Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кузман Илиев: Който казва, че санкциите към Русия не са тежки, греши

Искрен Иванов: Един от възможните сценарии на тази криза е Украйна да бъде разделена на две

Кузман Илиев
Снимка: Силвия Великова
"Много са санкциите към Русия и са много тежки. Който казва, че не са тежки и че завръщането към икономическото самозадоволяване на която и да е страна е някакво решение, греши". Това заяви в интервю за предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" икономическият анализатор Кузман Илиев:

"Това е феноменален удар по руските граждани, по руското производство, по руския елит. Все пак оставам скептичен към санкциите като икономист, защото си спомням колко много санкции е имало към Кастро, към Садам Хюсеин, към Кадафи и така нататък и в крайна сметка не успяха да ги бутнат, защото крайният получател на тези санкции са хората в Русия, които са прозападно мислещи, защото ще бъдат лишени от западните стоки и производство. Голямата част от руското население ще се радва, че богатите са наказани и ще подкрепя все по-силно лидера си и това се забелязва като феномен винаги, когато има такива санкции - и в Иран, и във Венецуела. Колкото и да са големи вътрешните проблеми на една страна, населението има склонност да защитава нацията си и това се възприема като агресия към нея и към самите граждани".

"Санкциите винаги са бумеранг, който не знаеш как ще се завърти и как ще удари теб и не се знае дали в един момент това няма да е заплаха под някаква форма и за единството на Европейския съюз. Ако това е Европейският съюз и ние вместо да правим един по-богат живот, пращаме оръжия, финансираме с парите на данъкоплатците ескалация в някакъв смисъл, в някакъв смисъл може да има много тежки брожения в Европа, в отделните страни", добави още икономическият анализатор.

"Един от възможните сценарии на тази криза е Украйна да бъде разделена на две, защото ние не знаем какви са и докъде могат да стигнат руските намерения и докъде може да стигне руският президент в своите решения. Вие виждате, че на няколко пъти има дори намек за употребата на оръжия за масово унищожение". Това каза за БНР докторът по политология в Софийския университет и международен експерт Искрен Иванов:

"До този момент аз поне не виждам някаква реалистична перспектива от страна на ЕС и НАТО. Не чух някакви мирни послания от страна на лидерите, по-скоро ставаше въпрос за стратегии, за възможни сценарии, за разработването на инструменти, с които да се действа в настоящата криза. Все още не можем да говорим за някакъв конкретен изход от тази война или пък за някакви условия за мир, които западните формати да очертаят, защото най-малкото нямаме деескалация на напрежението и диалог между страните".

Цялото интервю с Кузман Илиев и Искрен Иванов можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55