Министерството на електронното управление вече обмисля препоръки за използване на антивирусния софтуер „Касперски“. Германската агенция за ИТ сигурност препоръча наскоро софтуерът да не се използва, като предупреди за възможни уязвимости на руския софтуер. На този етап се правят само анализи, обясни министърът на електронното управление Божидар Божанов:
„Тук е важно да уточним, че по-добре „Касперски“, отколкото никаква. И докато администрациите стигнат през процеса да си обновят антивирусната, трябва да останат поне с някаква, така че не сме им казвали „спирайте“. Ние мислим, дали да препоръчаме смяната му, но не мислим да наредим, с какво да бъде сменен“.
Нидерландия вече забрани използването на руската антивирусна програма „Касперски“. Още през 2018 г. правителството там реши, че руският антивирусен софтуер вече не може да се използва „заради гарантиране на националната сигурност“. А съмненията бяха, че той може да бъде инфилтриран от държави. И макар докладите на нидерландските власти никога да не станаха публични, компаниите също бяха призовани да спрат да го използват. Още през 2018 година компанията отрече да е помагала или да помага на правителства за кибершпионаж или кибер-офанзивни действия. И определи настроенията като резултат от „геополитически въпроси“. Но и към 2018 дори и американското законодателство беше вече забранило ползването на софтуера за защита. С мотиви, че компанията има връзки с руското правителство.
„Касперски е частна глобална компания за киберсигурност и няма никакви връзки с руското или друго правителство“, написаха и преди дни те, когато германската разузнавателна служба посъветва институциите и фирмите в страната да заменят антивирусния софтуер.
„Заради войната в Украйна рискът от кибератаки от Русия се счита за по-голям. Облачните услуги на софтуера трябва да поддържат постоянна, криптирана връзка със сървърите на производителя. Следователно доверието в надеждността и самозащитата на производителя е от решаващо значение“, написа в предупреждението си германската разузнавателна служба.
В България тепърва започва да се мисли по този въпрос, става ясно от думите на министъра на електронното управление Божидар Божанов. Министърът не посочи каква част от администрацията използва антивирусната програма. Но причината била, че Регистърът на информационните ресурси не е би поддържан в достатъчно актуално състояние. Иначе Божанов не очаква проблеми.
Само преди дни специализираните издания съобщиха, че „Касперски“ е бил принуден да отрече, че е бил обект на кибератака от украински хакери. В изявление те са посочили обаче, че ще продължат кампанията си, докато Русия не прекрати военните действия срещу Украйна. Извън темата за антивирусните програми, министърът на електронното управление Божидар Божанов каза, че е преминало общественото обсъждане на техническите спецификации за електронната идентификация. Сега остава анализът и изработката на софтуера, Заедно с „Информационно обслужване“.
Няма промяна в киберсредата в България заради войната в Украйна, каза пред БНР министър Божанов.
Интервюто на Добромир Видев с Божидар Божанов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..