Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музеят на хумора и сатирата в Габрово отбелязва своята 50-годишнина

Дом на хумора и сатирата в Габрово
Снимка: Велина Махлебашиева

Днес е празникът на шегата, почитан от габровци, известни с умението си да се смеят. 1 –и април е рожденият ден на Музея на хумора и сатирата, който отбелязва своята 50-годишнина. Навръх юбилея ще бъде открита новата постоянна експозиция в Дома, която дава отговор на въпроса „Как Габрово стана столица на хумора?“. Програмата в празничния ден включва лекция на карикатуриста Чавдар Николов на тема „Свободата да осмиваш“, а вечерта ще бъде представена изложба с политически шаржове на карикатуристите от "Прас Прес" - Алла и Чавдар Георгиеви, Христо Комарницки и Чавдар Николов, озаглавена „Непорочните моми“.
Централната фигура в този шарж, който посреща посетителите в новата зала, е на Татяна Цанкова, дългогодишен директор на Дома на хумора и сатирата. До нея е художникът, известен най-вече с политическите си карикатури, и голям приятел на музея - Тодор Цонев. В тяхната компания е Дядо Миню Попа – действителен персонаж от габровските анекдоти. Тук е и Слави Бонев, дългогодишният режисьор на габровския карнавал. Разбира се Радой Ралин, Стефан Фъртунов – организатор, създател и пръв директор на Веселата къща. А пред тях прочутият габровски зевзек Керката надува фанфарите.

Димка Колева е фондохранител, тя пази най-ценните карикатури, графики и рисунки, които Домът на хумора притежава. С четка и бои е изпълнила проекта на родения в Габрово карикатурист Христо Комарницки, нарисувал персонажите, свързани с историята на габровския хумор и Музея.

Сред разказвачите на истории в тази зала е художникът Борис Димовски, оживил страниците на сборника "Габровски шеги – онази малка жълта книжка, благодарение на която светът научил за габровската предприемчивост и самоирония.

"Тези шеги са едни от най-разпознаваемите, които ги има от тази прословута книжка".

А в шегите можеш да се гмурнеш буквално. Инсталация във вид на илюстрована книга „Габровски шеги“, в която човек може да се мушне между страниците, е едно от хрумванията, наред с няколко звукови и видео инсталации, едната от които дава възможност да се проследи историята на карнавала чрез архивни кадри – от соца до днес. Има и телефон, на който благ женски глас разказва истории за прочутите с пестеливостта си габровци. Двуезичната изложба, която освен на български, буквално говори на посетителите и на английски, представя и анимирани съвременни габровски шеги.

Дом на хумора и сатирата в Габрово     Снимка: Велина Махлебашиева

Друг разказвач на истории в новата експозиция е Татяна Цанкова, директор на музея повече от 20 години, а преди това негов служител. Живата история на Дома, така я определя Светлана Михайлова, от която всяка седмица научаваме новините от музея.

"Тя е разказвач на историята на музея".

Стефан Фъртунов, създател и пръв директор на Веселата къща.

Дом на хумора и сатирата в Габрово    Снимка: Велина Махлебашиева

От началото на този разказ, през 72-а година, има една котва, която твърдо отстоява запазената марка - Столица на хумора и това е Домът на хумора – изтъква неговият настоящ директор Маргарита Доровска, с която продължаваме разказа с намеренията за бъдното.

"Научихме, че е одобрен наш проект, с който ще реновираме целия трети етаж, ще направим постоянна изложба, посветена на сатирата, но също така ще имаме възможност да възстановим прекрасната библиотека в Дома на хумора.

Календарът на Дома на хумора за цялата 2022-а предвижда редица събития, посветени на 50-годишнината на емблематичната за града институция, възникнала на основата на габровския фолклорен хумор и на развитата карнавална традиция, с идеята да служи на творците и на ценителите на хумористичното изкуство, да бъде дом на хумористите и сатириците.
Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Неравноделната душа" с прожекция-специално събитие на 12 юли в "Одеон"

Прожекция-специално събитие на документалния филм "Неравноделната душа" се подготвя във Филмотечно кино "Одеон" - на 12 юли от 18:00 часа.  Пълнометраженият документален дебют на София Стойчева – сценарист и режисьор на филма, е емоционален разказ за хора от различни националности, които, без да имат родови връзки на Балканите, посвещават години..

публикувано на 09.07.24 в 17:25
Димитър Драганов

Как себепознанието може да се превърне в мощен инструмент за преодоляване на трудностите

В свят, изпълнен с предизвикателства и неочаквани обрати, често се оказваме изправени пред изпитания, които ни карат да се чувстваме сами и безнадеждни . Но точно в тези моменти, когато сме на "дъното на пъкъла", можем да открием вътрешната си сила и да излезем по-силни от всякога. Разказваме за това как да изградим спокойствие, когато останем сами..

публикувано на 09.07.24 в 16:47

Израелският китарист Мишел Сахрауи ще открие "Банско Джаз Фестивал"

Израелският китарист Мишел Сахрауи ще бъде гост на "Банско Джаз Фестивал". Той ще открие предстоящото издание с концерт на 3-ти август заедно със своето трио - Мишел Сахрауи (китара), Йонатан Коен (бас) и Шир Гинот (барабани).  Сахрауи е китарист и композитор от Назарет, Израел. Когато е на 19 години, взема уроци по китара. През 1995 г. се..

публикувано на 09.07.24 в 16:35
Диана Данова – Дамянова

Диана Данова – Дамянова в дебрите на "Софийски музикални седмици" от 70-те години до днес

Музикология или музикознание – от гръцки се превежда като музика и думи. Обект на изследване в музикознанието са произходът на музиката и нейното историческо развитие, теорията на музикалните елементи и проблемите на музикалното изкуство. Този музикален анализ цели да открои естетиката, хармонията и критиката за музикалните произведения . В..

публикувано на 09.07.24 в 10:43
 Айтен Огуджу

Айтен Огуджу - един от най-добрите сценографи на Турция

Айтен Огуджу е сценограф за драматичен и куклен театър , преподавател е по сценичен дизайн в университета в Измир . Родена е в Разград, но 1989 година се преселват в Турция, където завършва Художествена гимназия, а след това и Измирския университет - специалност "Сценография".  Работила е за постановки освен в Турция и в Лондон, Косово, Катар,..

публикувано на 08.07.24 в 11:22

В крепостта "Царевец" във В. Търново беше открит 9-ият летен оперен сезон "Сцена на вековете"

С балетния спектакъл „Кармен“ по музика от едноименната опера на Жорж Бизе снощи в крепостта „Царевец“ във Велико Търново беше открит Деветият летен оперен сезон „Сцена на вековете“. До 11 септември в основната и съпътстващата програма на културния форум ще бъдат представени 14 оперни и балетни спектакъла. Българското национално радио е медиен..

публикувано на 07.07.24 в 12:53

Започва "Arbanassi summer music"

Две от емблематичните средновековни църкви в архитектурния резерват Арбанаси до Велико Търново от днес до 12 юли ще домакинстват за 14-и път международния фестивал на камерната музика "Arbanassi summer music". Културният форум по традиция извежда камерната музика от концертната зала и я представя в атмосферата на арбанашките средновековни..

публикувано на 07.07.24 в 09:03