Европейският съюз остава на страната на Украйна и няма да разочарова народа й. Това послание отправиха тази седмица председателите на Съвета на Евросъюза и на Еврокомисията - Шарл Мишел и Урсула фон дер Лайен. Двамата произнесоха дрматични речи в Европарламента. Мишел призова Русия да събере кураж за преговори. Фон дер Лайен пък отбеляза, че Москва трябва да избере - или да воюва с Украйна, което ще доведе до огромна загуба на човешки живот, или да се върне към сътрудничество с Европейски съюз в името на общите ни интереси.
В интервю за "Събота 150" говорителят на Еврокомисията Петер Стано очерта отношенията между Европейския съюз и Русия, евентуалните европейски икономически санкции и руски контрадействия, а също и за европейската политика към Западните Балкани и към Африка:
Няма да успеем да убедим обаче Русия да промени поведението си. Това е нещо, което политическото й ръководство трябва да проумее само. Опитите да се разедини Европейския съюз и незачитането на институциите му не е правилният път напред. Но в сегашната криза Путин пак прави същото - иска да разедини съюза, да го скара със Съединените щати. Но всъщност постига тъкмо обратното - ние сега сме безпрецедентно единни.
Всички говорим с един глас в защита на Украйна и против политиката на сплашване. Господин Путин трябва да знае, че ако се оказваме в състояние на конфронтация, това не е защото ние го искаме. Няма да приемем такова поведение от негова страна. Винаги обаче сме отворени за диалог. Защото от конфронтацията не печели никой, включително руският народ".
Защо на извънредната кратка сесия на Съвета на Европейския съюз в четвъртък не бяха обсъждани евентуалните санкции срещу Русия?
"Все още се надяваме, че няма да се наложи да обсъждаме санкции, защото полагаме всички усилия - инвестираме цялата си енергия - за постигане на политическо решение на масата за преговори. Защо не се обсъждаха санкции тази седмица? Отговорът е прост - защото такова е естеството на санкционната ни политика. Тя е реакционна. Конкретни предложения се финализират, едва когато се материализират действия, срещу които трябва да реагираме.
Досега няма нищо съществено от руска страна, което да ни принуди да стигнем до такъв етап. Но, разбира се, макар да вярваме в дипломацията, сме подготвени за възможността Русия да провали дипломатическите усилия. За такъв случай сме готови с огромен пакет от потенциални санкции. Но това засега са само предложения в случай на агресия, нахлуване или нещо друго, с което биха били нарушени териториалната цялост и суверенитетът на Украйна".
Икономическите санкции са най-силното, макар и май единственото ефикасно оръжие в арсенала на Европейския съюз в ситуации като кризата с Русия. Подготвен ли е обаче съюзът да се справи с неминуемите щети, които сам би си нанесъл с такива санкции?
"Санкциите, разбира се, биха навредили и на двете страни. Но за нас това е принципен въпрос. Колко далеч сме готови да стигнем, да страдаме и да платим в защита на принципите си? Да не забравяме, че обикновено към санкциите на 27-те членки на Европейския съюз се присъединяват и страните кандидатки за присъединяване, страните от източното ни партньорство, от Европейската икономическа зона, а също и партньори като Съединените щати, Обединеното кралство, Канада, а може и други държави. Ние - цивилизованата международна общност - сме много по-силни икономически и много по-издръжливи. Няма да пострадаме толкова от санкциите, колкото Русия ще пострада. Защото те ще я изолират и ще спрат модернизацията й."
А дали е достатъчно добре подготвен Евросъюзът да понесе щетите от евентуална руска енергийна контраатака?
"Това би било в нарушение на всички правила. Търговските стоки не бива да се използват като геополитическо оръжие. Русия вече се е опитвала да го прави. Но това в XXI век не е пример за цивилизовано поведение. Ако все пак Русия реши отново да постъпи така, ще оцелеем. Вече сме в процес на преход към зелена енергия и така Русия само би дала тласък на усилията ни да се освободим от енергийната си зависимост от нея. Освен това вече се насочваме към по-предвидими и по-надеждни партньори. Така че Русия сама ще си навреди и ще подкопае икономиката си".
Ако Русия продължи да смята, че сигурността й може да бъде гарантирана само с враждебност към Запада, не е ли назрял моментът да се ограничат сферите й на влияние с например по-ефективна политика на разширяване на Евросъюза на Западните Балкани?
"Русия вече се опитва да подкопае и да дестабилизира много различни региони. Настоящите събития не са нещо ново за бившите съветски републики - в Украйна просто продължават започнатото през 2014-а. Такава тактика приложиха и срещу Грузия преди това. Продължават да дестабилизират и Молдова. По същия начин се опитват да спрат интеграционния процес на страните от Западните Балкани. Руснаците са сериозно замесени в дезинформационната кампания, която е в ход срещу популярността на Евросъюза там. Това ни е добре известно и работим заедно със западнобалканските си партньори, защото европерспективата е много атрактивна за тях. И не е в техен интерес да бъдат отклонени от пътя им към Европейския съюз. Трудно им е, разбира се. Защото са изправени пред трудна вътрешнополитическа трансформация, а систематично усилията им се саботират по много различни начини.
Репутацията на Европейския съюз в региона зависи и от това как протича присъединителният процес. Затова беше много жалко, че нещата между Северна Македония и България се развиваха така. И Албания пострада даже. Тези две кандидатки са наистина добре подготвени и ако не можем да започнем присъединителни преговори с тях, последствията ще са негативни. Затова са много окуражителни знаците, че България и Северна Македония вървят към решаване на двустранния си проблем", изткъна още Стано.
Тази седмица Европейският съюз взе инициативата, за да конкурира Китай и Русия в Африка. В изгодно положение ли е Европа да си върне водещото влияние там?
"Европейският и Африканският съюз в момента се занимават само с отношенията помежду си - с това, което искаме да постигнем по пътя на сътрудничеството. Ние не приемаме това сътрудничество с Африка като конкурентно на чиито и да било интереси там. Евросъюзът никога не се опитва да покорява или да налага нещо на партньорите си. Което - страхувам се, не е случаят с Русия и Китай. Погледнете само естеството на техните инвестиции и въобще начина, по който се отнасят към тези държави. Стремят се всъщност да ги правят зависими от тях и в някои случаи накърняват суверенитета им и дори поставят под въпрос икономическото им оцеляване". Това каза за "Събота 150" говорителят на Еврокомисията Петер Стано.
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър Теменужка Петкова ще получи негативен знак за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...
" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..