Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 24 май ще бъдат връчени наградите за постижения в театралното изкуство „Аскеер“

Актрисата Цветана Манева ще получи наградата „Аскеер“ за цялостен принос към театралното изкуство

Статуетката за наградите за постижения в театралното изкуство „Аскеер“
Снимка: Светослава Кузманова

След по-малко от месец за 31-ви път ще бъдат връчени наградите за постижения в театралното изкуство „Аскеер“. Това ще стане на специална церемония на 24 май. Голямата награда за цялостен принос ще получи актрисата Цветана Манева.  

Театър „Българска армия“ ще е домакин, както винаги, на наградите „Аскеер“ - най-старите театрални отличия у нас. Призовете се дават “от артисти - за артисти” и всяко от тях е професионален и естетически избор на хора, правещи театър. Статуетката на война с падащата каска е дело на Георги Чапкънов.  

В България няма друга толкова дълголетна неправителствена организация, която следва през всичките тези вече 31 години ясни правила - несвързаност с държавни институции и посветеност единствено на театъра, културата и духовността.  

Председател тази година на фондация „Аскеер” е актьорът от военния театър Георги Къркеланов:

"На 24 май ще бъде церемонията тази година. Най-много се радвам, когато съвпада "Аскеер" с празника на писмеността, културата. Този 31 брой на "Аскеер" ще бъде посветен на един от най-великите български възрожденци - това е светия отец Паисий Хилендарски. През 1962 година слава Богу нашата православна църква го канонизира като светец. Той е призната ренесансова личност на Европа и това ще бъде едно честване в европейски мащаб и в световен и аз съм щастлив, че режисьорът на тазгодишните "Аскеер" и сценарист Борис Радев се вля с изключителната си енергия за честването на този голям български възрожденец, благодарение на който България отново възвръща своята историческа самоличност".
Цветана Манева   Снимка: Светослава Кузманова

Актрисата Цветана Манева ще получи наградата „Аскеер“ за цялостен принос към театралното изкуство. Освен десетките роли в театъра и киното Цветана Манева е почетен професор в Нов български университет и 25 години е директор на международния театрален фестивал "Варненско лято":

"Има едно състояние, в което в момента се намирам аз и една мисъл, която ми минава през главата - "Всичко това с мен ли се е случвало". Аз съм човек, който не обича да се връща назад, но всички големи събития са допринесли за това - искам не искам да се върна назад и да проследя как е вървял живота ми -  много щастлив живот чисто творчески и работно. Хоризонтите пред мен в чисто художесвен план са били много широко отворени, доверието, с което съм била възнграждавана и хората, които са искали и са ме включвали в проектите си е много голямо, винаги съм била изправена пред изпитанието и усилието непременно да защитя това доверие". 

Сред носителите през годините на голямата награда за цялостен принос към театралното изкуство са били Ицхак Финци, Георги Калоянчев, Йордан Радичков, Валери Петров, Стоянка Мутафова, Наум Шопов, Петър Слабаков, Татяна Лолова, Стефан Данаилов, Васил Михайлов. 
А кои са номинирани в различните категории за тазгодишните награди "Аскеер" ще разберем на 9 май.  

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10