Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 24 май ще бъдат връчени наградите за постижения в театралното изкуство „Аскеер“

Актрисата Цветана Манева ще получи наградата „Аскеер“ за цялостен принос към театралното изкуство

Статуетката за наградите за постижения в театралното изкуство „Аскеер“
Снимка: Светослава Кузманова

След по-малко от месец за 31-ви път ще бъдат връчени наградите за постижения в театралното изкуство „Аскеер“. Това ще стане на специална церемония на 24 май. Голямата награда за цялостен принос ще получи актрисата Цветана Манева.  

Театър „Българска армия“ ще е домакин, както винаги, на наградите „Аскеер“ - най-старите театрални отличия у нас. Призовете се дават “от артисти - за артисти” и всяко от тях е професионален и естетически избор на хора, правещи театър. Статуетката на война с падащата каска е дело на Георги Чапкънов.  

В България няма друга толкова дълголетна неправителствена организация, която следва през всичките тези вече 31 години ясни правила - несвързаност с държавни институции и посветеност единствено на театъра, културата и духовността.  

Председател тази година на фондация „Аскеер” е актьорът от военния театър Георги Къркеланов:

"На 24 май ще бъде церемонията тази година. Най-много се радвам, когато съвпада "Аскеер" с празника на писмеността, културата. Този 31 брой на "Аскеер" ще бъде посветен на един от най-великите български възрожденци - това е светия отец Паисий Хилендарски. През 1962 година слава Богу нашата православна църква го канонизира като светец. Той е призната ренесансова личност на Европа и това ще бъде едно честване в европейски мащаб и в световен и аз съм щастлив, че режисьорът на тазгодишните "Аскеер" и сценарист Борис Радев се вля с изключителната си енергия за честването на този голям български възрожденец, благодарение на който България отново възвръща своята историческа самоличност".
Цветана Манева   Снимка: Светослава Кузманова

Актрисата Цветана Манева ще получи наградата „Аскеер“ за цялостен принос към театралното изкуство. Освен десетките роли в театъра и киното Цветана Манева е почетен професор в Нов български университет и 25 години е директор на международния театрален фестивал "Варненско лято":

"Има едно състояние, в което в момента се намирам аз и една мисъл, която ми минава през главата - "Всичко това с мен ли се е случвало". Аз съм човек, който не обича да се връща назад, но всички големи събития са допринесли за това - искам не искам да се върна назад и да проследя как е вървял живота ми -  много щастлив живот чисто творчески и работно. Хоризонтите пред мен в чисто художесвен план са били много широко отворени, доверието, с което съм била възнграждавана и хората, които са искали и са ме включвали в проектите си е много голямо, винаги съм била изправена пред изпитанието и усилието непременно да защитя това доверие". 

Сред носителите през годините на голямата награда за цялостен принос към театралното изкуство са били Ицхак Финци, Георги Калоянчев, Йордан Радичков, Валери Петров, Стоянка Мутафова, Наум Шопов, Петър Слабаков, Татяна Лолова, Стефан Данаилов, Васил Михайлов. 
А кои са номинирани в различните категории за тазгодишните награди "Аскеер" ще разберем на 9 май.  

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24
Ace Bullet

Музика на Лейди Гага в дебют на Ace Bullet

Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..

публикувано на 22.11.24 в 09:51
Десислава Тихолова

Нова изложба "Луксът в "Малката Виена" в Музея на градското всекидневие в Русе

Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...

публикувано на 23.11.24 в 10:25

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48