Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Габровското село Драгановци посрещнаха деца от Украйна

Снимка: Велина Вахлебашиева

В навечерието на Възкресение Христово, в габровското село Драгановци посрещнаха деца от Украйна и ги въведоха в храма. Със запалени свещички домакините и техните гости отправиха обща молитва за здраве и мир.
Председателката на читалището в село Драгановци Ружа Пейчева посрещна украинските деца и техните майки в храма „Свети Николай“.
"Да сте  живи и здрави дечица, Господ да ви помага, да преминем всички през изпитанията с много любов, смирение. Да кажем всичи заедно  - нека бъде мир".
В каменния храм отекнаха гласчетата на украинските деца, които живеят в Габрово с майките си. Момичета и момчета, на възраст от 6-7 до 14 -15 годишни. На излизане от черквата домакините ги дариха с червени яйца, символ на Възкресение, и ги почерпиха с домашно точена баница.
Снимка: Велина Махлебашиева
Надяваме се и се молим, ще се справим, казва Татяна Ратникава. Дошла от Мариупол в Габрово с малката си дъщеря на 9 години. По – голямата е студентка във Варшава. Всички от семейството са пръснати, разказва ми Татяна. Съпругът ѝ е в Крим, майка ѝ – в Донецк.
"Ние няма къде да се върнем. Вече нямаме дом в Мариупол. Разрушен е, изгорен е. А моето семейство всъщност е от Донецк. За втори път сме бежанци. През 2014-а година, когато започна войната, избягахме от Донецк и отидохме в Мариупол. А сега тръгнахме да бягаме от Мариупол, стигнахме Полша, Варшава, след това Будапеща и после пристигнахме в България. Какво ще правим по-нататък, не знаем. Бог да ни помага! Ще се справим!".
Децата около нас продължават да играят, докато говорим за православния Великден, за обичаите, които и ние, и украинският народ почитаме. За техния традиционен пасхален хляб -  кулич.
На този различен за тях Великден ще се съберат да празнуват заедно. Разбира се с най-голямо нетърпение празника очакват децата.
"Ще празнуваме тук Пасха. Ще играем с моите приятели на улицата и ще празнуваме всички заедно в хотела".
Преди тръгване председателката на читалището в Драгановци ми казва, че в каменния храм, където се черкуват, камбаната бие всяка неделя. Свещеник не идва да служи, но хората се събират на всеки празник.
"Сега на Връбница църквата беше пълна нищо, че валеше дъжд".
Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята . "Тук имаме уникална природа -..

публикувано на 15.07.24 в 11:08

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33