Принудени ли са полските управляващи да жертват имиджовата независимост от брюкселската бюрокрация заради икономическите си проблеми?
Миналата седмица полският президент Анджей Дуда предложи закриване на действащата Дисциплинарна комисия към Върховния съд, заради която Полша беше осъдена да плаща на огромни глоби и поради която е застрашено получаването на европейски средства изобщо. Самият Дуда се срещна и с председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен, преди да бъде част от лидерски разговори за руско-украинската криза.
На какви отстъпки са готови полските управляващи и пред колко големи проблеми са изправени във вътрешната си политика - това коментира пред БНР политологът Боян Станиславски:
"В известен смисъл има някакво смирение в управляващата коалиция, защото ЕС посегна към парите, което е нещо качествено различно от досегашната политика на размахване на пръст. Убеден съм, че в един момент ще трябва да се оттеглят поне от най-драстичните мерки, въведени досега. Съмнявам се това да е ефект от срещата между Дуда и Фон дер Лайен, защото президентът не е част от изпълнителната власт в Полша. Единственият човек, който реално взема решенията за това какво ще се случи в страната, е Ярослав Качински. Решението дали тази Дисциплинарна камара ще бъде ликвидирана е негово и донякъде на министъра на правосъдието Збигнев Жобро".
По мнение на професора по международно право Лорън Пек предложението на Дуда е "опит да се вземат европейските пари чрез фалшиво ребрандиране, докато се продължава нарушаването на решенията на Европейския съд". От друга страна, може ли този опит да създаде нови търкания между Качински и Жобро, който е лицето на спорните съдебни реформи в Полша?
"Напрежението между двамата са появи, когато ЕС започна да прилага по-строги мерки спрямо антиконституционната акробатика на сегашното полско правителство. Жобров беше по-скоро за някаква открита конфронтация, която после да бъде използвана във вътрешнополитическата игра. Качински е финансов прагматик - има едни пари и трябва да ги вземем. Той е готов да направи поне някои повърхностни движения, които да успокоят ЕК и други европейски институции. Ако това нещо бъде превърнато в правен акт, проектозакон, който бъде вкаран в парламентарната процедура, това ще означава, че срещата с Урсула фон дер Лайен е инициирана от Ярослав Качински и че той е изпратил Анджей Дуда да каже и да направи това, което е направил, и да се върне с нещо, което после да изглежда достоверно пред публиката в Полша".
Има срив на доверието в "Право и справедливост" и като причини се изтъкват както споменатите ценови кризи, така и проваления старт на знаковата данъчна реформа, кръстена "Полски ред" или "Полска сделка" - целта ѝ беше повишаване на пенсиите и други доходи чрез по-високи данъци за най-богатите. Въвеждането ѝ в законодателството обаче доведе до по-ниски заплати на учители и други държавни служители, а Качински поиска някой да поеме отговорност. Така тази седмица беше сменен финансовия министър. Как се стигна до тази ситуация?
"Полският закон за ДДС е над 1700 страници. Пенсионерите продължават да получават една и съща пенсия (а върху пенсиите се плащат данъци). Редица служители и учители получиха заплати по-ниски от предишните им. Ако не желаете да получите по-ниската заплата, можете да се откажете от "Полски ред" и да помолите счетоводителите в институцията, където работите, да ви водят по старата данъчна система. Не съм запознат в историята някъде в Европа да съществуват паралелно две данъчни системи за един и същ тип данъкоплатци. ... За 2021 година полският вътрешен дълг се увеличи със сума, надвишаваща целия дълг за предишните 10 години. Предполагам, че този "Полски ред" беше някакъв опит да се въведе някакъв балансиращ механизъм. Опасявам се, че това повече ще задълбочи проблема, отколкото да го реши в каквато и да е степен".
Интервюто на Константин Мравов с Боян Станиславски в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.
Сатиричната комедия "Астория" от Юра Зойфер, която се поставя за първи път в България, ще гостува на 27 ноември от 19 ч. в Общинския драматичен театър Кюстендил. Постановката е копродукция на Сдружение "Транзит" и Драматичен театър "Апостол Карамитев" - Димитровград, а турнето на спектакъла се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд..
"Нашият Висш съдебен съвет, какъвто го познаваме, най-изразително в този действащ състав, е орган по политически назначения и не може да гарантира съдебната независимост , каквато е прогласена на конституционно ниво. На политически и икономически принцип някакви хора са установили чрез своите протежета контрол над българското правосъдие ."..
Новоизбраният американски президент Доналд Тръмп обяви номинацията си за ръководител на Търговското представителство на Съединените щати при поредна серия назначения, свързани с новата администрация. Това е адвокатът Джеймисън Гриър. Ако номинацията бъде потвърдена от Сената, се очаква Гриър да работи усилено за осъществяване плановете на Тръмп за..
" Ще бъдем последователни и ще гласуваме по същия начин, като предишните 5 пъти – за доц. Наталия Киселова и Силви Кирилов ". Това декларира пред БНР Мюмюн Мюмюн от АПС преди днешния шести опит да бъде избран председател на Народното събрание. Шести опит за избор на председател на парламента По думите му не са водени разговори за..
От 19 часа, от НДК, тръгва шествие, организирано от ВМРО с наслов "Български марш". То се провежда традиционно на 27 ноември, когато, преди 105 години, е подписан Ньойския договор, оставил над 200 000 българи извън пределите на България. Половин час преди това, пред Народния театър, отново се събират противници на директора Васил Василев,..
Британски военни експерти се притекоха на помощ за решаване на случаите с летене на дронове в близост до американски военни бази в Обединеното кралство, съобщи Би Би Си. Около 60 служители на Кралските военновъздушни сили са изпратени да помогнат на американските военновъздушни сили в тяхното разследване. Американците заявиха, че не смятат..
Кипърската столица Никозия е домакин днес на два важни международни форума – втората междуправителствена среща на върха Кипър-Гърция и четвъртата тристранна среща на върха Кипър-Гърция-Йордания. Регионалните проблеми са сред основните въпроси, които ще бъдат обсъдени. "Двете срещи на върха са осезаемо доказателство, че Кипър е..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..