Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„България предоставя военна помощ на Украйна, но не го прави директно“

Милен Керемедчиев: Поясът от Крим до Донецк и Луганск ще бъде контролирана зона, възможен е корейски сценарий

Русия усеща колебливата позиция на България в НАТО и цели допълнителна дестабилизация у нас, смята бившият заместник-министър на външните работи

Милен Керемедчиев
Снимка: БНР - архив

„Има промяна в поведението и на двете страни, продиктувана от два основни фактора. Руската армия успя да превземе Мариупол, което беше ключово важно за стратегията на военните действия в Украйна. Тя постигна една от заложените цели – да създаде коридор от Крим до Донецк и Луганск. Тази частична победа може да бъде използвана от президента Путин да обяви първата част от операцията за приключила. Втората част явно ще е връщане на руските войски в изходни позиции около Донецк и Луганск и превземането окончателно на тези две самопровъзгласили се републики. По този начин Путин ще успее да убеди своите сънародници, че е постигнал поне частично своите цели.“

Това каза в интервю за БНР бившият заместник-министър на външните работи Милен Керемедчиев преди началото на преговорите между Русия и Украйна в Истанбул.

След повече от 30 дни тежки въоръжени стълкновения и хиляди жертви и от двете страни на фронта стратегията явно се промени, отбеляза Керемедчиев.

По думите му първоначално заложената цел за обграждане на големи градове и масирани бомбардировки и ракетен обстрел от разстояние ще се промени и подобно голямо настъпление няма да продължи.

„Корейският сценарий е много вероятен, защото връщането на руската армия, има вече такива индикации - изтегляне от Киев и връщане на изток, ще покаже, че този пояс, който Русия създава от Крим през Донецк и Луганск явно ще бъде контролирана зона“, смята Милен Керемедчиев.

Според него няма да сработи първоначалният план на Москва да бъдат окупирани поне 40% от украинската територия, но „това, което в момента е анексирано, вероятно ще бъде или обявено като независими държави, или една общност от такива държави, федерална“.

„В крайна сметка много е вероятно и присъединяване към Руската федерация.“

Нашите дипломатически отношения с Руската федерация са на нивото на замръзване. Без контакт с окупационните части и военноморските сили на Русия няма как да се подсигури хуманитарен конвой за излизане на цивилните кораби, коментира Милен Керемедчиев.

Посланик Митрофанова е опитен дипломат. Нейните изказвания не са плод на нервност или истерия, те са целенасочени и ясни и целят допълнителна дестабилизация у нас, защото се вижда, че има разнобой и различно говорене, изтъкна Керемедчиев.

Русия усеща и вижда, че България има колеблива позиция като член на НАТО, особено на източното крило на НАТО, и търси тази мека цел, за да внася колкото може повече смут в системата на нашите отношения като страна член на НАТО и на ЕС.“

Русия не е длъжна да отговори с реципрочни мерки на повикването на нашия посланик, уточни бившият заместник-министър на външните работи.

Според Милен Керемедчиев правителството показва нерешителност и руският посланик осъзнава, че няма да се стигне до обявяването ѝ за персона нон грата.  

Керемедчиев посочи, че има „видими признаци на панически действия“ от Министерството на икономиката по казуса с българските оръжия за Украйна.

България предоставя военна помощ, но не го прави директно. Призовавам министър Нинова да каже колко натовски държави, в това число САЩ са закупили военна техника, българска, през последните няколко години. Нашите съюзници предоставят закупена от нас техника индиректно на Украйна чрез такава завоалирана тактика“.

Би трябвало да ни е ясно къде отива това оръжие. То е по старите съветски стандарти, едва ли е необходимо на армията на САЩ или на друга натовска държава. Ясно е къде отива това. В момента хвърляме прах в очите на нашите сънародници и успокояваме напрежението в обществото ни“, допълни той.

Рано или късно военните действия ще приключат и на нас ще се гледа като на страна, която не е помогнала на украинския народ, заяви Милен Керемедчиев.

Той определи опита за отравяне на Роман Абрамович като „активно мероприятие на руските служби да натопят украинските си колеги“.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проевропейската президентка Мая Санду спечели втория тур на изборите в Молдова

Проевропейската президентка Мая Санду печели втория тур на изборите в Молдова, като победи приятелски настроения към Русия кандидат Александър Стояногло. 55,41% от отишлите до урните в неделя са подкрепили Санду, сочат резултатите при почти 100% обработени протоколи. Голяма част от западните лидери я поздравиха за победата, а проруските..

публикувано на 04.11.24 в 18:00
Милена Кирова

Милена Кирова, БНТ: От ЦИК ни обясниха, че видеонаблюдението е само наблюдение

" В случая с изчезналите гласове на "Величие", които ние открихме и се появиха, първоначално аз получих един сигнал за секция в Пазарджик, където  гласовете на тази партия са изчезнали . Разгледах протокола, изгледах и видеоналбюдението, така установих това пренасяне на гласовете. В РИК-Пазарджик обаче се бяха усетили и бяха поправили протокола,..

публикувано на 04.11.24 в 14:32

Българи след наводненията във Валенсия: Невероятно е да се види солидарността на хората!

След наводненията в района на Валенсия хората се опитват да разчистят улиците и домовете си, да издирят изчезналите и да превозят телата на загиналите. Все още има труднодостъпни места в засегнатия район, където се разчита предимно на взаимопомощ. В района живеят десетки българи, които солидарно ежедневно се включват в необходимите дейности...

публикувано на 04.11.24 в 10:31
Севим Али

Севим Али: Не бихме подкрепили правителство с участието на Пеевски, независимо дали е явно или скрито

Не бихме подкрепили правителство с участието на Пеевски, независимо дали  е явно или скрито . Това заяви пред БНР Севим Али, член на ЦОБ на ДПС. Той ще бъде депутат от АПС. "Моделът "Пеевски" руши държавността и използва всички държавни институции като бухалка".  Биршен Ибрямова: Проблемът с ДПС не е вътрешнопартиен, а на цялата..

публикувано на 03.11.24 в 13:56
Снимката е илюстративна

Протестиращи блокираха пътя София - Варна край търговищкото село Буховци

Протестиращи блокираха движението по главния път София - Варна край търговищкото село Буховци. Те настояват за справедливо разследване на смъртта на 24-годишния Момчил, който загина при катастрофира с мотоциклета си край Попово в началото на април тази година. Близките на младия мъж са убедени, че инцидентът не е само пътно произшествие.  Осигурени са..

публикувано на 02.11.24 в 18:38

Микаел Герстад: Няма срив в украинската армия, но тя може да не си върне отстъпените територии

8000 бойци от Северна Корея са разположени край Курск - вече съвсем близо до района на бойните действия между руските и украинските войски, заяви в четвъртък представителят на Съединените щати в Съвета за сигурност на ООН Робърт Ууд. Ефектът от тях ще е по-скоро политически, отколкото военен, твърдят анализаторите, до които се допитахме...

публикувано на 02.11.24 в 11:57

Чарлс Купчан: Западът трябва да помогне на Украйна да устои на руския напор

Западът трябва да помогне на Украйна да устои на руския напор - само това, изглежда, може да убеди Путин да преговаря сериозно за примирие, казва в интервю за БНР преподавателят по международни отношения от Джорджтаунския университет Чарлс Купчан  в коментар на публикация във "Файненшъл таймс". Британският вестник писа, че Русия и Украйна..

публикувано на 02.11.24 в 11:35