Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"От гората се изважда, каквото може, сече се като за последно"

Александър Дунчев: С БСП имаме тотална противоположност за горите, нещата отиват на тотална война

Търсенето на дървесина на световния пазар скача главоломно, цените ще растат, казва депутатът от ПП и бивш директор на Агенцията по горите

Александър Дунчев
Снимка: Таня Милушева

"След освобождаването на заместник-министър Атанас Добрев, който беше свързан с това задкулисие, схемите си продължават, политизацията си продължава, войната в горите си продължава." Това заяви пред БНР Александър Дунчев, депутат от ПП, член на Комисията по земеделие в парламента, доскорошен директор на Агенцията по горите и дългогодишен природозащитник.

Дунчев попита защо се връщат на директорски постове "компрометирани кадри на горската система" и даде примери с назначения на многократно уволнявани служители и на такива, срещу които горските служители вече са протестирали.

"Като визия как ще се развива горската система с БСП имаме тотална противоположност и нещата отиват на тотална война", коментира Александър Дунчев в предаването "Преди всички".

По думите му в системата на горите се случва това, че "от Народното събрание имаме желанието за реформи, от министерството явно нямаме", а от 20 точки в коалиционното споразумение е изпълнена само една – за електронните търгове.

"Малките фирми са "за" електронни търгове, защото това е единственият им шанс да се преборят с корумпирани служители, които помагат на големите фирми, нагласят търговете, да се преборят с натиска на големите фирми: когато знаят кой участва на търга, да го елиминират предварително – със заплаха или по друг начин. Малките фирми в дърводобива много разчитат. Този подход се прилага в цяла Европа, само тук големите не го щат. Тази електронизация сега се вижда като страхотна заплаха за тези монополисти, които се възползваха от схемите", подчерта Дунчев, според когото "тези, които протестират, не са истинските фирми, които се борят за свободна конкуренция".

През последната година се добиват рекордни количества едра строителна дървесина предимно от стари гори, алармира Александър Дунчев, който се позова на официални данни на Агенцията по горите.

"От гората се изважда, каквото може. Сече се като за последно. От земеделските земи се е увеличил двойно дърводобивът. Където може да се сече, колкото може."

Според Дунчев дефицитът не идва заради недостиг от гората, каквито твърдения има, а от това, че "на световния пазар търсенето на дървесина скача главоломно". Той допълни, че цените ще продължават да растат.

"Търсенето се е увеличило двойно, предлагането от горите в същото време пада заради всички климатични кризи, съхнат гори, горят гори. Горските не смогват да запазят горите, за да има достатъчно дървесина. В същото време европейската стратегия за горите казва - трябва все повече да произвеждаме мебели от дърво, продукти от дърво, къщи от дърво, защото дървесината съхранява въглеродния диоксид, вместо дървото да изгние в гората."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Честваме 174 години от рождението на Иван Вазов

174 години от рождението на Иван Вазов се отбелязват днес на много места в страната с различни инициативи. Преди обяд в столицата имаше честване и кратка церемония пред паметника на писателя на улица "Г.С.Раковски", а в 17 часа в Народния театър ще бъде открита изложба. 174 години от рождението на Иван Вазов Честването в София..

публикувано на 09.07.24 в 16:27
доц. Михаил Иванов

Михаил Иванов: Общностните механизми в ДПС са силата на Доган

Общностните механизми в ДПС са базата, върху която Ахмед Доган е стъпил. В това е неговата сила - тази общностна солидарност и вътрешна сплотеност. Това каза пред БНР доц. Михаил Иванов, съветник по етническите въпроси на президента Жельо Желев (1990 - 1997 г.), като добави, че Делян Пеевски не може да припознае този механизъм, тъй като при него..

публикувано на 09.07.24 в 14:34
Димитър Куманов

Димитър Куманов: Управлението на водите у нас = разпад на държавността

Управлението на водите в България е еманация на разпадането на държавността . Това мнение изрази пред БНР инж. Димитър Куманов от сдружение "Балканка". Той нарече управлението на водите "ужасяващо". " Интереси на връзкари на властта се удовлетворяват за сметка на цялото население ", смята Куманов. България бави плановете за речните..

публикувано на 09.07.24 в 08:55

Лидерите на държавите от НАТО се събират във Вашингтон

Лидерите на страните членки от НАТО се срещат във Вашингтон, където ще отбележат 75-ата годишнина от създаването на най-голямата организация за сигурност в света.  В срещата ще вземат участие лидерите на 32-те държави членки от Европа и Северна Америка. България е представена от служебния премиер и министър на външните работи Димитър Главчев. В..

публикувано на 09.07.24 в 05:28
Величка Микова

България е с една от най-дългите работни седмици в ЕС, причината - ниските доходи

България е една от страните в Европейския съюз с най-дългата работна седмица - 39 часа, при средно малко над 36 часа за съюза . Това показват най-новите данни на Евростат. Преди нас в класацията по този показател са само Гърция с почти 40 часа, както и Румъния и Полша - с по над 39 часа. На другия полюс е Нидерландия - с малко над 32 часа..

публикувано на 08.07.24 в 10:23
Стоян Михалев дава брифинг -  7 юли 2024 г.

Какво означава лансираната от ДСБ идея за съставяне на "технически кабинет" с третия мандат

Партия "Демократи за силна България" предлага на партньорите си от коалиция ПП-ДБ да поискат третия мандат за съставяне на "технически кабинет" като изход от политическата криза. Междувременно в София се провежда Националният съвет на "Продължаваме промяната", който обсъжда предстоящите си приоритети и работата в коалиционния формат.  ДСБ предлага..

публикувано на 07.07.24 в 15:33
Руслан Трад

Руслан Трад: Скептичен съм за възобновяване на преговорите за примирие в Газа

Тепърва новият ирански президент Масуд Пезешкян ще има много проблеми. Това заяви пред БНР Руслан Трад, журналист, съосновател на военния журнал "De Re Militari". "Пезешкян го определят като реформист, само защото не е толкова краен колкото своя опонент Саид Джалили. Разбира се, има реформистки идеи. Пезешкян има идеи за връщане на масата за..

публикувано на 06.07.24 в 13:22