В интервю за предаването "Нещо повече" Рейнолдс обясни, че пораженията в началната фаза на войната и сегашният фокус на руското командване в Източна Украйна означават ниска вероятност от офанзива към Одеса и областта ѝ.
Руското министерство на отбраната обяви днес, че повече от 1 000 украински войници са се предали в Мариупол. Г-н Рейнолдс, как да тълкуваме това съобщение - като част от психологическата война, или като признак, че градът наистина е на път да падне в руски ръце?
Доста трудно е да добием ясна представа какво се случва в Мариупол. Руските медии излизат с различни твърдения, които след това украинската страна опровергава. Руската артилерия унищожи голяма част от комуникационните съоръжения, което означава, че до нас достига твърде малко информация от града.
В края на миналата седмица руснаците успяха да пробият през няколко участъци от отбраната и да достигнат пристанището. Бранителите бяха разкъсани на две и обкръжени. Те губят територии, привършват им храната, мунициите, водата. Така че е трудно да се види как ще удържат още дълго, освен ако у руснаците не възникнат някакви логистични проблеми. Така че вероятно е Мариупол да падне до няколко дни.
Защо след като отблъсна руснаците от Киев, украинската армия не съумя да разкъса обсадата на Мариупол?
Победата на северния фронт, около Киев, наистина даде възможност да бъдат използвани част от украинските войски, които се сражаваха там, но просто не достигна време те да бъдат прехвърлени на юг. Войските на южния фронт контраатакуваха в направление към Мариупол, но не можаха да си пробият път към града. Доскоро украинското командване можеше да снабдява защитниците по въздух, с хеликоптери, но силите на украинците за пробив просто не достигат. Напротив - позициите на руснаците укрепват все повече и повече, опирайки се на базата им в Крим.
Какви са сценариите за развоя на бойните действия, след като Мариупол падне?
Ако руснаците успеят да овладеят Мариупол напълно и да гарантират властта си над града в следващите дни, това очевидно ще им позволи да насочат значителни сили към други райони на Украйна. Трудно е да се предскаже къде точно ще бъдат изпратени - може би към Запорожие, а може и към Донбас. Могат дори да бъдат прехвърлени на север - към Изюм, и оттам да настъпят към град Славянск и Донбас.
Путин иска да лиши Украйна от морския ѝ излаз, твърдят политически наблюдатели. Какъв е рискът руските войски от Приазовието да бъдат пренасочени към Одеса и областта?
Подновяване на руската офанзива към Одеса не е невъзможно, но смятам това за малко вероятно. Изглежда, че Одеса наистина бе сред целите на руската армия в началото на войната, но още в началото на март настъплението ѝ на запад по черноморското крайбрежие бе спряно край Николаев. Руснаците се опитаха да обходят Николаев от север, но претърпяха много тежко поражение при град Вознесенск. Руското командване не разкрива намеренията си, но изглежда, че се поучи от тези неуспехи и затова сега съсредоточава усилията си източно от Днепър. Поне докато не постигнат някакви съществени успехи на изток от тази река, Одеса ще остане твърде далеч за руските войски.
Смята се, че назряващата битка в Донбас ще е решителна в тази война. Как преценявате шансовете на двете страни за успех?
Развоят на събитията в Донбас също е трудно предвидим. Понастоящем украинците и руснаците все още са във фазата на разместване и подреждане на войските. На този етап Русия все още бавно напредва. Но тя има проблеми с логистиката, недостига и бойния дух на войските. Ако тези проблеми се влошат и руските войски загубят инициативата, тогава ще бъдат силно уязвими на украински контраатаки.
Но за украинската армия ще е сериозно предизвикателство да предприеме контранастъпление. Украинците се справят много добре в отбрана, но за успешно настъпление им трябва много повече във вид на бронирана техника, мобилни противовъздушни системи и артилерия. През годините не бе инвестирано достатъчно в тези родове войски, вследствие от тежкото икономическо положение и руските саботажи през годините. Така че, ако се стигне до контранастъпление, то ще бъде бавен, постепенен и доста кървав процес. Твърде рано е да се каже кой ще победи в Донбас.
Европейският съюз отпуска още 500 млн. евро за оръжие за Украйна. Британският премиер Борис Джонсън обеща бронетранспортьори и противокорабни ракети. Пентагонът обмисля оръжейни доставки за още 750 милиона долара. Възможно ли е тези усилия на Запада да променят баланса на силите в полза на украинците?
Оръжейните доставки от Запад могат да обърнат хода на бойните действия. Но това няма да стане достатъчно бързо, за да бъде спасен Мариупол. Както за противовъздушните системи С-300 и танковете Т-72, така и за по-лекото въоръжение ще е нужно време, докато бъдат доставени до Украйна и до фронта на изток. Така че в средно- и в дългосрочен план оръжието от Запада ще даде шанс на украинската армия, но следващият месец ще е критичен за нея. През този месец тя трудно ще може да се възползва от обещаното оръжие.
В Столичната община започват преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор между синдикатите от КТ "Подкрепа" и КНСБ с ръководството на Столичния автотранспорт. Липсата на договора доведе до протести в петък, на 20 декември, и спиране на част от автобусите на градския транспорт. Близо 280 шофьори са необходими на общинското дружество,..
Близо 300 деца от столичните училища и детски градини взеха участие в празничния концерт, посветен на Рождество в столичния район "Люлин". "Много хора идват, за да подкрепят тази инициатива", наричат я "Децата на "Люлин", разказва Иван Димитров от Църковното настоятелство. Идеята е да обединяват всички училища и детски градини в района и да..
Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините. "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева. Тя е..
"Приключението Италия" представя Иван Кръстев, автор на книгата „НЕпътеводител за Италия от А до Я” . Той е нашия полазник на Игнажден – така, че всички ни очакват пътешествия през следващата година. Разказа за живота в Италия, за красотите там, за хората, за кухнята и менюто на тази любима на много хора страна , но и представи..
Фондация "Искам бебе" в Плевен събира на кръгла маса институции, лекари и двойки с репродуктивни проблеми. Целта е да се предостави информация за видовете медицински процедури и възможностите за тяхното финансиране. Най-често хората с репродуктивни проблеми се сблъскват с намирането на подходящия лекар , когото да почувстват като своя..
За красиво украсените градчета в провинция Бавария разказва пътешественичката и блогърка Джули в Нощен Хоризонт. Джули живее със семейството си във Великобритания от години и по традиция в дните преди Коледа посещава дестинации, където коледният дух се поддържа много жив и където празникът се усеща много силно в украсата и подготовката...
Идва краят на безотговорното продаване на уреди и играчки с цифров компонент. Към производителите и търговците на дребно ще има сериозни изисквания. Всички играчки с изкуствен интелект ще попадат под тази регулация . Под нея попадат и всички продукти със свързаност в интернет . Производителите и търговците на дребно ще трябва да спазват..
Година, която беше твърде динамична и преливаща от изненади . Достатъчно ли е това обобщение, превъртайки 2024-та на бързи обороти? А какво ни очаква?..
Намерено е кучето на 13-годишния Николай от старозагорското село Конаре, който се издирва от 17 декември , потвърди пред БНР кметът на селото Станчо..
Само през първите девет месеца на 2024 година в отделението по неонатология на Университетската болница "Канев" в Русе са се родили 104 недоносени..