Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ваня Григорова: Правителството да наложи таван на цените на стоки от първа необходимост

Ваня Григорова
Снимка: БГНЕС

„Правителството е длъжно да наложи таван на цените на редица стоки от първа необходимост – на слънчогледа, на олиото, на брашното, на хляба, например. Спекулата е неморална в условия на война, може да бъде наречена мародерство“.

Това каза пред БНР икономическият съветник на КТ „Подкрепа“ Ваня Григорова.

И посочи, че в Турция ДДС върху стоките от първа необходимост е намалено от 8% на 1%.

„Българските управляващи отказват да приложат тези мерки. И част от организациите, които би трябвало да се грижат за най-уязвимите български граждани, също се противопоставят на тази мярка с аргумента дали това ДДС няма да остане в бизнеса. Но това е въпрос на контрол“.

В предаването „12+3“ Григорова допълни, че има „едно пожелателно мислене от страна на европейските политически елити за газа, които се опитват да се самоубедят, че е възможно да променим географията си, че да получим газ от другаде“.

„Преговорите за купуване на газ, на ток, на основни енергоносители, дългосрочни договори не се провеждат като да отидем в магазина и да си купим хляб – „давам ти парите, даваш ми хляба“. Това са дългосрочни преговори. Финалът на тези разговори е несигурен. Несигурен е и ако се води само от българската правителство. Част от управляващите са неопитни или такива, които ясно демонстрират неприятелски отношения с държавата, от която искат да купуват газ. Това се отразява върху условията в дългосрочните договори“.

Като активно ангажиран човек с леви позиции и ръководител на сдружение „Солидарна България“ тя коментира и войната в Украйна:

„Една война никога не е добра. Следим от години ситуацията там, затова не можем да се учудваме от напрежението, което съществува. Прави впечатление масовата и стабилна кампания, която следва едни и същи послания. Ясно е, че една война е съпътствана от значителна дезинформационна кампания. Би трябвало да се опитваме да поглеждаме през пропагандата и на двете страни... Не се говори често, че пенсионерите в Донбас и Луганск не получават пенсиите си от години наред, тъй като трябва да преминават през огромни бариери пред тях. Те трябва да отидат от другата страна, контролирана от правителствените части, за да имат право да си получат парите. Има публикации в западни медии и организации за защита на човешките права, които отразяват това посегателство върху това човешко право. Да не забравяме водата, която беше спряна фициално към Крим. Проблемите трябваше да намерят разрешение в мирен вариант“.

Интервюто с Ваня Григорова можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Броят на задържаните за трагедията в Кочани достигна 28 души

В разследването за пожара вече са задържани 28 души, включително двама бивши кметове на Кочани. Преди дни беше арестуван и настоящият градоначалник, който си подаде оставката, както и бившият министър на икономиката. Вчера, жертвите на пожара бяха погребани. Броя на ранените надхвърля 150. Пострадалите са настанени за лечение в болници..

публикувано на 21.03.25 в 18:18

Куриоз: Минута мълчание за жив човек!

Футболната легенда от "Арда" Петко Ганчев и неговото семейство преминаха през странно изпитание . Куриозният случай беше преди дни, когато по време на мача между "Арда" и "Левски" Ганчев беше почетен с минута мълчание . Случаят се превърна не само в българска, но и в световна сензация.  " Малко трудно се преодоляват тези моменти ", сподели пред..

публикувано на 21.03.25 в 18:14

Русия и Украйна се обвиняват за взривяване на газова станция в Курска област

Русия и Украйна си отправиха взаимни обвинения за взривяването на руска газоразпределителна станция в Курска област. На кадри се вижда, че съоръжението за измерване и изпомпване на природен газ е обхванато от голям пожар. Станцията, използвана в миналото от "Газпром" за износ на газ през Украйна към Европа, се намира на няколкостотин метра от..

публикувано на 21.03.25 в 17:51
Директорът на столичната полиция старши комисар Любомир Николов

Задържаха братя от "Наглите" за отвличане на двама мъже, свързано с наркопратка

Братята Радослав и Митко Лебешковски, които преди години бяха на съд като част от организираната престъпна група, известна като "Наглите", са задържани за отвличането на двама души. Според оперативна информация, и   похитителите,  и намиращите се в неизвестност лица, имат връзка с изчезнало преди време в София голямо количество кокаин на..

обновено на 21.03.25 в 17:50

От пожарната призовават да не се палят сухи треви, клони и храсти, предупреждават за опасностите

Със затоплянето на времето противопожарните служби ежедневно гасят пожари, тръгнали от запалени сухи треви и човешка небрежност . Те апелират към хората да бъдат внимателни, за да се избегнат инциденти. Със затоплянето и началото на пролетното почистване започва паленето на стърнища, слама, суха трева и отпадъци. Преди дни, когато пламъците,..

публикувано на 21.03.25 в 17:34

Турция се готви за трети ден на протести тази вечер

Турция се готви за трети ден на протести тази вечер. Гневът заради ареста в сряда на популярния кмет на Истанбул Екрем Имамоглу в рамките на разследване за подкупи и тероризъм се разпространява във все по-големи части от страната. Днес президентът Реджеп Ердоган коментира, че Турция няма да се уплаши от "уличния терор". Лидерът на..

публикувано на 21.03.25 в 17:28

Изписаха от болницата жена, пострадала тежко при катастрофа в Русе

37-годишната жена, която заедно с двете си деца пострада при катастрофа в Русе през февруари, вече е изписана от болницата и ще се възстановява у дома си. Жената беше блъсната от кола на тротоар в близост до хипермаркет на 13 февруари. При инцидента пострадаха и двете ѝ деца - едното - бебе на 3 месеца, а другото на 3 години...

публикувано на 21.03.25 в 17:26