Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Паметникът на Свободата в Севлиево е първата от серия творби на Арналдо Дзоки у нас

Фигурата е отлята във Виена, пренесена по Дунава до Свищов и стигнала до града с волски каруци

Снимка: Велина Махлебашиева

Високо над главите и близо до мястото, където са били издигнати бесилките на ръководителите на Априлското въстание в Севлиевския край, е Паметникът на Свободата в Севлиево.

Паметникът е дело на Арналдо Дзоки, чиито творчески следи откриваме на четири континента. В България неговите творби след Освобождението са знакови, но паметникът в Севлиево е първият в страната.

Той е сред първите монументи на загиналите във въстанието и Освободителната война в млада България. През 1882 г. оцелелите опълченци и поборници се обединили в дружество „Лев” и като първа задача в устава си записали „да се въздигне паметник в града, който да напомня за загиналите опълченци, въстаници и поборници”.

След 12 години и с около 30 000 златни лева, събрани от членски внос и дарения, реченото било сторено.

Монументът е открит тържествено с молебен през 1894 година.

Скицата е на чешки художник, преподавател в Търновската гимназия, а Дзоки се заема с изработката.

„Паметникът е отлят в известната леярна „Рихард Вагнер“ във Виена. Много интересно е пренесен по река Дунав с корабче до пристанището в Свищов и от Свищов е пренесен с волски каруци в Севлиево, за да бъде монтиран“, разказва Димитър Димитров от Историческия музей в Севлиево.

Свободата е претворена в бронзовата снага на млада жена. С лявата си ръка държи лавров венец, за да увенчае загиналите за свободата, а с дясната зове с тръба за обединението на българските земи. Статуята се издига върху красива колона, а на постамента се четат надписите, подбрани от Петко Славейков, с когото българската общност в Севлиево поддържала близки връзки от времето когато учителствал в местното школо. Единият цитат е от Ботевата балада за Хаджи Димитър - „Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира…“

Борислав Маринов и Румен Гатев  Снимка: Велина Махлебашиева
Борислав Маринов и Румен Гатев Снимка: Велина Махлебашиева

Паметникът на Свободата като един от символите на града, е част от неговия герб. Исторически изгледи към това знаково място събират в албум от стари пощенски картички Борислав Маринов и Румен Гатев, още докато са ученици. Посвещават изданието на 125-та годишнина от откриването на монумента, която се чества през 2019-а.

„С тези пощенски картички най-често се снабдявам чрез Интернет. Някои излизат доста солено, но имам от различни години. 1904 година – най-ранната картичка от Севлиево.“

Двамата искали да предизвикат интереса на съгражданите си към историята на паметника. И тъй като хората обичат да разглеждат снимки, събрали 17 пощенски картички и нарекли албума „125 години красота и величие“.

Румен, който е изкушен от историята от малък и притежава колекция от автентични военни униформи, е носител на множество национални награди от рецитали. Със завършването си приключил с ученическите конкурси, но все така пламенно изпълнява „Опълченците на Шипка“.

Чуйте цялата история на паметника в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Боряна Данаилова: Трябва да бъдем добри хора, за да ни се случват чудесата

Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..

публикувано на 20.04.25 в 11:25

Ученици от София ще защитават свой проект пред космическото общество на САЩ

„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..

публикувано на 20.04.25 в 10:56

Божият кръст беше издигнат в разрушеното гето в "Захарна фабрика"

Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..

публикувано на 20.04.25 в 06:18
Бена и Богомил с едно от момичетата

Незрящо семейство отглежда двете си деца в бивше работническо общежитие

Незрящо семейство отглежда двете си малки деца в бивше работническо общежитие в столичния квартал Люлин.  Бена и Богомил се грижат за 4-годишната Лора и бебето Габи върху площ от 30 квадратни метра и от няколко години чакат предложение за общинско жилище.  Справят се сами с пазаруване, готвене, чистене, както и с разходките на..

публикувано на 19.04.25 в 12:27
Мийя Лимберг и кученцето Бела

Щастливата развръзка за Белла и Били - две кученца по време на войната в Газа

За войната между Израел и Хамас, започнала в приграничните кибуци на еврейската държава и продължаваща и до днес е писало много и от различни гледни точки.  Днес разказваме обаче за приключенията на на две кученца по време на война и щастливата развръзка . Мийя Лимберг, ученичка в музикалното училище, нейното кученце Белла..

публикувано на 19.04.25 в 09:18
Снимката е илюстративна

32-те думи на Надие Карагьозова от Кубрат, с които учи децата на добродетели

32 думи е избрала Надие Карагьозова от Кубрат, за да учи децата на добродетели и ценности.  Наред с малките, тя кани и големите на пътешествие в света на думите с новата си книга "Творчески дневник - думи вълшебни да знаем и по тях да се познаем" .  "Дума лекува, дума разболява" гласи народната мъдрост , затова трябва да сме..

публикувано на 19.04.25 в 09:00
Бианка Илич

Бианка Илич: Вярата ми помогна да осъзная истинските си суперсили

Тя е актриса, завършва НАТФИЗ. Името ѝ е Боряна Цветкова, позната е като Бианка Илич , но става популярна като нестандартната репортерка Супер Бианка . Повече от 10 години живее и работи в Ню Йорк, където завършва знаменитата школа на Лий Страсбърг, поставя спектакли, пише сценарии и режисира, участва в няколко филма и театрални постановки.  "..

публикувано на 18.04.25 в 16:28