„Вижте какво се случи в Либия, Сирия, Афганистан, Ирак, по чудо не беше въвлечен Иран във военни действия, включително тук на Балканите – едно голямо разочарование на Русия, когато не се вслушаха в нейния глас да се намери по-меко решение за Югославия, независимо от геноцида.“
Ясно е, че тази военна операция е мащабна война. Ясни са основните тактически цели. Въпросът е каква стратегия преследват тези действия, коментира Тодоров във връзка с военните действия в Украйна.
След неутрализирането по въздух, сухопътната операция е доста сложна задача, допълни той.
Руската армия плати с горчиви уроци в Чечения, припомни Валерий Тодоров.
„Война в градски условия е много тежко изпитание и за най-опитната армия.“
Ако има сухопътна операция, тя ще засегне районите с етнически българи, подчерта Тодоров.
„България не може да стои безучастна, трябва да поиска гаранции, че максимално ще бъде защитено гражданското население. Ние трябва да договорим коридори за евакуация на това население.“
Много от украинците, които са патриоти и обичат тази държава, говорят руски. Украинският език се налага дори агресивно през последните години, отбеляза в анализа си Валерий Тодоров. По думите му „тази държава спокойно може да се развива като двуезична“.
Журналистът проследи изострянето на чувствителността на източните области след Майдана и проявите на национализъм след 2014 г.
Фокусирането върху личността на Путин изигра лоша роля, смята Валерий Тодоров. Според него в момента има „много силна, категорична, решителна, еднолична власт“.
„Това не е ранният Владимир Путин, когото аз познавам. Това е един друг човек, около него има друго обкръжение. Това е екип от хора, чиято воля изразява Владимир Путин. Различни тенденции има в руското общество. Има и по-остри нагласи от тази, която в момента наблюдаваме.“
„Около него останаха най-твърдите, които безпрекословно споделят неговите виждания“, допълни той.
Валерий Тодоров определи като друга грешка „унизителните интонации, с които се разговаря с Русия“.
„Изведнъж се оказа, че натискът в пъти превъзхожда диалога и нямаше как това да не доведе до усещането за обсадената крепост.“
Последните години са повратен момент във военната доктрина на Русия, подчерта Тодоров и добави, че има и обществено мнение, което не подкрепя тази милитализираща се линия на руската политика.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..
" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ". Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..
Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..
От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева. "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..
Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София . "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..
Снимки: БТА
За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..