Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Лвов до Мелитопол - лицата на войната

Украински военни, част от отбраната на Киев
Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Целта на правителството в Кремъл вероятно е да покаже, че цялата Украйна е в техните ръце. От самото начало на тази агресия, първите удари срещу Украйна - на 24 февруари ние се събудихме с ясно разбиране, че ръцете на руската военна сила достигат и до нашите градове.“ Това каза пред БНР Остап Сливински, който е българист, публицист, преводач и преподавател в Университета в Лвов, Западна Украйна.

Лвов се справя все по-трудно с бежанския поток. В града са организирани логистични центрове. Повечето от бежанците се насочват към Полша, Словакия, Чехия, поясни Остап Сливински.

Лвов се е превърнал в център, в хъб за разпределяна на бежанци.“

Бежанци преминават на руска територия в района на Ростов на Дон  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Според Сливински стратегията на руската страна да се поразяват и цивилни обекти цели да се създава хаос и да се блокира критична инфраструктура, която да възпрепятства цивилните да се самоспасяват.

Преподавателят поясни още, че се подготвя психологически да бъде извикан в териториалната отбрана. Междувременно помага като доброволец и събира документални разкази за събитията в страната му.

Един от първите превзети от руснаците градове в Украйна е Мелитопол. Това се случи на 26 февруари, само два дни след началото на военните действия на североизток от България. Градът е разположен близо до малкото, но стратегически важно Азовско море, което е свързано с Черно море чрез Керченския проток.

От няколко години в Мелитополския държавен педагогически университет преподава шуменката Красимира Колева. Буквално дни преди да започне войната тя успява да отпътува от Украйна, но и сега поддържа контакт със своите колеги и студенти, които останаха там.

Мелитопол е град, в който се стреляше и преди 24 февруари“, казва Красимира Колева. По думите ѝ това е така, защото е място, което се намира между анексирания Крим и самообявилите се Донецка и Луганска народни републики. Граничната зона е с особен статут, където още от 2014 г. се извършва т. нар. антитерористична операция от Украйна.

„Това е резултат от стремежите кой ще владее Донбас, защото там се намира Запорожката водна електроцентрала и най-голямата атомна електроцентрала в Европа“, допълва Красимира Колева. 

Заради близостта на Мелитопол до Крим немалка част от живеещите на полуострова избират именно този град, за да избягат от окупираната област през последните 8 години, обяснява преподавателката в местния университет.
Жена в бомбоубежище очаква сутринта и отпадането на комендантския час  Снимка: ЕПА/БГНЕС
След 24 февруари и обявяването на военното положение в Украйна спира транспортът, училищата и детските градина са затворени и почти никой не ходи на работа. Животът е парализиран. Мелитопол е окупиран от руските войници само два дни по-късно, но в тези 48 часа в града започват да вилнеят банди от мародери, разказва още преподавателят по български език в Украйна Красимира Колева. 

Сега положението в града е по-спокойно, част от магазините вече са отворили, но всеки ден има мирни протести срещу руските окупатори в Мелитопол.

Повече чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16