Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

50 години хор "Мадригал"

29 февруари 1972 г. е рождената дата на камерния хор „Мадригал“. Вече 50 години хорът ни радва с  разнообразния си и интересен репертоар, много често напълно непознат за нас, тъй като идва от дълбините на времето - от XV, XVI и XVII век в Европа и все още непознатата стара славянска музика от Ранното средновековие. Концертите на този хор винаги са откритие за меломаните у нас.

Замисълът за такъв състав се заражда през 1971 г. във връзка с движението „Българска музикална младеж“. Тогава директорът на Главна дирекция „Музика", музиковедът Богомил Стършенов, споделя идеята си за създаването на мадригален хор с диригента Стоян Кралев - възпитаник на проф. Георги Димитров в Музикалната академия и създател на вече много известния бургаски хор “Родна песен“. Кралев приема с ентусиазъм идеята, провежда се много сериозен конкурс за набиране на хористи, а изискванията са като за професионални певци. Подбрани са 26 певци и работата започва.

Хорът е професионален, тъй като хористите са на заплата и това е причината никога да не се е явявал на международните хорови конкурси. Първо в репертоара на състава влиза полифонична музика от Средновековието - мадригали и мотети от италиански, нидерландски и английски композитори. След това интересът се насочва и към славянската музика от ранното Средновековие (XIX век); многогласни обработки на руски и български творби, създадени на основата на „Болгарский роспев”; съвременна музика от български композитори.

Безупречната интерпретация, красивият звук на хора и непознатият репертоар привличат интереса и в чужбина - „Мадригал“ гостува в много страни: Франция, Австрия, Германия, Япония и др. За първи път съставът изпълнява църковна литургия на концертния подиум, а често участва в изпълненията на кантатно-ораториални творби у нас. Великолепни са и компактдисковете, издадени от хор „Мадригал“ - с много вкус, изискан стил, чистота на интонацията, постигнати  благодарение на взискателната работа на диригента Стоян Кралев.

След 1988 г. работата на хора добива нова насока. След гостуване на престижния австрийски фестивал в Брегенц той става постоянен участник в спектаклите на операта и това променя репертоара му - в него вече са включени арии, хорове и ансамбли от опери, оперети и мюзикъли. С програмата „Златни страници из опери, оперети и мюзикъли“ хор „Мадригал“ гостува и в много градове на Австрия.

През 2018 г. диригентът Стоян Кралев почина, но в Златния фонд на БНР е запазено негово интервю по случай 20-годишнината от създаването на хор „Мадригал“. Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Самуел Финци

Самуел Финци: Все по-малко разбирам какво се случва в света

Все по-малко разбирам какво се случва в света! Това каза пред БНР актьорът Самуел Финци, номиниран "Икар" за водеща мъжка роля  за Шайлок във "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, реж. Явор Гърдев, Народен театър "Иван Вазов". "Просто съм онемял, защото имам чувството, че все по-малко разбирам какво става около мен и респективно в света...

публикувано на 11.02.25 в 18:14

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 18-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Акцент в столичния афиш през изминалата седмица: Концертът на Софийската филхармония с изпълнение на Концерта за цигулка "Offertorium" от София Губайдулина и “Стабат Матер“ от Джоакино Росини - Преди..

обновено на 11.02.25 в 15:06

“Парижката Света Богородица“ – гастролът на годината

Най-голямото събитие в областта на музикално-сценичните изкуства у нас през месец февруари е гастролът от 6-и до 11-и февруари в зала 1 на НДК на наследника на оригиналната продукция от 1998 г. на мюзикъла “Парижката Света Богородица“ от Рикардо Кочанте, при това с една от звездите в главните роли в нея – канадският артист Даниел Лавоа като..

публикувано на 11.02.25 в 12:05
Деми Мур във

Деми Мур и трагизмът на съвършенството във "Веществото"

Копнежът по блясъка е познат на почти всеки човек. В определен момент от живота си повечето от нас се стремят към това да са по-красиви, по-талантливи, по-привлекателни за околните. Стремежът да бъдеш по-добър от това, което си, обаче, понякога се превръща в мания. Особено често това се случва в днешни дни, когато дори и през телефона си..

публикувано на 11.02.25 в 09:21

Започва 75-ото издание на "Санремо"

От днес до 15 февруари ще се състои фестивала на италианската песен "Санремо". Това е 75-ото му издание, което стартира с една изненада. За първи път в историята на "Санремо" се оттегли един от участниците. Това е рапърът Емис Кила. Разследван е от прокуратурата в Милано във връзка с агитките на Интер и Милан. Срещу него тегне и обвинение за..

публикувано на 11.02.25 в 08:52

Изследователски проучвания на Валентин Йорданов

Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г."  ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..

публикувано на 10.02.25 в 08:51
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00