Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дизайнерът Жан Мацаруа направи рокля от балони

По негови проекти има украси на огромни МОЛ-ове в различни държави, рекламни кампании

Жан Мацаруа, дизайнер
Снимка: Феня Декало и Искра Декало

Преди пандемията тавана на огромната зала за посрещачи на летище Бен Гурион бе обсипан с балони. В Израел не е прието да се поднасят букети с цветя при посрещане или изпращане, на любовни срещи и дори когато ходиш на гости. Вместо тях доста често сe носят балони. Затова композицията на прегърната влюбена двойка, в която и двете фигури са от балони, при това самите те държат балони, много точно показва едно от направленията на най-известния магазини за балони и пункт за поръчване на украси и реклами.
"Едва смогваме да приготвим изненадите, с които влюбените на различни възрасти искат да изненадат избраниците си. Поръчват букети, в които цветята са направени от балони или връзки с балони-сърца, но и най-различни предмети, които са свързани с общите им спомени. Много се търсят балоните с форма на джипове, мечета, еднорози (те освен митични животни са символ на забогатяване от реализация на идеи на иновационни фирми, успели да се наложат на пазара. Когато капиталът им достигне милион долара, те също се наричат еднорози). Най-нестандартната ни поръчка тази година беше за рокля от балони. Младежът донесе рокля на приятелката си и по нея ние направихме нашия шедьовър. Дано ѝ хареса.

За нас няма разлика дали наближава християнски, мюсюлмански или еврейски празник, а както виждате не отминаваме и международните. Преди два месеца над тротоара на централния булевард "Ефет" в Яфо, пред магазина ти, “летеше“ дядо Мраз от балони, който при всеки повей на вятъра подрънкваше звънчета. Беше във впрегнатата си с еленчета шейна. Вече подготвяме и тематични балони за карнавала на мартенския еврейски празник Пурим", каза за БНР 35-годишният християнин Жан Мацаруа, дизайнер на мероприятия в Близкия изток.

Снимка: Феня Декало и Искра Декало

По думите му дизайнът на балони, може да се сведе до три големи групи.

"Да си купи от магазина малка тематична композиция от балони за подарък може всеки. Ако трябва да се украси салон, парк, сграда за сватба, годеж, празнуване на пълнолетие или някакъв семеен празник, се прави поръчка и проектът е в зависимост от особеностите на мястото и интересите на поръчващия. Например наскоро направихме украса за празненство по изпращане в пенсия на един от най-търсените електротехници на Яфо. Направихме украсата от завити като спирала балони, със светещи нишки в тях. Приличаха на огромни енергоспестяващи крушки, но си бяха балони. Арка от тях ориентираше многобройните му клиенти, пристигащи да го поздравят и да му изкажат благодарност. До тогава, той беше ходил да поправя по домовете им", допълни за предаването "Закуска на тревата" Жан Мацаруа.

Снимка: Феня Декало и Искра Декало

Жан Мацаруа е един от участниците от Израел във влязлата в книгата на Гинес 10 метрова композиция от балони, в която бе вплетен и 4 метров самостоятелен балон. Негов е дизайна. Самият той е на трето място в света и първи от Близкия Изток в световните конкурси на дизайнери на балони.

"Състезавам се с дизайнери от Русия, например, където има стара традиция за аранжиране на балони. Попадах уж случайно в този бизнес. Баща ми, който почина преди 12 години, имаше магазин за детски играчки. Преди някакъв празник ни дойде идеята да го украсим с гирлянди от балони. Настоявах да е с цветовете на дъгата и това се хареса на всички. Сега разбирам, че е била доста семпла идея, но похвалите ме подтикнаха да се интересувам от дизайн на балони. Най-напред се учех сам от Интернет, но после отидох на курс в чужбина. Има техники, които могат да бъдат научени, но никой не може да ти напомпа въображение. Продължавам да уча, но то е от участия и гледане в международни конкурси. Там е важно не само да вземеш медал, а да те забележат измежду организаторите на различни тържества по света и да започнат да те канят на изяви. По мои проекти има украси на огромни МОЛ-ове в различни държави, рекламни кампании, декори за филми, за всевъзможни многохилядни тържества ( преди пандемията), където и украсата трябваше да е подобаваща. Последния конкурс, в който участвах е футуристки- как  виждаме бъдещето. Използвах идеи от комиксите и от научнофантастични филми. Приятели ми помогнаха да скроя и направя огромни балони с формата на космически кораби. Имах предвид и израелската космическа станция Берашит.

В следобедните часове към магазина има „училище по дизайн на балони“, което е първо в региона. В него не приемам хора без сериозен опит в оформяне на балони. Само тези могат да разберат какво им преподавам. Искам да създадем школа и традиция в дизайна на балони. А търсене има. Балоните са харесват и на бебетата и на 100 годишните".

Снимка: Феня Декало и Искра Декало

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02