Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученици от Плевен и Долна Митрополия усъвършенстват знанията си чрез специален проект

Преподавателите работят всеотдайно. Децата знаят доста от обща култура

Снимка: Латинка Светозарова

В Плевен продължават ученическите състезания, които не само проверяват знанията за Европа, но и карат младите хора да се замислят за бъдещето на европейското семейство. Провеждат се чрез изключително интересна форма - в пъзел стая, наречена „Европа от легендата до днЕС“.

Една класна стая се превръща за ученицитe от 7 до 10 клас в място, изпълнено с историята на нашия континент от легендата за Зевс и Европа, през създаването на националните държави, постиженията на великите умове, откритията на учени и произведенията на творци, до бурния 20-и век, родил най-великата идея - за обединение на европейските народи с цел мирно съществуване. Загадките са 12 и са скрити в картини, карти, кутии, колажи, пъзел. Участниците трябва да използват своите знания от различни предмети - история, география, литература и музика, от ориентиране по географски карти, но най-вече от съобразителност и работа в екип, за да спечелят 12 златни звезди и да излязат от стаята за колкото може по-кратко време.
Снимка: Латинка Светозарова

"Много сме въодушевени от резулатите от проекта. В момента работим по най-интересната иновативна дейност - състезание за ученици в пъзел стая", каза за  БНР Иванка Ватева - ръководител на проекта „НОВА декларация на Шуман - разговор на поколенията за НОВА Европа“.

В подготовката за състезанието им помагат техните учители:

"Децата бяха ентусиазирани, може би усетихте, че и в момента се вълнуват. Радвам се, че има такива състезания, защото, когато децата имат повече поле за изява те все повече увеличават своя интерес към околния свят", каза за "Хоризонт" Нели Михайлова, учител по история и цивилазациии в спортно училище "Георги Бенковски".
Снимка: Латинка Светозарова

Учениците, участвали в състезанието заявиха:

"Остава знанието, което сме получили повече от това, което сме научили. По-интересно е, че имаме желание да учим", каза Шаная.

"Не мисля, че имаше най-труден въпрос, въпросът беше за колко време ще се досетим", зяви Минкова.

Снимка: Латинка Светозарова

"Вече имаме график за състезание в още 5 училища, включително и в средното училище "Васил Априлов" в Долна Митрополия. Така че ще бъде с регионален характер. Още 8 училища се включиха, за което сме им изключително благодарни. Преподавателите работят всеотдайно. Децата, оказва, се че знаят доста от обща култура - досещат се, много са любознателни, много са експедитивни, много са задружни и мисля, че допринася много този проект", допълни Иванка Ватева.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17