"Когато има някаква идея за промяна, тя трябва да бъде ясно формулирана и структурирана, да се кажат ясно мотивите, които трябва да са много сериозни, за да се правят сериозни промени, да има анализ на причините, довели до това, както и на резултатите от съответните промени - дали ще са положителни, или пък не. Тогава се сяда и се обсъжда публично. Промените, предложени от "Продължаваме промяната", са на парче, но парчето е много голямо".
Това каза пред БНР доц. Любомир Киров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари, което не приема идеите за реформа на статута на джипитата.
Той подчерта, че от сдружението са против начина, по който тези идеи са "хвърлени в медийното пространство".
"Лични лекари в България няма, това понятие го няма и в правния мир, има общопрактикуващи лекари - те са специалисти по обща медицина. Капитационното заплащане не е студен резерв. Средствата си ги изработваме и нашата работа се равнява на 20 милиона прегледа годишно. Това капитационно заплащане, като се разпредели на броя на тези прегледи - се получава средно 7 лева на преглед, което е практически нищо, но това е добре за държавата. А е добре за хората, защото няма ограничение колко пъти ще ме търси този човек срещу това капитационно заплащане - който има нужда, ще ме посети 5 пъти, а някой може и въобще да не дойде", обясни доц. Киров.
По думите му при предлаганата промяна няма да има пациентски листи при общопрактикуващи лекари:
"Може да посещава различни общопрактикуващи лекари по различни причини. Но до какъв брой лекари ще може да посещава този човек? Защото за всичко това все пак стоят едни средства от Здравната каса, които са ограничени".
Според доц. Киров начинът, по който е планирана реформата, ще струва много повече и естествено идва въпросът дали ще се вдига здравната вноск.
Интервюто на Снежана Иванова с доц. Любомир Киров в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Тази вечер е традиционният благотворителен спектакъл "Българската Коледа" под патронажа на президента и неговата съпруга. Благотворителната инициатива се провежда за 22-ра поредна година. Концертът започва в 20.00 часа в Народния театър "Иван Вазов" и ще бъде излъчен пряко в ефира на Българското национално радио, bTV и bTV радио...
Румъния ще закрие над 30 сухопътни гранични пунктове от 1 януари след пълното си присъединяване към Шенгенското пространство, съобщава телевизия Диджи 24, като се позовава на румънското Министерство на вътрешните работи, предаде БТА. Граничните полицаи ще могат да правят случайни проверки в досегашната зона на митницата и в зелената зона -..
В пет общини от Ловешка област все още има много населени места без ток заради аварии, предизвикани от обилния снеговалеж през последното денонощие. Има и затворени пътища. Заради авари в електропреносната мрежа без ток останаха населени места в общините Ловеч, Троян, Априлци, Тетевен и Угърчин. Най-тежко е положението в Троянско, където..
Британският крал Чарлз Трети благодари на медиците, които са се грижили за него и за снаха му Кейт, след като и двамата се подложиха на лечение от рак през настоящата година. Тези благодарности монархът изрази в традиционното си коледно послание към сънародниците, предадоха световните агенции. "Искам да изразя специални сърдечни благодарности..
България е все още трета в световната класация по кибератаки. Това означава, че в страната ни има много "заразени" компютри , казва киберекспертът Ясен Танев. Светът се готви за скок в квантово криптираната комуникация, сочи още той. Технологични слабости и слабостите на хората са причината за пробивите в киберсигурността през 2024-та..
Нов параклис е издигнат в Момчиловци. С храма, посветен на Св. Василий Велики, параклисите край родопското село стават 30. Откриването и освещаването на параклиса предстои на 1 януари – Васильовден. Инициатор за строителството и ктитор на храма е Васил Радичев от Момчиловци. Той изпълнява свое обещание, дадено преди близо 30 години да..
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято мисия е опазване на народната традиция и в частност на сградата на читалището в селото. За втора поредна година на 26 декември , вторият ден на Коледа, те организират истински празник в центъра на..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
В плевенското село Малчика се намира най-старият в България католически храм "Св. Анна". Догодина ще се навършат 170 години от освещаването му...
Светлите Рождественски празници посрещат и осемте жени с умствена изостаналост в защитеното жилище в Горна Оряховица. Заедно са в делник и в..