Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спектакълът „Грамофонът“ впечатли най-малките зрители в Плевен

Сюжетът е поднесен с помощта на Балетната школа при Народно читалище "Съгласие 1869" и Плевенската филхармония

Спектакълът „Грамофонът“
Снимка: Латинка Светозарова

В Плевен завладяваща музикална приказка покори най-малките зрители в града. Спектакълът е наречен „Грамофонът“, неговата история през вековете е поднесена с помощта на Балетната школа при Народно читалище "Съгласие 1869" и Плевенската филхармония. Проектът се осъществява с подкрепата на Община Плевен.
Спектакълът „Грамофонът“    Снимка: Латинка Светозарова

Спектакълът „Грамофонът“ е направен с участието на Плевенската филхармония. В чудния свят на историята за появата на грамофона, чрез музика и балет малките зрители са поведени от актрисата Мариета Калъпова:

"Чудесно е, че сме заедно днес и така аз съм тук днес, за да ви разкажа една приказка за грамофонът".
Спектакълът „Грамофонът“    Снимка: Латинка Светозарова

В програмата са включени произведения от Петко Стайнов, Шостакович, Пол Линк, Джон Уилямс, Чарли Чаплин, оркестрациите са на талантливия диригент на Плевенската филхармония Георги Милтиядов:

"Първо искам да кажа, че съм много щастлив от това, че имам възможността да дирижирам балетен спектакъл, защото това е много специфично изкуство и не е никак лесно", каза за БНР Георги Милтядов.

Една приказка за деца, пресъздадена с красива музика и танци. Завладяващ балетен спектакъл на Балетната школа при НЧ "Съгласие 1869" и Плевенската филхармония се превръщат при всеки спектакъл в празник за децата. И те не само се наслаждават на изпълненията на плевенската филхармония и на балетните стъпки, изпълнени от най-старата школа у нас, балетната школа към Народното читалище с ръководители Маня Николова и Валя Козовска. Но и нещо много важно - получават много нови знания за света на музиката.
Георги Милтиядов с деца      Снимка: Латинка Светозарова

Някои от децата казаха:

"Най-много ми харесаха момичетата с черно-червените рокли".

"Най-много ми харесаха момичетата и момчетата с цветните дрехи".

"Много е важно децата да посещават такъв тип концерти, в които се съчетават музика и танци, различни видове изкуства, за да приобщаваме децата към изкуствата, да се запознават с различните видове музикални инструменти, с различните видове танци, а и самите те са танцьори, изпълнители на български народни танци, спечелили конкурс второ място", каза за предаването "Закуска на тревата" Людмила Йорданова класен ръководител на втори А клас средно училище "Стоян Заимов град Плевен.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Пааво Ярви

Маестро Пааво Ярви: Класическата музика е в положението да трябва да се извинява, че съществува

През месец юни организаторите на престижния конкурс за пианисти „Геза Анда“ привлякоха в Цюрих някои от най-значимите фигури от света на класическата музика. Сред тях беше и големият естонски диригент Пааво Ярви, който ръководи изпълненията на тримата избраници на реномираното жури във финалния тур, заедно с оркестър "Тонхале" – Цюрих, на който..

публикувано на 03.07.24 в 17:09

Арт фестивал "Солинария" - с внимание към младите музиканти

Започна четвъртото издание на Младежкия арт фестивал "Солинария" в Созопол. На откритата сцена с невероятна гледка към морето от 5 до 13 юли отново изява ще имат млади артисти от България и гости от цяла Европа – от проекта EuroChoir.  Започнаха и майсторските класове – по цигулка на именитата наша цигуларка Ангелина Абаджиева, която пристигна от..

публикувано на 03.07.24 в 16:35
Димитър Вълчев по време на запис в Първо студио на БНР (1971 г.)

Спомен за композитора Димитър Вълчев

С голямо уважение припомняме творческото дело на един любим за много българи музикант - Димитър Вълчев - композиторът, който се изявяваше и в класическата, и в поп музиката. Всеки слушател обича песента му “Една българска роза“, но е чувал и оперетата му „Време за любов“, и очарователните му детските песни, филмовата му музика. Разбира се, Димитър..

публикувано на 03.07.24 в 16:03
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Детският радиохор е "Ансамбъл на годината"

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Детският радиохор, ръководен от Венеция Караманова, е едва втората формация в 33-годишната история на анкетата, която е двукратен носител на званието "Ансамбъл на..

публикувано на 03.07.24 в 14:52
Виктор Теодосиев и Константин Илиевски

Радиооркестърът закрива сезона си на 5 юли

В петък Симфоничният оркестър на БНР закрива с концерт своя 75-и сезон. Събитието е в зала "България" от 19.00 ч. Главният диригент на състава Константин Илиевски, който ще бъде на пулта, е избрал три произведения: "Елегия" от Пламен Джуров, Концерт за валдхорна и оркестър №1 от Рихард Щраус и Симфония №7 от Антон Брукнер. Солист ще бъде много..

публикувано на 03.07.24 в 14:31
Нели Станева

Нели Станева и нейният "Билет за никъде другаде": Съвършеното спокойствие

Определят я като един от най-многообещаващите гласове в съвременната българска поезия .  С Нели Станева се запознах в Брюксел, по време на "Фестивала на българската книга" . Нели израства в Сливен, учи „Икономика“ в Германия, след което става куратор в арт галерия в Швейцария . Голямата ѝ мечта в момента - да се върне в родината си.  През..

публикувано на 03.07.24 в 10:23
Владимир Шунев

Владимир Шунев: Пейзажите ми са вдъхновени от българската природа

Владимир Шунев обича да пътува. Спира за кратка почивка, за да нарисува видяното и продължава пътя си към различни места в България.  Наричат го самобитен и самоук художник, защото по образование е минен инженер. Това го нарежда сред най-ярките представители на наивистичното изкуство у нас. Неговите пейзажи са наситени с цветове и романтика,..

публикувано на 02.07.24 в 09:23