Украинският президент Володимир Зеленски призова европейските лидери да прекратят всякакви търговски отношения с Русия. "Европа има сила, по-мощна от всяка ракета - без търговия с вашите банки и компании Русия няма да има средства за тази война", каза той.
Днес отново са се провели преговори за постигане на примирие между Русия и Украйна, съобщи член на украинската делегация.
Според Кремъл, украинските представители използват паузите в хода на преговорите за да се прегрупират.
Украинският президент Володимир Зеленски се обърна към европейските лидери, които тази седмица се срещат в Брюксел, да прекратят всякаква търговия с Русия.
"Не спонсорирайте военната машина на тази страна, нито едно евро за окупаторите, затворете всичките си пристанища за тях, не доставяйте стоки, откажете се от руските енергийни ресурси, принудете Русия да напусне Украйна", настоя Зеленски.
Той отново заяви, че е дошло времето за преговори с руския президент Владимир Путин. Но от Кремъл заявиха, че все още не виждат смисъл от това.
"Всяко спиране на преговорите се използва от националистическите части за прегрупиране и за продължаване на атаките срещу руските военни“, каза още говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. В същото време Олексей Арестович, съветник на украинския президент, отбеляза, че руските сили почти са загубили възможността да атакуват по всички точки на конфликта.
За първи път се появиха съобщения за ракетен обстрел срещу предградия на Одеса. Тази сутрин е ударена жилищна сграда. Няма жертви. Избухнал е пожар.
Ситуацията в стратегически важния град на Азовско море Мариупол, който е под руска обсада, остава сложна. Руските въоръжени сили съобщиха, че в окупираното украинско пристанище Бердянск е акостирал голям десантен кораб, който може да транспортира до 20 танка или 40 бронетранспортьора.
Лидерът на проруските сепаратисти в Донецк Денис Пушилин призна, че градът не може да бъде превзет в рамките на дни или дори седмици. По-рано днес президентът Зеленски отхвърли призива на Русия украинските сили в Мариупол да се предадат. Бяха договорени осем хуманитарни коридора, но не и от Мариупол.
В Киев от 20 часа тази вечер отново влиза в сила полицейски час и ще продължи до сряда сутринта. При руски обстрел и мощна експлозия в търговски център в Киев са загинали най-малко осем души. Северозападни предградия на Киев са под руска обсада и на ръба на хуманитарна катастрофа, става ясно от съобщения на кметове в социалните медии. А в Харков, при ракетен обстрел на жилищна сграда, е загинал 96-годишният Борис Романченко, оцелял от лагерите на смъртта в Бухенвалд, Пенеберг и Берген Белзен.
Разнобой в НАТО - генералният секретар на Алианса Марк Рюте иска разходите за отбрана да бъдат поне 3 на сто от БВП, американският секретар по отбраната Пийт Хегсет настоява те да са 5 на сто. Това се разбра от заключителните брифинги на двамата след края на заседанието на министрите на отбраната на Пакта в Брюксел. Военните министри на..
Изявленията на Доналд Тръмп, с които той изправя пред сериозни предизвикателства много страни по света, трябва да спрат, заяви президентът на Турция Реджеп Ердоган. И нарече плана на Тръмп да бъдат изселени палестинците от Ивицата Газа "заплаха за световния мир". Тръмп повтори идеята си Съединените щати да притежават Ивицата Газа "Хамас" декларира..
Ако България изпълнява критериите за еврозоната, няма пречки тя да въведе еврото от 1 януари догодина, заявиха източници от Брюксел. Засега страната ни не изпълнява единствено критерия за ценовата стабилност. Те уточниха, че решението трябва да се вземе от Съвета на ЕС и се очаква това да се случи през лятото. България вече изрази намерение да..
За Русия разговорът между Путин и Тръмп е бил "много важен", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. И отбеляза, че и двете страни - Русия и Съединените щати - смятат за възможно мирно решаване на "конфликта", както той го нарече, в Украйна: Тръмп е разговарял с Путин, двамата са се съгласили на незабавни преговори "Предходната американска..
Депутатите приеха процедурните правила за избор на нови състави на общо 7 регулаторни органа. Парламентът открива процедурите за нови състави на регулаторите Най-оспорвани бяха дебатите за Комисията за защита на конкуренцията и Сметната палата. С гласовете на партиите от парламентарното мнозинство бяха одобрени 7-дневни срокове за подаване на..
Призракът на Ялта - с арогантността на големите, които се договарят някъде, витае и трябва да бъде прогонен. Това заяви пред БНР Тони Николов, главен редактор на Портал Култура. Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че е провел "дълъг и изключително продуктивен“ разговор с руския си колега Владимир Путин. Двамата лидери са се споразумели..
Ученици от столичната професионална гимназия "Елисавета Вазова" научиха повече за вредата от употребата на вейпове, райски газ и така наречената дизайнерска дрога от токсиколози от ВМА и болница "Пирогов". Посещението им в училището е част от кампания на Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД), в рамките на която ученици от седми до десети..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за..