Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рагнар Йонасон пред БНР: Доверявам се на усещанията си, това е моята свобода

Снимка: Baldur Kristjáns

"Творчеството на Агата Кристи има голямо влияние върху мен. Четях много от нейните книги, докато растях. И все още я чета. Харесвам американската и английската литература през 30-те и 40-те години. Книгите с красиви, старомодни мистерии. Четях много криминални британски писатели. Като П. Д. Джеймс. Открих и скандинавските писатели като Стиг Ларшон. Уча се и от филмите от стария Холивуд – тип Алфред Хичкок".

Това сподели пред БНР исландският писател Рагнар Йонасон.

Романите му са публикувани в 33 държави и са продадени в над 2 милиона екземпляра. Той е адвокат, банкер, писател и университетски преподавател. Превел е 14 от произведенията на Агата Кристи на исландски език. Носител е на редица престижни литературни награди. На български език са преведени книгите му "Ледена тишина", "Черен мрак", "Снежна слепота".

От тийнейджър Рагнар превежда Агата Кристи. Открива книгите ѝ, когато е на 12 години.

"Всеки уикенд ходех в библиотеката заедно с баща си. След като изчетох всичко на исландски, започнах с все още непреведените ѝ книги. Едно лято, когато бях на 17, помолих майка ми да ме закара до издателя на Агата Кристи в Исландия и попитах дали имат нужда от някой, който да превежда книгите ѝ. По това време в страната ни на година се публикуваше по една книга от Агата Кристи. Издателят знаеше колко запален фен съм на творчеството ѝ. Помнеше как непрекъснато звънях на издателството, за да питам няма ли да има нов превод скоро. Един ден ми се обади и ми предложи възможността да преведа книга на Кристи. Това беше невероятно събитие за тийнейджър като мен. Започнах с една кратка книга - "Безкрайна нощ". Превеждах Агата Кристи 10 години, беше мое хоби. След това започнах да уча право, станах адвокат. Дори и по това време обаче превеждах по една книга всяка година. Това е страхотна школа за всеки писател".

Рагнар Йонасон и криминалните романи.

"Винаги съм писал кратки истории за всякакви неща. Никога обаче не съм мислел, че ще стана криминален писател. Това беше нещо много далечно за мен. Когато бях малък, в Исландия се гледаше по странен начин на хората, искащи да пишат криминални романи. Изведнъж обаче различни писатели започнаха да пишат в този жанр. При мен също се появиха някои идеи и си помислих – може би трябва да опитам. Толкова години превеждам Агата Кристи. Осъзнах, че това ми е дало много самочувствие".

Един от най-популярните герои на Рагнар е полицаят Ари Тор Арасон. Неговите разследвания са популярни в цял свят. Как започва пътят му?

"Създадох Ари в една книга преди "Снежна слепота". В нея той все още не беше полицай. Беше млад студент, търсещ баща си. Не е създаден като полицай, а като момче, опитващо се да разгадае лична мистерия. Това го прави по-различен от традиционния полицай в един роман. Той е много млад, няма никакъв опит. Когато реших да пиша следваща книга, осъзнах, че Ари Тор расте с всяка история. Откриваме го като много млад, след това преминаваме през 20-те му години, той се променя много".

За мистериите и криминалните истории – преди и сега.

"Трудно е да пишеш за мистерии в съвременния свят. Моят пример са по-старите книги - в тези мистерии винаги има пъзел или психологическо разследване. Трябва да откриеш от уликите кой е виновният. В модерните полицейски книги това е съвсем различно. Затова в романите си използвам и старомодни, отдалечени исландски градове. Опитвам се да пиша книги, които не се занимават с мобилни телефони или видеозаписи. Това прави работата на полицая много по-различна от преди. Някои от новите ми книги, в които Ари Тор не присъства, се развиват през 80-те години. Това е страхотно време за мистериите. Нищо не те разсейва от пъзела, който трябва да се разреши".

Мистериите на Рагнар се развиват из красивите малки градове на Исландия. Фон, който е повече от идеален за една смразяваща криминална история.

"Исландия е странна държава. Много красива, с фантастична природа. Особено през зимата е едно тъмно и студено място, много изолирано. Това е нещото, което я прави интересно място за криминална книга. Особено когато можеш да използваш атмосферата на снега и малките селца, изолацията. В селата и градовете няма много хора. Това ги прави интересна криминална сцена с малко заподозрени. Скандинавските страни са определяни за много мирни. Исландия винаги е по върховете на класациите за най-спокойни страни в света. Това също е много интересно за читателите. Да прочетат криминална книга, развиваща се на място, което всички мислят, че е много сигурно. Това е предизвикателство за читателя и автора. Да погледнеш отвъд повърхността и да намериш нещо мрачно".

През деня Рагнар Йонасон е адвокат и банкер. През нощта – писател. Имат ли тези три различни дейности нещо общо?

