Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Симеон Караколев: Има двама удавника, а спасителите хвърлят малък пояс за един човек

Създава ли Министерството на земеделието конфликт между животновъди и овощари

Николай Колев: Малки производители ще фалират или ще се откажат и ще ядем внос

Снимка: БГНЕС

Има ли напрежение между приоритетни сектори и каква е ролята на земеделското министерство в разгарянето му? Как и с колко ще бъдат подпомагани животновъди и производители на плодове и зеленчуци в кризата и работи ли предлаганата от ведомството схема за разпределение на парите - в предаването „Преди всички“ бяха представени две мнения. 

Продоволствената сигурност е жизненоважна за животновъдите, защото при лош сценарий и липса на реколта 2022 те буквално увисват, заяви Симеон Караколев, съпредседател на Националната асоциация на овцевъдите и козевъдите.

Караколев поясни, че животновъдите очакват да разберат каква част от зърнения баланс, който държавата ще подсигури, ще бъде за тях.

„Все още нямаме никакви индикации, най-вече за цена. В момента има зърно, обаче животновъдите нямат достатъчно ресурс да могат да го покрият.“

Около 1 милион тона са необходими за подсигуряване на продоволствената сигурност за животновъдството, уточни Симеон Караколев.

Ако трябва да се работи на пазарния принцип себестойност на продукцията спрямо стойността на зърното, в един момент сиренето може да стигне 30 лева килограм, което ще бъде удар и шок, коментира Караколев пред БНР.

Снимка: БГНЕСМинистерството на земеделието създава конфликт между приоритетни сектори, отправи критики Николай Колев, председател на УС на Сдружението на дунавските овощари.

Той обърна внимание върху поскъпналите няколко пъти препарати за растителна защита и торове, както и върху разходите на ток, като посочи, че всичко това се отразява върху себестойността на продукцията.

„Ние очакваме себестойността на декар овощно насаждение да е над 1000 лева.“

За да може секторът да оцелее и дори най-малките да продължат съществуването си, е необходима помощ минимум 150 лева на декар допълнителни държавни средства, допълни Колев.

„Има много малки производители, които няма да могат да изкарат тази година. Те просто ще фалират или ще се откажат и секторът ще западне още повече“, предупреди той и допълни, че така ще ядем повече вносна стока.

След вчерашните протести овощарите очакват реакция от земеделското министерство, а при липса на такава ще се отправят към София, стана ясно от думите на Николай Колев.

Снимка: БГНЕС

„Представете си, че има двама удавника и спасителите хвърлят един малък пояс, който е за един човек. На този пояс не могат да стоят двамата удавника, рискуват да потънат и двамата. Съответно или поясът трябва да е по-голям, да може да поеме двамата, или трябва да има два пояса. Това в момента се случва в селското ни стопанство – подхвърля ни се нещо, което е недостатъчно“, обобщи ситуацията Симеон Караколев от Националната асоциация на овцевъдите и козевъдите.

„В случая потребностите говорят не за 50:50, не за 60:40 в полза на животновъдите. За 70:30 в полза на животновъдите“, заяви той и призова разпределението на средствата да бъде въз основа на анализи.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт

На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..

публикувано на 02.02.25 в 05:37
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27
Местността „Карандила“ в природен парк „Сините камъни“

Гергина Даскалова: С икономически интереси в "Сините камъни" ощетяваме Европа и света

"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света". Това..

публикувано на 29.01.25 в 10:28

Настъпва Лунната Нова година

Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година.  Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само..

публикувано на 29.01.25 в 05:34