Фестивалът "Мартенски музикални дни" са е в разгара си - в Русе се провеждат чудесни музикални събития с участието на наши и чужди изявени изпълнители.
Откриването на 11 март беше с концерт на Русенската филхармония. На диригентския пулт беше маестро Емил Табаков, а солист в Концерт за пиано и оркестър от Морис Равел беше Симон Трпчески - най-ярката звезда на класическата музика от Северна Македония, може би най-успешният балкански пианист на световната сцена в момента, който работи с престижните оркестри и най-големите диригенти на нашето време.
Трпчески е особено търсен в Лондон, където започва преди години стремглавата му кариера, а Кралското филхармонично общество го награждава с приза за млад музикант през 2003. Уважават го и отвъд Океана - наскоро свири в дуо с Максим Венгеров в Карнеги хол - Ню Йорк. Дни преди да свири в Русе, участва в ансамбъл на сцената в Уигмор хол - Лондон, а концертът беше предаван пряко по Би Би Си Радио 3. В същия камерен състав беше и българският виолончелист Александър Сомов, с когото Симон Трпчески поддържа близко приятелство.
През 2011 г. Трпчески стана първият музикант, носител на титлата „Национален артист на Македония“, награден е и с президентския орден.
При първото си идване у нас през 2014 г, отново по покана на Емил Табаков, той солира на Радиооркестъра. Отзивите бяха блестящи. Второто му гостуване беше за изпълнението на Тройния концерт от Бетовен със Софийската филхармония. Сега Симон Трпчески наелектризира залата на Доходното здание в Русе, на концерта по откриването на фестивала "Мартенски музикални дни". След Концерт за пиано и оркестър от Равел последваха и два биса, единият от които той изпълни заедно с конертмайсторката на русенския оркестър Смиляна Лозанова.
Своите емоции от това фестивално участие прочутият пианист сподели в интервю за предаването „Алегро виваче“ по „Хоризонт“. Чуйте в звуковия файл.
Има една много интересна поредица за живота на наши големи писатели и поети: "Известия от националния исторически музей", където, в седми том, се разказва за Дора Габе. Всъщност поредицата представлява проучвания и статии от съвременни литературоведи, свързани с неизвестни факти в историята на българската литература за наши творци. Авторката..
В 11-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателски музикални желания - Отзвук от българската премиера на филма “Мария“ на чилийския режисьор Пабло Ларайн - Изкуствоведът доц. Петър Пламенов представя “Китарната трилогия“ на испанската танцьорка и..
Коледното настроение е в духа , в обединението, в заедността, а изкуството прави точно това - да събира хората . Това каза пред БНР режисьорът Александър Христов от театрално дружество "Конфликт" . " В Деня на бащата ние имаме привилегията да сме с нашите родители , с бащите си, а само на 1500 км от София ( в Украйна) децата не могат да..
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Филмът за Гунди е един от най-професионално направените български филми. В кино "Влайкова" имахме 25 прожекции при пълна зала. Според мен на..
На 22-рата година от живота на дъщеря ми аз все повече се страхувам, какво би станало, ако нещо с мен се случи с мен, защото аз вече съм на 55..
Мисля, че проблемът е между София и Скопие, не е в Брюксел и Париж. Това заяви в интервю пред БНР Владо Бучковски, бивш премиер на Република..