От 1-ви март в Израел окончателно се премахват зелените сертификати. Последната вълна от Омикрон е пред затихване. Оказва се, че докато властите са се опитвали да спрат разпространението на вируса, са допуснали много други поражения върху обществото, които тепърва ще се проявяват.
В страна е на разположение гореща телефонна линия за помощ при нервни разстройства. Доброволката Анат Битан сподели пред БНР, че по време на пандемията обажданията са се увеличили десетократно.
"Преди ни звъняха основно самотни хора, влюбени или скарани с родителите си тийнейджъри, родители, които на могат да намерят общ език с децата си. Сега палитрата е доста пъстра. Мнозина останаха без рабата по време на пандемията. Бизнеси фалират, парите не стигат. Хората се страхуват, че ще се разболеят от Covid и ще бъдат в тежест на семействата си. Заради страха да не ги заразят, младите хора не посещаваха възрастните си роднини. След отслабването на мерките се оказа, че доста деца не искат да се върнат в училище, не само заради страха от заразяване, а защото са загубили навици да учат. Част от хората не искат да излизат от вкъщи. Други излизат само за да намерят с кого да се скарат и да излеят негативната си енергия. Агресията и сред децата, и сред възрастните се засили. Обаждаха ни се и жертви на дискриминация заради зелените сертификати. Имаше хора, които не можеха да отидат на работа заради отказа си да бъдат ваксинирани. Жалваха ни се и колегите им, които се страхуваха, че ако има неваксинирани, могат да ги заразят".
Въпреки отмяната на зелените сертификати обажданията на горещата линия не намаляват. Новият страх е свързан с опасността от военен конфликт между Русия и Украйна. Над един милион от жителите на Израел са дошли от Русия и Украйна. По телевизията периодично излъчат запис с призив на министър-председателя към израелските граждани, които се намират на заплашените от война територии, веднага да ги напуснат и да се приберат.
Само в секцията в Кирият Оно работят 120 доброволци, подбрани между студенти по психология, медицина, социална дейности. За да се попадне при тях, се минава 4-месечен курс и изпит, тъй като се изискват специални умения да намериш общ език с човек в твърде агресивно емоционално състояние, при това по телефона, където имаш само своя глас и търпение, за да се опиташ да помогнеш.
Страната е разделена на три зони, горещата линия е денонощна, а финансирането ѝ е от частна благотворителна организация.
По думите на изследователя на мозъка и преподавател в академичния колеж в Кирият Оно д-р Дов Рубин още е рано да се види пълната картина на последиците от пандемията.
"От данните, с които разполагаме, личи, че най-тежко са пострадали децата и юношите и то не от вируса, а от затварянето, дистанционното обучение и липсата на социални контакти. В комисията за борба с вируса имаше епидемиолози, социални работници, но не и психиатри. В борбата с болестта не се интересуваха от човека като цяло. Затварянето бе най-лесният път. Зад грижата за хората никой не виждаше човека. Бих сравнил последиците от затварянията и мерките по време на пандемията с тази след най-тежката съвременна война на Израел - Кипурската. Сега правителство се опитва да намали щетите. Дори фактът, че за пръв път от много години министърът на здравеопазване посети болница за душевно болни, показва ново отношение към последствията от наложената изолация и насаждания страх. Ясно е, че ще има нови и нови щамове, но мерките ще са по-различни. Вярно е, че сегашното разхлабване на мерките се дължи и на имунизирането с три дози ваксини на по-голямата част от населението, но това не ликвидира завинаги заразата. Изолацията може да е спряла веригата от разпространение на заразата, но отворила верижна реакция от психически заболявания. Много дълго хората ще усещат страх да се доближат до близките и приятелите си, да ги прегърнат и целунат, което беше съвсем естествено преди пандемията".
Д-р Рубин предупреди, че тепърва предстои да се види и какви ще са страничните ефекти от ваксините и лекарствата срещу Covid-19.
"Част от посттравмите са психически. Оптимист съм за хората в Израел. Години наред тук има войни и терористични актове. Въпреки това хората с психически отклонения не са повече, отколкото в уредените западни държави. Имаме добра система за оказване на психологическа помощ. Въпреки това призивът ми е да се прекрати нагнетяването на страхове у хората".
Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.
Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус отхъврли възможността той да бъде кандидатът на Социалдемократическата партия за канцлер на предстоящите през февруари предсрочни парламентарни избори. Писториус съобщи в специално видеообръщение, публикувано в каналите на партията му в социалните мрежи, че това е негово "суверенно и изцяло лично..
24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..
Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..
В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..
Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..
Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци. В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..
На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..