"Не много. Работата ми в банката е нещо много стандартно. Срещаш се с интересни хора. Опитваш се да си креативен и да се наслаждаваш на тази част от живота си. След това обаче се прибираш вкъщи и започваш да пишеш и да мислиш за книги. Тотално различен свят. Не пиша за адвокати и банкери. Все пак това работя, не искам да е с мен през цялото време. Харесва ми да съм и адвокат – това ми помага да знам повече за правната система. Пиша през нощта, когато всички спят и е тъмно навън. Навсякъде е тихо. Това е много приятно време да пишеш мистерия".

Популярността на историите на Рагнар Йонасон скоро ще ги отведе от читателите до зрителите. В подготовка са два телевизионни сериала. Единият телевизионен сериал е по случаите на Ари Тор. Подготвя се от Уорнър Брадърс. Ще снимат в Исландия. Другият сериал е по трилогия, публикувана преди години.

"Мисля, че ще бъде интересно. Знам, че във филм героите ми ще са по-различни от това, което си представям. Когато ти се предложи възможността книгите ти да се превърнат в телевизионни сериали или филми, трябва да се отпуснеш и да дадеш шанс. Все пак всеки от нас създава своето произведение на изкуството".

Има ли рецепта добрият криминален роман?

"Трябва да си оригинален. Опасно е да започнеш да работиш с рецепти. Не трябва да се опитваме да пишем книги, еднакви с историите, които харесваме. Трябва да се опиташ да намериш нещо оригинално, нещо ново. При мен работи следното – винаги пиша онази книга, която самият аз бих се радвал да прочета. Никога не съм имал човек до себе си, който да ми казва какво да пиша. Правя това, което чувствам като най-правилно. Издателите, агентите, читателите – те винаги имат някакво мнение. Винаги обаче сам избирам накъде ще поема в историите си. Доверявам се на усещанията си. Това е моята свобода".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Вероника Христова

Професия театрален педагог: да накараш дете с увреждания да се забавлява

Тя е актриса, режисьор, театрален педагог. Тя е Вероника Христова и въпреки че преодолява ежедневни прегради с инвалидната си количка, живее за мига и за споделените преживявания. В „Горещо сърце“ ви срещаме с още един човек от екипа на Дневния център за хора с епилепсия в София – човек, който провокира децата да се забавляват и да..

публикувано на 21.07.24 в 04:48
 Боян Ангелов

Боян Ангелов: Ако по безскрупулен начин се отхвърлят класически произведения, ние сме обречени на неуспех!

Значимостта на личностите от миналото за съвременните творци, е темата на "Нощен хоризонт" в разговор с п редседателя на Съюза на българските писатели Боян Ангелов . Заедно с нeго се връщаме назад във времето към важни и вдъхновяващи моменти за мястото и ролята на родните ни класици в днешния свят , влиянието им върху нашата..

публикувано на 18.07.24 в 13:14
 Проф. Панайот Карагьозов

Проф. Панайот Карагьозов: "Петте кьошета" е роман пъзел, в които героите постигат катарзис

"Може би преди три години започнах да пиша романа , паралелно с разказите, които изненадващо за себе си, също започнах да пиша по време на пандемията, сподели за "Нощен Хоризонт" проф. Панайот Карагьозов, преподавал дълги години в СУ и автор на новата си книга-  "Петте кьошета" . "Петте кьошета" е първият роман на проф. Панайот Карагьозов , който..

публикувано на 16.07.24 в 10:42

Кристина Александрова: Човек до последно трябва да опитва да постигне дори невъзможното

Весела и небрежно звучаща като италианска канцонета – така описва себе си оперната певица Кристина Александрова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е незряща и от няколко години работи като музикотерапевт с деца и младежи от Дневния център за хора с епилепсия в София.  На 44 години Кристина Александрова продължава да сбъдва мечти, да се..

публикувано на 14.07.24 в 07:05
Надка Денчева

77-годишната Надка Денчева - спортната гордост на Павликени

Павликени има своята нова спортна гордост. 77-годишната Надка Денчева смая всички и с майсторство и издръжливост спечели златния медал за ветерани на 50-ия национален мастърс турнир по тенис на маса в курортния комплекс "Албена". Бившата трактористка не се дава на младите , продължава да спортува, готви се за следващия си турнир и е запалена фенка..

публикувано на 13.07.24 в 07:50
Владимир Карамазов

Владимир Карамазов: Фотографията дава възможност да разказваш

Фотографията дава възможност да разказваш. Това каза в предаването "РадиоТочка" актьорът Владимир Карамазов, който е и награждаван фотограф. "В последната година и половина се пренасочих към най-смислената част от фотографията, заради която исках да стана фотограф, защото исках да започна да разказвам моите истории и темите, които мен ме..

публикувано на 12.07.24 в 19:26

Марина Маринова: Музиката винаги е с мен

"Музиката винаги е с мен, независимо къде се намирам". Това каза в интервю за предаването "Хоризонт за вас" и рубриката "От другата страна на Радиото" музикалният редактор Марина Маринова, която е и водеща на "Музикална шарения". Тя работи в БНР от година и споделя, че се чувства точно на мястото си.  "Може би слушателите ме свързват с народната..

публикувано на 12.07.24 в 15:55