Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Финалът на историята на Волжка България е свързан с появата на монголите

Тодор Чобанов
Снимка: БГНЕС

Преди повече от 1000 години - в разцвета на Средните веков са съществували не една, а две Българии - мощни, проспериращи и уважавани от своите съседи. За нашата Дунавска България знаем доста, но другата - т. нар. Волжка България, остава непозната за нас. Историците твърдят, че през 6-ти-7-ми век българите живеели разпръснато на евразийския континент - от земите на днешна Италия на запад до Урал на изток и от Волга на север до Армения на юг. Повечето племена имали местни владетели, но една група - най-голямата, създала собствена държава, която днес познаваме като Велика Стара България. След смъртта на Кубрат хазарският натиск се усилил и държавата се разпаднала. Най-големият му син - Бат Баян останал в тези предели, но бил подчинен от хазарите. Аспарух, знаем, поел на запад. На север се отправил друг син - Котраг:

„Волжка България, както подсказва нейното име е българска държава, която съществува по поречието на река Волга и по-конкретно съществува в района на Средна Волга там, където днес се намира Татарската Автономна Република“, каза за БНР доц. д-р Тодор Чобанов от Института по Балканистика с център по тракология в БАН и преподавател в Катедра "Култура, историческо наследство и туризъм" на Университета по библиотекознание и информационни технологии.

Какво знаем за създаването  на тази държава?

„За съжаление създаването на Волжка България тъне в мрака на вековете и на липсата на конкретни сведения. В науката на базата на свидетелствата на византийците Теофан и Никифор е приета тезата, че Кубрат има няколко наследници и освен любимият ни Аспарух – създател на Дунавска България, някои от другите негови синове също, независимо от това, че Велика Българи е победена от хазарите, успяват да запазят в някаква степен политическа автономия като най-големият брат Бат Баян остава в средищните земи на Велика България в Прикавказието“.

Какво знаем за Котраг? И наистина ли е един от синовете на Кубрат и брат на Аспарух:

„За разлика от Аспарух, който е съобщен в арменските извори, във византийски извори, Аспарух е една много коментирана личност и ние за него много доста знаем, за Котраг ние нищо не знаем“, допълни за предаването „Нощен хоризонт“ доц. д-р Тодор Чобанов.

 
Освен Котраг, знаем името на само още един владетел в 300-годишната история на тази държава
 
Столицата е Велики Болгар. Знаем имената на още няколко главни града, интересна е спецификата им:

„За да обясним положението с градовете трябва да започнем от там, че за разлика от Дунавска България, където имаме два основни етнически елемент и малко изнесено след това население от Византийската империя, от самото си начало Волжка България е един мултиетничен организъм, тоест ние от самото начало имам както заварени племена, които живеят по Средна Волга така и прииждащите български племена, вероятно и други. От началото на 9 век там много трайно се появява и маджарския елемент.  Маджарите са угрите в историческото време, за което коментираме. Това са едни също много важни племена за разбирането на Волжка България, така че ние имаме 4-5 различни етнически компонента. Именно поради тази причина в Средна Волга има няколко града, които се борят известно време за първенство". 

Волжка България, ако използваме днешната терминология, е била голяма икономическа сила:
 
Както за дунавските прабългари, така и за волжките не знаем каква религия са изповядвали в езическия период, но 20 години след покръстването ни, и те - за да консолидират разноетничната си държава, се насочват към монотеистична религия.
 
Езикът им е силно повлиян от тюрския, но те нямат съзнание, че са тюрки.  Засега няма доказателства, че Дунавска и Волжка България са поддържали връзки.  

"Финалът на историята на Волжка България е свързан с появата на един друг много свиреп завоевател Аспарух - монголите от Златната орда, които през XIII век завладяват целия регион и тогава Волжка България се прочува в ислямския свят, защото оказва героична съпротива на монголите до степен, в която те се ожесточават срещу нея и решават напълно да я унищожат, което е било типично за монголския начин на мислене. Действително се извършва голямо избиване на населението", заяви доц. д-р Тодор Чобанов.    
 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Гергана Георгиева

Д-р Гергана Георгиева изследва сеизмичността на Антарктида

Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините.  "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева.  Тя е..

публикувано на 21.12.24 в 07:30

Иван Кръстев и как да пътувате по света безопасно и интересно!

"Приключението Италия" представя Иван Кръстев, автор на книгата „НЕпътеводител за Италия от А до Я” .  Той е нашия полазник на Игнажден – така, че всички ни очакват пътешествия през следващата година.  Разказа за живота в Италия, за красотите там, за хората, за кухнята и менюто на тази любима на много хора страна , но и представи..

публикувано на 20.12.24 в 18:26
Венислава Гарсия

Венислава Гарсия: Вече не само двойките 40+ имат нужда от донорски материал

Фондация "Искам бебе" в Плевен събира на кръгла маса институции, лекари и двойки с репродуктивни проблеми. Целта е да се предостави информация за видовете медицински процедури и възможностите за тяхното финансиране. Най-често хората с репродуктивни проблеми се сблъскват с намирането на подходящия лекар , когото да почувстват като своя..

публикувано на 20.12.24 в 08:32
Блогърка Джули

Блогърката Джули: Бавария е есенцията на Коледния дух от детството ни!

За красиво украсените градчета в провинция Бавария разказва пътешественичката и блогърка Джули в Нощен Хоризонт.  Джули живее със семейството си във Великобритания от години и по традиция в дните преди Коледа посещава дестинации, където коледният дух се поддържа много жив и където празникът се усеща много силно в украсата и подготовката...

публикувано на 19.12.24 в 12:58

Край на безотговорните продажби на уреди и устройства с цифров компонент

Идва краят на безотговорното продаване на уреди и играчки с цифров компонент. Към производителите и търговците на дребно ще има сериозни изисквания. Всички играчки с изкуствен интелект ще попадат под тази регулация . Под нея попадат и всички продукти със свързаност в интернет . Производителите и търговците на дребно ще трябва да спазват..

публикувано на 18.12.24 в 10:04

ГЕРБ-СДС на среща с БСП-ОЛ: Има нужда от редовно правителство с пълен управленски мандат

Преговорният екип на ГЕРБ-СДС проведе среща и с БСП - Обединена левица, съобщиха от първата политическа сила. Формирането на антикорупционно мнозинство с проевропейски характер е приоритет и за двете формации, които на срещата са се обединили около тезата, че България има нужда от редовно правителство с пълен управленски мандат, за да излезе от..

публикувано на 17.12.24 в 15:55

Президентът ще връчи мандат на ГЕРБ-СДС за правителство след Нова година

Президентът Румен Радев ще връчи първия мандат за съставяне на правителство на кандидат за премиер, номиниран от ГЕРБ-СДС, след Нова година.  Държавният глава подчерта, че времето за преговори, за което настояват политическите партии, е оправдано само, ако Народното събрание заработи нормално: "Очевидно разговорите между политическите сили вървят..

публикувано на 16.12.24 в 15:04