 стихосбирки, 17 детски книжки и 3 романа - "Алегрия", "Когато кръвта заговори" и "Скитници". Бета Наур е псевдонимът на Елизабета Джамбазова , която по образование е педагог, но от най-ранно детство я завладява любовта към..

публикувано на 11.02.25 в 10:16

Украйна наложи ограничения над потреблението на електроенергия

Украйна наложи ограничения върху потреблението на електроенергия след руски атаки срещу енергийната система през изминалата нощ. Украинският министър на енергетиката Герман Галушченко съобщи, че са нанесени удари срещу газова инфраструктура, като атаките срещу енергийния сектор са продължили и сутринта. Взривове са отекнали в Киевска,..

публикувано на 11.02.25 в 10:10

За 2024 г.: Инспекцията по труда установи 1000 работещи без договор в строителството

Над хиляда работещи без трудов договор са били установени при проверки на Главната инспекция по труда за миналата година в сектор "Строителство". От края на януари инспекторите  са проверили близо 400 обекта , а фирмите, установени да работят там, са 500, нарушенията - над 450.  Установено е, че работниците не използват предоставените им предпазни..

публикувано на 11.02.25 в 10:04
Медицински университет - Плевен

Плевен е домакин на информационна среща за еврофинансиране на иновативни идеи

Плевен е домакин на информационна среща за европейско финансиране на иновативни идеи. Целта е малкият бизнес да получи подкрепа от научни организации. Кампанията е организирана от Министерството на иновациите и растежа. Информационната среща започва в 11 часа в Медицинския университет, в зала 113 "Луи Пастьор", факултет "Фармация"...

публикувано на 11.02.25 в 10:03