Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„В политиката нещата са в светлосенки, истинската оценка винаги е в светлосенки“

Бисер Банчев: След разпадането на Югославия и СССР войната в душите все още съществува

Не сме имали време да преосмислим драматичната история след края на Студената война, смята историкът

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Паралелите между опозициите в днешна Русия и бивша Югославия показват колко е драматична историята след края на Студената война, колко е необходимо да я преосмислим и как не сме имали време за това. Това мнение изрази пред БНР д-р Бисер Банчев от Института по балканистика към БАН.

„Защото ние сме свикнали да приемаме, че опозицията винаги е позитивна и демократична. Само че на 9 март 1991 г. срещу Милошевич основно протестират монархисти и националисти. Основният въпрос в такава ситуация е да се избере по-малкото зло. Дипломатическите документи към дата 9 март 1991 година, тогава за западния свят по-малкото зло се оказва Милошевич. Така че е много опасна тази аналогия.“

В по-глобален план разпадането на Югославия имаше аналогия с разпадането на Съветския съюз като изкуствено създадени и изкуствено поддържани държави, подчерта Бисер Банчев.

Травмите, които са породени в периода на тяхното съществуване, са още неизживени. Те са неизживени и в Югославия. Войната в душите на хората все още съществува. Доскоро мислехме, че и на територията на бившия Съветски съюз войната е по-скоро в душите на хората, но видяхме, че тя може да стане и съвсем реална война. Всичко това свързваме с неизживените травми от социалистическия период и неговия преход.“

Когато един брак се разпадне, вината няма как да е в едната страна, нюансите са свързани с политически конюнктура и оценка, отбеляза още историкът.

Подкрепата на Сърбия за Русия днес е много нюансирана, посочи Банчев.

„Сърбия зае максимално раздвоена позиция, каквато може би никой друг не зае. В Общото събрание на ООН категорично осъди руската агресия. Сърбия не признава и анексирането на Крим. Сърбия е единствената страна кандидатка за членство в ЕС, която не се присъедини към санкциите, като го мотивира с икономически причини. Правителството и президентът, които взеха тези решения, са подложени на атака от две страни – от една страна от прозападните сили, които смятат, че Сърбия не е достатъчно изповядваща идеите на свободата и демокрацията, от друга са подложени на атаката на крайните националисти и русофили, които смятат, че Сърбия не е изпълнила своя дълг да подкрепи Русия. В политиката нещата са в светлосенки. Истинската оценка винаги е в светлосенки.“

Снимка: БГНЕС

Генерализациите за един историк са смущаващи и могат да подведат, категоричен е Бисер Банчев, който коментира подкрепата за Русия от страна на националисти в балканските страни.

„Тук отново става дума за една дълбока балканска традиция, свързана с трудните периоди на национално-освободителните войни от 19 век и тежките избори, които е трябвало да правят балканските елити. Ние сме наследници на тези традиции. Няма как да избягаме от миналото си.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32