Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цигулари от ромския квартал в Сливен ще свирят в Париж на концерт за френското председателство

Децата са възпитаници на школа по проекта „Музиката вместо улицата“

Снимка: Ани Петрова

Две талантливи момчета цигулари от ромския квартал „Надежда“ в Сливен са избрани да свирят в Париж по случай честването на френското председателство на ЕС, което започна на 1 януари. Децата ще бъдат включени в голям оркестър с още 120 техни връстници - музиканти от 27 страни на ЕС. Оркестърът е сформиран от Парижката филхармония по проект „Демос“.

Концертът ще се състои на 26 февруари в зала „Пиер Булез“ под патронажа на френския президент Еманюел Макрон.

Проектът е насочен към деца, които нямат достъп до обучение по икономически, географски или социални причини.

Децата от Сливен са Сашо Георгиев и Цоньо Чолаков. Те са възпитаници на школа по проекта „Музиката вместо улицата“, създадена от цигуларя Георги Калайджиев, който и живее и твори в Германия, но също е излязъл от гетото край Сливен.

Два пъти седмично работим с децата по специален предмет, отделно идват по солфеж, разказва преподавателят по цигулка Радка Кусева.

В момента в школата има свободни места за флейта и обой. Две от децата са вече в Музикалното училище в Стара Загора. Вече ще има и обучение по фагот.

В школата работата е сериозна. Въпреки големия интерес, има и голямо текучество на деца от квартала, причините за което са различни. 

„Те идват с много голям ентусиазъм, но при най-малката трудност се отказват, връщат цигулките, връщат други инструменти. Семейната среда е много важна – ако надзор няма това дете упражнява ли се, свири ли достатъчно, ходи ли на училище редовно“, изтъква преподавателката.

„Горд“ е малка дума, за да изрази какво усеща създателят на проекта „Музиката вместо улицата“ - цигуларят Георги Калайджиев, за участието на възпитаници на школата в Париж. 

„Аз съм толкова щастлив. Децата са толкова мотивирани. Жалко, че пандемията малко ни поотряза. Можеше да тръгнем с повечко деца. Те са подготвени, от следващата седмица започват интензивни репетиции с най-големите светила. Там ще имат индивидуални репетиции, групови репетиции, общи – с целия оркестър, и много свободно време да разгледат Париж. Това ще бъде една разкошна програма за децата, ще им даде изключително преживяване, което ще им остане за цял живот.“

Повече чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята . "Тук имаме уникална природа -..

публикувано на 15.07.24 в 11:08

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33