„Чашата е пълна с мини великденски яйца от стиропор. Обръщаме я със столчето нагоре и върху кръгчето на столчето слагаме свещ. Върху пънчета – също. С черупки от вече използвани яйца, слагаме по едно пиленце, свещичка, калинка, цвете, направено от изрезки от хартия и е готов свещникът за великденската маса“.
Не изхвърляйте старите вестници и списания. Нагънете ивици от вече прочетените страници на тръбички и от тях се изплитат великденски панери", дава идея Симона Димитрова, трудотерапевт в старческия дом във Велико Търново:
„Можем да си направим много хубави панери за Великден. Вътре можем да си слагаме яйчицата. Имаме и малки бижутерки, да си ги сложим на бюрата да ни красят. Вземаме стари вестници, които вече не ни трябват, прочели сме ги. След това ги навиваме с кука. Правим панери, грундираме ги, лакираме ги, за да са здрави и по този начин стават красиви“.
Старите и вече омръзнали ни дрехи може да послужат за изходен материал за изработване на нанизи с цветя, пиленца, великденски зайци или венци. Няма начин да не се получи нещо красиво, стига да имаме желание, казва Незабравка Раева от дневния център за хора с увреждания към фондация „Милениум“ във Велико Търново:
„Всяка домакиня вкъщи има дори скъсана риза или нещо друго шаренко и би могла да направи сърчица, би могла с този плат да облече яйце или да направи от плат и да го напълни после с други парцалчета. Също може да бъде изрязано от картон пиленце. Всяка домакиня вкъщи има салфетка. Можем да лепим дори с размито брашно, ако нямаме лепило. Можем да направим едно чудесно яйце, да го сложим върху клечка за зъби и да го забодем в една саксийка“.
Ако при подредбата на някой от шкафовете изпадне кълбо с пъстра прежда, сега му е времето да го използвате. Можете да си изплетете великденско пиленце, разказва Елена Димитрова от Съюза на инвалидите във Велико Търново:
„Едно пиленце как се прави – започва се от главичката, прави се главата и после се обикаля. Зависи от преждата – когато е по-дебела преждата, малко по-бързо става, с по-тънката прежда – по-бавничко. Всичко може да се използва, стига на човек да му работи въображението“.
Във всеки дом има останали хартии от подаръци или букети, сега им идва редът да получат нов живот, претворени във великденска украса с техниката на квилинга, разказва Величка Накова от Съюза на инвалидите:
„Само ги нарязваме или с машинка, или с ножичка около 3 милиметра или 5 милиметра, зависи колко голямо го искате. Режете го и после го навивате с едно инструментче като писалка. Правят се топченца, залепват се с С200. Вземате яйцето и лепите. Малко трудничко е, но е много приятно. Това правя от хартия, каквато хартия искате и вече фантазията“.
Ако скоро сте подрязвали лозата в селската къща или асмата пред блока в града, в употреба ще влязат младите лозови пръчки за великденски венчета, споделя още една идея Величка Накова:
„Нарязваме клечките от лозата, навиваме ги на кръгчета, една с друга ги оплитаме и ги връзваме с кончета, каквито имате цветни. После може да използвате от хартия цветенца да направите или малките яйчица да ги увиете и правите венеца. И канат можете да вържете, за да стане венецът, той е с пъпчиците на самата лоза“.
Мисията е изпълнена - къщата е минала през предвеликденското чистене, а с намерените непотребни вещи и малко фантазия сме си направили великденска украса.
Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
По-скоро става въпрос за групировки , не за идеологически различия. Това каза след избора на председател на БСП социологът Кольо Колев от..
Справедлив мир за Украйна няма да има. В това е категоричен журналистът Валерий Тодоров, бивш кореспондент на БНР и БНТ в Москва. В предаването "Преди..