Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво се случва с българските кораби в украински пристанища

| обновено на 17.03.22 в 10:58
Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Над 100 кораба са блокирани заради войната в пристанищата на Украйна. Два от тях са български. Единият е в Одеса, другият е в Мариупол.

Двата кораба с български екипажи – са „Рожен”- на параходство БМФ и „Царевна“ - на фирмата „Навиборн“. „Рожен” е в Черноморск, а „Царевна“ - в Мариупол.

Според директора на „Български морски флот“ капитан Александър Калчев, шестима от моряците на „Рожен“ вече са евакуирани, останалите 11 са добре.

На „Царевна” - екипажът от 17 български и трима украински моряци все още има храна и вода, но запасите намаляват, съобщи корабният мениджър Даниел Стефанов.

От доста време нашите моряци се намират на украинска територия. Повечето от тях са от Варна.

"Засега само 6 човека от двата кораба са предпочели да бъдат евакуирани по суша". Това заяви в интервю за предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" заместник-министърът на транспорта и специалист по морско право Владимир Върбанов:

"Другите са на бордовете на корабите и изпълняват своите задължения. В постоянна връзка сме с Международната морска организация за създаването на така наречените сини коридори, за да могат всички кораби да бъдат изведени безпрепятствено до безопасни води. Трябва да се намери някакво решение и тук е ролята на нашата дипломация и на световната. Трябва да решат този въпрос".

"Ситуацията с българските кораби в украински пристанища е могла да се избегне, ако отговорните мениджъри са следели развитието на застрахователния пазар", каза пред БНР капитан далечно плаване Христо Папукчиев:

"От 15 февруари са имали достатъчно време да прегледат клаузите, да се оцени рискът както за плавателните съдове, така и за товарите, които е предстояло да бъдат натоварени или разтоварени и ако е трябвало да бъдат променени направленията на корабите, да се пренасочат към други пристанища. Трудно е да бъдат открити собствениците, тъй като те обикновено се крият зад корпоративни завеси по различни способи".

Цялото интервю с Владимир Върбанов и Христо Папукчиев можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41