Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Поезията прави така, че да бъде място за катарзис, място за памет"

Пламен Дойнов: Ние сме склонни да се влюбваме в диктатора

Диктаторите се грижат новата политическа поезия да не остарява, казва ректорът на НБУ

Пламен Дойнов
Снимка: БГНЕС

"Около истината винаги ще има спорове. Винаги ще се твърди, че има различни гледни точки, много истини и че тя в крайна степен е особен вид дори реторическа конструкция. Големият въпрос е, когато изричаш истината и когато си мислиш, че я изричаш или показваш, защо го правиш. В името на какво се изрича тази твоя истина, която мислиш, че е обща." Това каза в интервю в предаването "Хоризонт до обед" на БНР Пламен Дойнов, поет, литературен критик и ректор на Нов български университет.

"Истината е толкова по-силна, колкото повече служи на стойността на човешкия живот и човешката свобода", смята Дойнов, чиято книга "Влюбване в диктатора" ще има театрализирано представяне днес в НБУ.

"Ние сме склонни да се влюбваме в диктатора, да изпадаме във възхищение пред насилническите личности. Въобще насилническата природа някак си ни упоява. Много обичаме някой да удари по масата и да разгони по-несигурните или по-колебливите хора, да внесе ред в собствените ни мисли, които иначе са потънали в колебания и страхове."

Книгата е от 2020 година, а диктаторите се грижат новата политическа поезия да не остарява, да ѝ внасят нова и нова сила, коментира Пламен Дойнов.

"Има една повторителност на нашите заслепения. Буквално патоса на това влюбване и възхищение от насилническите натури аз го черпя от добрите стари традиции на соцреалистическата поезия, с дълбоки корени и в руската, и в българската, въобще в източноевропейската поезия."

"Интересува ме драмата в сблъсъка между политическо и интимно", сподели още Дойнов, който намира вдъхновение в "късите съединения между публично и частно".

"Не знам дали знаем кое е добро или зло, но знам, че поезията чрез мощта на своето изричане, чрез своите метафори, чрез създаването на една друга реалност създава истински драматично пространство, в което сблъсква тези неща. Поезията прави така, че да бъде място за катарзис, място за памет, дори за тези, които не са преживели тази реалност."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

Arbanassi Summer Music оглася църквите музеи на Арбанаси

Между 7 и 12 юли 2024 г. в Арбанаси се провежда станалия традиция фестивал за класическа музика  Arbanassi Summer Music . Негови артистични директори са контрабасистката Юлита Фъсева и обоистът Димитри Местдаг - артистично семейство от Белгия, което е част от Антверпенския симфоничен оркестър.  Вече 14 години Юлита и Димитри успяват да организират..

публикувано на 10.07.24 в 20:11

Фестивал и академия Allegra - лятна музикална енергия за София

И тази година в разгара на лятото в София - от 12 до 20 юли - фестивалът "Алегра" ще зарадва своята публика с разнообразие, обхващащо целия спектър на класическата музика - от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър; от Хайдн, Моцарт и Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис За десета поредна година..

публикувано на 10.07.24 в 19:53
Д-р Джина Дундова-Панчева

Д-р Джина Дундова-Панчева - жената, която лекува и вдъхновява едновременно

Да живееш между Хипократ и Пегас означава да балансираш между реалността и мечтите, между грижата за тялото и храната за душата. Това е живот, изпълнен с емоции, където всяко лечение е акт на любов, а всяка песен - израз на най-дълбоки чувства. Това е животът на човек, който разбира, че истинското изкуство е в сърцевина на човешката същност, и..

публикувано на 10.07.24 в 16:26