Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

50 години хор "Мадригал"

29 февруари 1972 г. е рождената дата на камерния хор „Мадригал“. Вече 50 години хорът ни радва с  разнообразния си и интересен репертоар, много често напълно непознат за нас, тъй като идва от дълбините на времето - от XV, XVI и XVII век в Европа и все още непознатата стара славянска музика от Ранното средновековие. Концертите на този хор винаги са откритие за меломаните у нас.

Замисълът за такъв състав се заражда през 1971 г. във връзка с движението „Българска музикална младеж“. Тогава директорът на Главна дирекция „Музика", музиковедът Богомил Стършенов, споделя идеята си за създаването на мадригален хор с диригента Стоян Кралев - възпитаник на проф. Георги Димитров в Музикалната академия и създател на вече много известния бургаски хор “Родна песен“. Кралев приема с ентусиазъм идеята, провежда се много сериозен конкурс за набиране на хористи, а изискванията са като за професионални певци. Подбрани са 26 певци и работата започва.

Хорът е професионален, тъй като хористите са на заплата и това е причината никога да не се е явявал на международните хорови конкурси. Първо в репертоара на състава влиза полифонична музика от Средновековието - мадригали и мотети от италиански, нидерландски и английски композитори. След това интересът се насочва и към славянската музика от ранното Средновековие (XIX век); многогласни обработки на руски и български творби, създадени на основата на „Болгарский роспев”; съвременна музика от български композитори.

Безупречната интерпретация, красивият звук на хора и непознатият репертоар привличат интереса и в чужбина - „Мадригал“ гостува в много страни: Франция, Австрия, Германия, Япония и др. За първи път съставът изпълнява църковна литургия на концертния подиум, а често участва в изпълненията на кантатно-ораториални творби у нас. Великолепни са и компактдисковете, издадени от хор „Мадригал“ - с много вкус, изискан стил, чистота на интонацията, постигнати  благодарение на взискателната работа на диригента Стоян Кралев.

След 1988 г. работата на хора добива нова насока. След гостуване на престижния австрийски фестивал в Брегенц той става постоянен участник в спектаклите на операта и това променя репертоара му - в него вече са включени арии, хорове и ансамбли от опери, оперети и мюзикъли. С програмата „Златни страници из опери, оперети и мюзикъли“ хор „Мадригал“ гостува и в много градове на Австрия.

През 2018 г. диригентът Стоян Кралев почина, но в Златния фонд на БНР е запазено негово интервю по случай 20-годишнината от създаването на хор „Мадригал“. Чуйте в звуковия файл.


Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Рашко Младенов

Актьори и музиканти ще пресъздадат легендарния "Първоаприлски концерт"

Имените актьори и музиканти ще се съберат в столичната зала "България" на 1 април, събота, за да пресъздадат легендарния "Първоаприлски концерт" , който преди около 40 години правеха Рашко Младенов, Ицко Финци, Тодор Колев и Николай Бинев. Рашко Младенов е инициатор на първоаприлския концерт тази събота. В него ще се включат Ицхак Финци,..

публикувано на 29.03.23 в 19:04
Теодосий Спасов

Теодосий Спасов: Импровизацията е най-авантюристичното изживяване и за публиката, и за изпълнителя

"Наградата идва от Съюза на артистите и от гилдията на  музикантите. Това е много ценно за мен“ Носителят на "Икар" Владимир Пенев: Има много повече причини да се обичаме, отколкото да се мразим и завиждаме Двете изкуства при него вървят ръка за ръка. От години се занимавам и с театрални постановки .  "Правя музикалната опаковка на..

публикувано на 29.03.23 в 12:31

Юлиян Табаков представя „Genesis-нов хоризонт“

Изложбеният цикъл „Genesis-нов хоризонт“ ще присъства в 4 галерии на различни български градове през следващите 7 месеца. Изложбата вече е представена в Русе. А от  30 март може да се разгледа и в зала „Райко Алексиев“ на СБХ - ул. „Раковски“ 125 . Експозицията съдържа нови творби на художника.Те ще останат там до 19 април. В Пловдив Genesis ще..

публикувано на 29.03.23 в 10:26
Яна Монева

Психологът Яна Монева: Живеенето е нараняване, всяка среща е докосване

"Винаги, когато се извиняваме, всъщност се освобождаваме. Винаги има хора, които по един или друг начин нараняваме, без да искаме. Живеенето е едно нараняване . Всяка среща е и докосване и никога не знаеш дали е добро, или може да нарани другия." Това каза пред БНР Яна Монева, психолог и поетеса, асистент по психодрама, преди представянето..

публикувано на 29.03.23 в 10:01

"Каста дива" – едно предаване, което прави живота по-хубав

В предаването за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ на 26-и март 2023 г.: 20.05-21.00 ч.: - Интервю: Колегата от Класик ФМ Радио Георги Митов – Геми разговаря със знаменития мексикански тенор Роландо Вийасон по повод предстоящата оперна гала на звездата със Софийската филхармония под диригентството на Найден Тодоров на 6 май в..

обновено на 28.03.23 в 16:32
 Лилия Абаджиева

Лилия Абаджиева: От "Движение за култура" работим в бъдеще време

" Работата с младите хора предизвикателство, отговорност и възторг ". Това сподели пред БНР режисьорът Лилия Абаджиева за премиерата в НАТФИЗ на "Крал Лир". В постановката участват нейни студенти и на проф. Иван Добчев. И допълни, че Крал Лир е трагиката на човешкото същество, същност и предназначение , "затова може би това е..

публикувано на 28.03.23 в 14:41
Наташа Кисленко и Чавдар Парашкевов

Чавдар Парашкевов и Наташа Кисленко пристигат в България за три концерта

Дуото Парашкевов – Кисленко, добре познато на международната сцена, пътува през 2023 г. с концерти на три континента. Цигуларят Чавдар Парашкевов и пианистката Наташа Кисленко, които живеят в САЩ, поднасят на почитателите на класическата музика своя проникновен прочит на творби от Рахманинов, Сук, Енеску, Дохнани, Аренски и други композитори,..

публикувано на 28.03.23 в 12:57