Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

50 години хор "Мадригал"

29 февруари 1972 г. е рождената дата на камерния хор „Мадригал“. Вече 50 години хорът ни радва с  разнообразния си и интересен репертоар, много често напълно непознат за нас, тъй като идва от дълбините на времето - от XV, XVI и XVII век в Европа и все още непознатата стара славянска музика от Ранното средновековие. Концертите на този хор винаги са откритие за меломаните у нас.

Замисълът за такъв състав се заражда през 1971 г. във връзка с движението „Българска музикална младеж“. Тогава директорът на Главна дирекция „Музика", музиковедът Богомил Стършенов, споделя идеята си за създаването на мадригален хор с диригента Стоян Кралев - възпитаник на проф. Георги Димитров в Музикалната академия и създател на вече много известния бургаски хор “Родна песен“. Кралев приема с ентусиазъм идеята, провежда се много сериозен конкурс за набиране на хористи, а изискванията са като за професионални певци. Подбрани са 26 певци и работата започва.

Хорът е професионален, тъй като хористите са на заплата и това е причината никога да не се е явявал на международните хорови конкурси. Първо в репертоара на състава влиза полифонична музика от Средновековието - мадригали и мотети от италиански, нидерландски и английски композитори. След това интересът се насочва и към славянската музика от ранното Средновековие (XIX век); многогласни обработки на руски и български творби, създадени на основата на „Болгарский роспев”; съвременна музика от български композитори.

Безупречната интерпретация, красивият звук на хора и непознатият репертоар привличат интереса и в чужбина - „Мадригал“ гостува в много страни: Франция, Австрия, Германия, Япония и др. За първи път съставът изпълнява църковна литургия на концертния подиум, а често участва в изпълненията на кантатно-ораториални творби у нас. Великолепни са и компактдисковете, издадени от хор „Мадригал“ - с много вкус, изискан стил, чистота на интонацията, постигнати  благодарение на взискателната работа на диригента Стоян Кралев.

След 1988 г. работата на хора добива нова насока. След гостуване на престижния австрийски фестивал в Брегенц той става постоянен участник в спектаклите на операта и това променя репертоара му - в него вече са включени арии, хорове и ансамбли от опери, оперети и мюзикъли. С програмата „Златни страници из опери, оперети и мюзикъли“ хор „Мадригал“ гостува и в много градове на Австрия.

През 2018 г. диригентът Стоян Кралев почина, но в Златния фонд на БНР е запазено негово интервю по случай 20-годишнината от създаването на хор „Мадригал“. Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Нотев

Иван Нотев в необятната територия на джаза

"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..

публикувано на 18.02.25 в 09:55

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...

обновено на 17.02.25 в 19:08

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола" ще бъде премахната от Квадрат 500

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..

публикувано на 17.02.25 в 13:30
Част от екипа на продукцията

"Конклав" и "Бруталистът" си разделиха по 4 награди БАФТА

Продукцията "Конклав", дефинирана като политически трилър и фокусираща се върху процеса за избор на папа и всичко задкулисно, с което той е свързан, спечели наградата за най-добър филм на церемонията по връчване на отличията БАФТА на Британската академия за кино и телевизия, предаде Ройтерс. Режисьор на филма е Едвард Бергер. Филмът е..

публикувано на 17.02.25 в 08:59

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00