Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Методи Андреев: В строителния бизнес има големи буфери, най-големите печалби бяха там

Не може всички фирми да бъдат слагани под един знаменател за форсмажор, казва преподавателят

Методи Андреев
Снимка: Ани Петрова

В строителния бизнес има твърде големи буфери. Дълги години строителните фирми работеха на 100% печалба. Това коментира пред БНР доц. инж. Методи Андреев, преподавател в Университета по архитектура, строителство и геодезия и член на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране.

Най-големите норми на печалби бяха в строителството. Дълго време цената на един квадратен метър готова строителна жилищна площ беше около 400-500 евро. В тази цена влизат обезщетенията, които строителните фирми даваха на собствениците на терените. А се продават на 1000 евро на квадратен метър (средно за София). Това дълго време го наблюдавахме преди да дойде войната в Украйна, преди да се вдигнат енергоносителите. Така че преди да започнат да говорят строителните фирми за повишаване на цените вследствие на тези за тях действително форсмажорни обстоятелства, трябва много добре да си прегледаме какви норми на печалби реализирахме. Дълго време тези, които купуваха, потребителите на тяхната продукция, бяха длъжни да плащат почти 100% норма на печалба“, каза Андреев в предаването „Хоризонт до обед“.

Според Андреев трябва да се направи разделение, защото едни фирми са се ползвали от „благинките по времето на ГЕРБ“ и „предварително са взели огромни суми без да са свършили съответната работа, а много пъти тези суми са два-три пъти по-големи от действително необходимите“.

„Другите са почтени и честни фирми, които не са се явявали в обществени поръчки, работили са изключително в частния сектор. Тези фирми действително са в тежко положение, защото не са вземали нито инхаус пари, нито обществени поръчки в огромни размери. За тях може да се отнесе форсмажорът, в момента имат обективен проблем да продължат строителството.“

Предложението за форсмажор на БТПП не трябва да се прави за всички фирми. Не може всички фирми да бъдат слагани под един знаменател, смята Методи Андреев.

Има засегнати от форсмажорни обстоятелства и трябва да го докажат, но има и такива, които не са засегнати, например от IT сектора, поясни той.

„Поставянето на форсмажор за всички фирми би могло да блокира пазарната икономика. В този вид, в който е предложено от БТПП, не бива да се прилага.“

След като се нормализират нещата между Русия и Украйна, би трябвало да се нормализира и цената на енергоносителите, посочи Методи Андреев.

„Пазарът много пъти се вдигаше, сваляше. Много ми е интересно, ако тръгнат цените на електроенергията, на газа надолу, дали ще тръгнат надолу цените на стоманата, на бетона и цените на продукцията на строителните фирми. Знаем какъв е отговорът. Няма да тръгнат. Това е големият проблем. Ние в България нямаме действаща пазарна икономика.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Петков

Кирил Петков: Нашите избиратели могат да разчитат на консистентна позиция

Парламентарната група на ПП-ДБ реши с единодушие, че няма да подкрепи правителството, предложено от ГЕРБ, съобщи председателят на групата Николай Денков. Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков допусна, че е възможно преди утрешното гласуване да се прави опит за купуване на депутати: "Няма никаква промяна в нашата позиция. Това, което виждаме, е, че няма..

публикувано на 02.07.24 в 18:45

Медийна грамотност сред учениците за фалшиви новини - къде и как?

"Още от началните часове до 4 ти клас е добре да има обучение и за етичните медийни стандарти , за да могат учениците да разберат, че това, че с видели или прочели някаква новина, това не значи, че непременно точно така се е случило , коментира още за "Хоризонт" Асен Александров. Според него учителите трябва да възприемат това не като задължение,..

публикувано на 02.07.24 в 12:58

КЕВР приема окончателно решение за цените на тока за бита, парното и топлата вода

Комисията за енергийно и водно регулиране ще приеме днес окончателното си решение за цените на тока за бита, парното и топлата вода.  Очаква се минимално поскъпване с около процент и половина на електроенергията и поевтиняване с около 8 процента и половина на топлоенергията. Цените ще влязат в сила от утре и ще важат за следващия..

публикувано на 30.06.24 в 07:45

15-годишната Натали има нужда от финансова помощ, за да оздравее

Натали, диагностицирана с рядка форма на болестта на Хиршпрунг, се моли за своето спасение. Детето се нуждае от спешна операция в чужбина, за да има шанс да живее. Необходимата сума от 45 000 евро не може да се осигури от майка й, която е самотен родител и се грижи денонощно за дъщеря си. Болестта на Хиршпрунг е заболяване, при което липсват..

публикувано на 30.06.24 в 04:44

Стоилка Арсова: С електронни ваучери ще може да се плащат битови сметки, ако има договор с дружеството

Валидността на електронна карта за ваучери - bcard e-vouchers, бикарта, в повечето случаи е 5 години , а самите ваучери, които се зареждат всеки месец, са с едногодишна валидност. Бикартите предлагат на клиентите сайтове, където могат да проверят всеки ваучер с каква валидност е и винаги се ползват първо най-отдавна постъпилите суми...

публикувано на 28.06.24 в 10:17
Иглика Иванова

Иглика Иванова: Медийната грамотност е овластяване на аудиториите

Медийната грамотност е едно овластяване на аудиториите .  Това каза пред БНР Иглика Иванова, държавен експерт в Дирекция "Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности" в Министерството на културата. "Медийната грамотност се разбира като един комплекс от умения, разбирания, знания, нагласи, а когато е развита - и..

публикувано на 24.06.24 в 15:03

Православната църква чества Петдесетница

Днес православната църква празнува един от големите си празници - Петдесетница. На петдесетия ден след Христовото Възкресение Светият Дух във вид на огнени езици слязъл върху светите апостоли и ги дарил с божествената си благодат. От древни времена празникът се приема за рожден ден на Църквата. Врачанският митрополит Григорий,..

публикувано на 23.06.24 в 08:06