Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кризата около Украйна - все по-далеч от решаване, и другите международни новини от седмицата

Щети от обстрел в село край Донецк, контролирано от украинските правителствени сили
Снимка: ЕПА/БГНЕС

През тази седмица Русия не нахлу в Украйна, както някои предричаха. Новините обаче показаха, че кризата остава далеч от уреждане, тъй като Русия и Западът държат на своите условия и запазват взаимните си подозрения и обвинения. Ситуацията рязко се изостри заради подновена артилерийска стрелба между украинските правителствени сили и проруските сепаратисти в Източна Украйна.

В самопровъзгласилите се Донецка и Луганска народна република беше предприета и евакуация на цивилните с мотива, че Киев подготвя офанзива в Донбас - нещо, което украинският външен министър Дмитро Кулеба определи като "дезинформация". 

Москва и Киев си отправиха взаимни обвинения в саботиране на Минските договорености. Вашингтон пък видя стремеж на Русия да намери претекст за нахлуване в Украйна, за което, според президента Байдън, Москва е готова.

Тази седмица Полша и Унгария изгубиха съдебната битка срещу ЕС по въпроса за обвързването на еврофондове с върховенството на закона. Държави-членки, които не спазват този принцип, могат да бъдат лишавани от еврофинансииране, постанови Съдът на Евросъюза. Така Европейската комисия ще може да намали суми, предвидени за Варшава и Будапеща, срещу които бяха предприети процедури.

Полша и Унгария критикуваха остро съдебното решение с мотива, че европейските институции надхвърлят правомощията си и действат по политически подбуди.

Новините около Covid пандемията тази седмица бяха по-скоро оптимистични. Световната здравна организация отчете, че новозаразените по света са намалели с една пета спрямо предходната седмица, а броят на смъртните случаи не се увеличава. Още тази седмица Нидерландия отмени повечето от ограниченията. Австрия обяви, че ще ги премахне от 5 март, а Германия ще направи това от 20 март.

В Канада полицията в Канада предприе силови действия срещу демонстрантите от т.нар. Конвой на свободата. Разчистени бяха блокадите на ключовия мост, по който минава търговският трафик към САЩ. Започнаха и арести на протестиращи, които отказваха да вдигнат блокадата в центъра на канадската столица Отава.

А сръбският тенисист Новак Джокович, който преди месец беше депортиран от Австралия заради проблеми около здравния статус, наруши няколкоседмичното си мълчание. Във вторник той заяви, че няма да се ваксинира срещу коронавируса, дори ако му се наложи да пропуска нови турнири.

Седмицата белязана и от тежък морски инцидент. На ферибот, плаващ под италиански флаг от гръцкото пристанище Игуменица към Италия, избухна пожар. Това стана, докато фериботът плаваше край гръцкия остров Корфу в Йонийско море. Огънят е тръгнал от гаража на плавателния съд, където са били паркирани над сто камиона. На борда на ферибота имаше 239 пътници и 51 души екипаж, като повечето хора са спасени.

Силни бури пък връхлетяха големи част от Северна и Централна Европа, като на места скоростта на ветровете достигна 200 километра в час. В Германия, Полша и Ирландия лошото време взе и жертви. Материалните щети също са големи. В много райони на Германия, Нидерландия, Чехия, Полша и Великобритания спряха влакове, а стотици хиляди домакинства бяха без ток.

Обзора на водещите международните новини от седмицата слушайте в звуковия файл 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39