Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В РИМ Добрич откриха изложба „Изкуството на Тибет“

Много интересните будистки символи и предмети са така наречените танки

Изложба „Изкуството на Тибет“
Снимка: Мая Щърбанова

Регионалният исторически музей в Добрич кани жителите и гостите на града на новооткритата си изложба „Изкуството на Тибет“. Експозицията е подредена в сградата на музея в Градския парк „Свети Георги“. Тя включва над 100 предмета, илюстриращи красотата и мистиката на будисткото изкуство. Изложбата е притежание на Историческия музей в Димитровград, който я получава като дарение през 2010 година от посолството на Китайската народна република.

Изложба „Изкуството на Тибет“                Снимка: Мая Щърбанова

Среща с една уникална, далечна и непозната култура е настоящата изложба „Изкуството на Тибет“. Това е свят на мистика, мъдрост, хармония и сурова красота. С тези думи определи настоящата експозиция в РИМ в Добрич уредникът в него Лена Кирилова. 

„Трудно е да опише човек това тайнствено място с няколко думи, но може би, ако се опитаме първото, за което ще се сетим това е суровото великолепие на Хималаите в сърцето, на които се намира Тибет. Не случайно това място се нарича и покривът на света. На второ място освен красотата на Хималаите нека да припомним, че това е мястото, където има многобройни свещени езера. Езеро, в което има вода на живота и същевременно и мъртво езеро, което е езерото на дявола“, каза Кирилова.

Добрич е 14-тият град, в който изложбата „Изкуството на Тибет“ гостува. Когато посолството на Китайската народна република я подарява на Историческия музей-Димитровград, това е и условието - експозицията да бъде показана в колкото се може повече градове в България, разказва уредникът на музея в Димитровград Недялка Тодорова. 

"Много интерсните будистки символи и предмети са така наречените танки. Вие ще видите много танки, които сме качили по стените. Това са основно неща като икони, будистки икони. На много от тези икони са изобразени различни божества, пазители и различни същества, които са част от тибетския будизъм".

Снимка: Мая Щърбанова


Изложбата „Изкуството на Тибет“ ще гостува в Добрич до края на месец април. 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10