На дневен ред отново излиза темата със сметките на домакинствата и доходите, с които разполагат.
Трудово-правната уредба е тясно свързана със социално-икономическата ситуация и растящата инфлация, категорични са и от бизнеса, и от синдикатите.
Преди дни стана ясно, че социалното министерство е предложило преговори за сключване на споразумение между социалните партньори за промени в Кодекса на труда, свързани с дистанционната работа.
От КНСБ вече обявиха, че ще поискат работодателите да плащат месечна надбавка за домашен офис, с която работещите да си покриват разходите за ток, отопление и наем, когато принудително се трудят хоумофис.
От КНСБ и от Българската стопанска камара заявиха, че ще се отзоват на поканата на социалното министерство за започване на преговори за споразумение по корекции в регламента на работата от разстояние.
Според синдиката Кодексът на труда трябва да се съобрази с новите предизвикателства и да даде още по-детайлна уредба на дистанционната работа.
Основният момент е, че в закона следва да се разграничат случаите, в които тази работа е задължителна и в кои - доброволна, коментира за БНР националният секретар на КНСБ Величка Микова. Тя нарече „историческо“ отправеното от социалното министерство предложение за преговори:
"То оставя на партньорите те сами да постигнат договореност кои текстове да бъдат предоговорени, заради пандемията и други фактори", допълни Микова.
В закона не са уредени въпросите, свързани със заплащането на консумативи при дистанционната работа или отговорността на работодателя при трудова злополука, смята още Микова.
Сред аргументите на синдикалните експерти за плащането на такава надбавка са тези, че още от края на 2021-а година домакинствата понасят сериозен инфлационен натиск основно заради повишената цена на електроенергията за фирмите, но че последици от войната в Украйна може да доведат до нов ценови шок.
На дневен ред отново излиза темата с платежоспособността на домакинствата. Над два милиона души не могат да поддържат и сега дома си достатъчно топъл, припомниха още от КНСБ данните на Евростат.
От синдиката искат да се разпишат и правила кога, ако настъпи такава злополука при работа от разстояние, тя е трудова злополука, и кога – битов инцидент. Експертът допълни, че има други страни, например, Германия, в които съществува модел за плащане на такава надбавка хоумофис.
Според експерта по социален диалог в Българската стопанска камара Жасмина Саръиванова работодателската организация също ще откликне на поканата за преговори:
"Уредбата на работата от разстояние е регламентирана още от 2011 година и то на базата европейско рамсково споразумение. Всичко е добре разписано в Кодекса на труда."
Според нея обаче в момента разполагаме с достатъчно подробна уредба на дистанционната работа.
Относно искането на КНСБ за изплащане на надбавка хоумофис от работодателите, Жасмина Саръиванова заяви:
"И към момента има предприятия, в които се договоря подобна възможност, но ние все пак ще чуем мнението сега и на бизнеса, и на КНСБ."
Още по темата в звуковия файл.
Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус отхъврли възможността той да бъде кандидатът на Социалдемократическата партия за канцлер на предстоящите през февруари предсрочни парламентарни избори. Писториус съобщи в специално видеообръщение, публикувано в каналите на партията му в социалните мрежи, че това е негово "суверенно и изцяло лично..
24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..
Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..
В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..
Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..
Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци. В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..
На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..