Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Милена Мутафчиева: Бежанците от война развиват много по-често посттравматичен стрес

На първо място трябва да им осигурим някаква форма на безопасност, казва психологът

Доброволка, помагаща на отбранат ана Одеса, 5 март 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Прилагахме стабилизираща програма, която да минимизира ефекта от посттравматичния стрес при бежанците, като анализът сочи, че такъв стрес се отключва много по-често при бягащи от войната, като вероятността от развитието на стрес е много по-голяма при децата", каза пред БНР доц. Милена Мутафчиева.

Тя е един от авторите на международно проучване по темата за въздействието върху прогонените от войната семейства, които търсят убежище. По него са работили експерти от България, Германия и Финландия като част от европейски проект. Работата по проучването е обхващала майки и деца от бежански центрове от трите страни.

Проучването е било на турско-сирийската граница, където сирийци напускат страната си, прогонени от войната.


"Нашето проучване показа, че има ефект от такива краткосрочни стабилизиращи програми, като те се прилагт в момента, в който бежанците бъдат ситуирани някъде поне за две седмици", поясни още доц. Мутафчиева.

"Тези хора си приличат по това, че са преживели трамва - от събитие, застращаващо живота им.

По-голямата част от бежанците от Украйна за момента нямат някакви психични проблеми като посттравматично стресово разстройство. По-голямата част от страдат от постравматичен стрес, което е здравият отговор на травмата.

На по-голямата част от тях обаче им предстои в годините напред е интеграция, който е ужасяващо дълъг период.

За тях е важно сега на този етап ние тук в България да им осигурим някаква форма на безопасност - послон и храна, работа със специалисти на следващ етап - чрез различни стабилизиращи програми, а едва на трети етап - истинска същинска психотерапия.

На последната степен това е интеграцията - това важи и за възрастните, и за децата", поясни още в "Хоризонт до обед" психологът доц. Мутафчиева.

По думите и на първо място се стабилизират родителите, а чак след това родителите.

"Работи се психотерапевтично с децата едва след това, когато родителите вече са стабилни, защото децата са по-гъвкави, трябва да им се казва истината, за всичко, каквото и да се случва. За да не се подкопава доверието.

Казва се истината, но без драмитични подробности, кротко, съществено, за да не усетят те безпомощтността на родителите", даде съвет специалистът.
 
Според нея в момента децата и жените изпитват за момента много омраза и страх, вината идва на по-късен етап. Затова родителите трябва да реагират спокойно и с обяснения за военните действия. "Тази омраза ги държи мобилизиранив момента...", каза още доц. Мутафчиева.


Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Петьо Брезоев, дерматолог в ДКЦ Александровска болница в София

Д-р Петьо Брезоев: Дихидротестостеронът е причина за оплешивяването

Голяма част от мъжете имат проблем със загубата на коса . Оплешивяването, особено в млада възраст, оказва сериозно влияние на мъжкото самочувствие и голяма част от мъжете са готови да похарчат средства и време, за да възстановят своята коса.  Възможно ли е процесът на оплешивяване да бъде овладян или трябва просто да се подходи към..

публикувано на 21.09.23 в 14:57
Входът на пропастта Морджа

Пещерите като приключение и спасение - надълбоко с Теодор Кисимов и Георги Беров

20-годишният Георги Беров е сред участниците в успешната спасителна акция в Морджа. Завършил е обучение за пещерен спасител. Учи в Националната спортна академия. Георги познава пещерата, защото още 16-годишен през 2019 г. е бил част от международна експедиция там, достигайки до 1230 метра дълбочина. "Беше плюс за мен, защото познавах..

публикувано на 21.09.23 в 13:18
Боряна Димитрова

Боряна Димитрова: Правителствената сглобка е партийна клопка

Протестът оголи много проблеми в земеделието . Българското общество за тези няколко дни научи повече за земеделския сектор, отколкото години наред. Реалните диспропорции в него оставаха замъглени и скрити от погледа на широката общественост. Това мнение изрази в интервю за БНР социологът от "Алфа рисърч" Боряна Димитрова. В хода на..

публикувано на 21.09.23 в 08:24

Илхан Андай: Пеевски се оказва механик на сглобката. Явно вече не е лошият

" Изглежда като втория след Доган, нали?  Реализира успешните си инициативи. Излиза с анонси сутрин, съставя дневния ред на правителството.  Явно вече не е лошият Пеевски , след като и Кирил Петков и компания го възприемат, нищо че декларират - не сме в коалиция с тях. Да си зададем въпроса - протест срещу Пеевски или срещу Кирил Петков би събрал..

публикувано на 21.09.23 в 07:59

Догодина ваучерите за храна стават електронни

От  1 януари хартиените ваучери за храна стават   електронни . Ще има преходен период от шест месеца -  до 1 юли догодина , през който ще действат едновременно както ваучерите на хартия, така тези на електронен носител. "Дигитализацията на ваучерите за храна беше доста дългоочаквана от работодателите и потребителите, тъй като след..

публикувано на 21.09.23 в 06:54
Д-р Симеон Маджаров

Д-р Симеон Маджаров: Начинът на живот на стопаните е водещ при избор на домашен любимец

Един от начините да се справим със стреса в дигиталното ни ежедневие е по-близкото общуване с природата. Едни хора избират да пътуват, други прекарват време в планината, а трети отглеждат домашен любимец.  Контактът с животните у дома е непосредствен, искрен, разпускаш, оздравителен. Животните имат способност да ни откъснат от..

публикувано на 20.09.23 в 14:41
Георги Стоев

Георги Стоев: Математиката е красива наука

През 2018 година Георги Стоев става "Млад учител на годината" за област Пловдив. Той преподава в Средно училище "Любен Каравелов"“ в града под тепетата. Учител е по един от предметите, който често е препъни камък в живота на ученика - математиката. "Стартирам седма поредна година като учител, като първите две години бяха по програмата..

публикувано на 20.09.23 в 14:21