"Да, има двустранни проблеми между България и Северна Македония. Но и ние имахме и имаме много двустранни проблеми в Централна Европа. Нищо в тези проблеми на Балканите не е уникално. Ние имахме такива проблеми с Унгария, между Чехия и Словакия, когато се разделяше Чехословакия. И те бяха свързани с малцинствата, тяхното признаване, но се справихме с тях по пътя ни към ЕС. Така че всичко, което искаме да направят нашите приятели в България и Северна Македония е да намерят начин да разговарят помежду си и същевременно да се придвижват по европейския път. Защото не става дума само за тях двете, а за много по-сериозни европейски стратегически интереси. Нека намерим начин да придвижим разширяването и присъединителния процес и да решим двустранните проблеми. Ако заседнем в тях и в миналото, Русия ще се възползва и ще се намеси и в двете страни, както прави и в други региони. Затова стискам палци на приятелите си от България и Северна Македония, за да намерят начин да вървят напред. Знам, че има много емоции и проблеми, много тежка работа и за двете страни. Тази война обаче промени много неща и сме изправени пред доста по-големи заплахи. Вярвам, че въпросът с малцинствата може да се реши търпеливо и с диалог, както стана в Централна Европа."
"Става дума за история, свързана с комунизма. И може би през последните 30 години не сме имали правителство, което да е работило сериозно по въпроса. Мисля, че същото е и в България - причината не е само в едно правителство. По въпроса за зависимостта не е направено почти нищо и се действа изключително бавно за освобождаването ни от руския газ и нефт. Всичко опира до ситуацията, в която бяхме преди 1989-та година. Просто трябва да започнем да мислим за изкопаемите горива не в контекста на пазара, а на сигурността. Очевидно те станаха оръжие в ръцете на режима на Москва и разбираме това чак сега. И трябва да го променим", изтъкна още словашкият евродепутат.
"Сега обсъждаме нефта, но трябва да направим същото и с газа. Да, ще бъде болезнено, но ние сме в състояние на война - нещо, което не можехме да си представим. И трябва да се обединим, за да я спечелим. Това е част от предизвикателството пред политиците в момента. Затова ни е необходим енергиен съюз, в т.ч. и газов, за да сме сигурни, че имаме достатъчно количества от други източници, освен от Русия през следващите седмици, месеци и години", допълни Билчик.
Днес предстои дебат по въпроса за сътрудничеството между ЕС и Молдова. Владимир Билчик не изключва възможността следващата цел на Путин да е Молдова.
"Много съм обезпокоен от случващото се в Молдова и от опитите на Русия да открие нов фронт в Приднестровието. Трябва да приемем сериозно всички предупредителни знаци. Повече от ясно е, че Путин няма спирачки и е готов на всичко, за да отслаби и раздели Европа. Не можем да му позволим да го стори. Да, безпокоя се, че Молдова може да е следващата страна, тъй като словак помня окупацията на Чехословакия от съветските войски през 1968-ма година. И се тревожа, че ако напреднат още по-на запад и стигнат до Ужгород в Украйна, следващата страна може да е Словакия."
"Трябва да сме готови за всякакви хибридни атаки от страна на Русия. Сигурен съм, че страните членки на НАТО и ЕС мислят как да се изправят срещу тази атака. Трябва да уверим нашите приятели от Молдова, че стоим до тях и да им дадем цялата подкрепа, от която се нуждаят в такъв момент. Защото атаката срещу нея може да не е конвенционална военна, а да е под различни хибридни форми и с различни средства. Достатъчна е само една искра, някакъв инцидент, провокация, за да се отслаби политическата ситуация. Руснаците работят върху това от десетилетия и търсят най-слабите места в Европа. За съжаление в момента Молдова е едно от тях", посочи Билчик.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Руска делегация начело с министъра на външните работи Сергей Лавров пристигна в саудитската столица Рияд, където вече ги чака държавният секретар на Съединените щати Марко Рубио. Това съобщи АФП. Украински дронове са ударили голям петролопровод в Южна Русия Стабилизация на цените на петрола преди преговорите за Украйна, търговската война..
Окуражителни сигнали към България след заседанието на Еврогрупата - основните страни приветстват напредъка ѝ по пътя към еврозоната и изразяват надежда, че скоро тя може да се присъедини към Европейския стабилизационен механизъм. Според Домбровскис приемът ни в еврозоната е реалистична цел, но остава още много работа..
Гаранции за сигурността на Украйна от Съединените щати са единственият начин за ефективно сдържане на Русия от нова агресия срещу Украйна. Това заяви британският премиер Киър Стармър в Париж след неформалната среща за европейската сигурност и суверенитета на Украйна, която беше организирана извънредно от френския президент Еманюел Макрон. В нея..
Американската страна "иска да угоди" на руския президент Владимир Путин, за да спечели бърз дипломатически успех, заяви президентът на Украйна Володимир Зеленски. В интервю за германската телевизия ARD той призна, че украинска победа над Русия е "определено" невъзможна без подкрепа от Съединените щати, но предупреди, че примирието, към което..
Рокада в ръководството на Пожарната в Габрово, по-малко от две седмици след назначаването на нов директор. Днес той е бил сменен със заповед на министъра на вътрешните работи Даниел Митов. Преди по-малко от две седмици пред състава на Пожарната служба в Габрово новият ръководител – комисар Георги Златев, е бил представен от директора на Главна..
"Народно социално движение" организира митинг протест за излизане на България от Световната здравна организация, който се проведе пред Министерския съвет. Протестиращите заявиха, че СЗО е оказала натиск за налагане на редица принудителни мерки по време на Covid пандемията, и зададоха въпроси: "Защо беше забранено да се правят аутопсии? Защо беше..
Генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Гебрейесус призова страните членки да положат усилия да приемат глобален договор за действия при пандемии преди годишното събрание на СЗО през май. "Сега или никога", заяви Гебрейесус в началото днес на 13-ия кръг от преговори в Женева. "Спомнете си тежките уроци от Covid-19, който..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..