Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цената на тока в Западна Европа е като влакче на ужасите, коментира изпълнителният директор на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори

Ивайло Найденов: Притеснително е, че не се знае какво ще стане с договора с „Газпром“

Ще има глобална борба за газ, за да се напълнят газохранилищата и това ще тласне цените нагоре, прогнозира той

Ивайло Найденов
Снимка: Юлияна Корнажева

Драмата за тежката индустрия не е породена от събитията в Украйна. Нашите проблеми датират от август миналата година – оттогава са високите цени на електроенергията в България.“ Това каза пред БНР Ивайло Найденов, изпълнителен директор на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори. По думите му към това се добавят разстроените вериги на доставка от периода на Covid пандемията.

Резервите на много от заводите се поизчерпаха. Сегашното положение допълнително утежнява тази ситуация. Свободните средства в някои индустрии започват да се изчерпват и оцеляването би могло да стане по-трудно.“

Наистина е важно да продължат компенсациите за цената на електроенергията, докато се успокоят пазарите, коментира Найденов в предаването „Преди всички“. Според него „в момента виждаме абсолютна паника, особено на пазарите на природния газ в Западна Европа“ и цени, които в рамките на ден варират от 300 до 70-80 евро и после обратно нагоре.

Като влакче на ужасите – сега сме надолу, не знаем дали ще сме нагоре след няколко дни.“

Ивайло Найденов подчерта, че това лишава предприятията от предвидимост и нищо не може да се бюджетира.

„Работещото решение специално за електроенергията е продължаване на компенсаторните механизми. Държавата трябва по някакъв начин да се намеси, за да успокои пазарите. Това дали трябва да става с изкупуване на някаква продукция и презапасяване - например със зърното или по друг начин – чисто регулаторно, нормативно, трябва да се обсъди. Аз не знам как земеделският министър ще субсидира цената на газа“, заяви още Найденов.  

Цените на торовете растат още от миналата есен, защото ги „дърпа“ пазарът на природен газ, допълни той.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Цената на газа на нашия пазар е около 40 на сто по-ниска от европейската, отбеляза Ивайло Найденов.

Предишните преговори с „Газпром“ преди десет години продължиха 1 година. Притеснително е, че не се знае какво ще стане с договора с „Газпром“, изтъкна Найденов.

„Тъй като по този договор се внасят 75% от количествата газ в България.“

На индустрията ѝ трябва гарантиране на дългосрочните доставки на природен газ. Не трябва да се допусне като при електроенергията купуване от ден за ден, поясни Ивайло Найденов.

Някои страни много по-лесно могат да се „откачат“ от Русия, отколкото България. Аз се опасявам, че изведнъж изкарването на този доставчик, който отговаря за 44% от вноса на ЕС на природен газ ще доведе до борба на пазарите. Защото не е само Европа потребител на природен газ, особено на втечнен природен газ. Индия е голям потребител, Латинска Америка, Япония, Китай. Сега ще има борба за газ, да се напълнят газохранилищата. Неминуемо това ще доведе до допълнителен тласък на цените нагоре.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06