Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Билчик: Ако заседнем в историята и в миналото, Русия ще се възползва

Словашкият евродепутат призова България и Северна Македония да намерят решение на двустранния спор заради новите предизвикателства

Владимир Билчик
Снимка: Facebook /Владимир Билчик

Словашкият евродепутат от ЕНП Владимир Билчик смята, че спирането на вноса на петрол от Русия в ЕС до края на годината е необходима стъпка, с която да се ускори края на руските военни действия в Украйна. Мярката е заложена в шестия санкционен пакет срещу Русия, обявен вчера от председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен. 

"Нека сме наясно, че всички икономически и социални последствия от руската агресия се дължат на тези, които се намират в Москва. Затова трябва да използваме всички средства, с които разполагаме, за да са наясно там, че стоим твърдо до Украйна. Това включва и санкциите, които могат да имат значителни последствия за нашите икономики, но колкото по-продължителна е руската агресия, толкова те стават по-тежки за всички. Затова трябва да действаме бързо и решително и да сме готови да посрещнем последиците", заяви Владимир Билчик пред БНР.
Владимир Билчик отправи призив към България и Северна Македония да намерят решение на двустранния спор заради новите предизвикателства.

"Да, има двустранни проблеми между България и Северна Македония. Но и ние имахме и имаме много двустранни проблеми в Централна Европа. Нищо в тези проблеми на Балканите не е уникално. Ние имахме такива проблеми с Унгария, между Чехия и Словакия, когато се разделяше Чехословакия. И те бяха свързани с малцинствата, тяхното признаване, но се справихме с тях по пътя ни към ЕС. Така че всичко, което искаме да направят нашите приятели в България и Северна Македония е да намерят начин да разговарят помежду си и същевременно да се придвижват по европейския път. Защото не става дума само за тях двете, а за много по-сериозни европейски стратегически интереси. Нека намерим начин да придвижим разширяването и присъединителния процес и да решим двустранните проблеми. Ако заседнем в тях и в миналото, Русия ще се възползва и ще се намеси и в двете страни, както прави и в други региони. Затова стискам палци на приятелите си от България и Северна Македония, за да намерят начин да вървят напред. Знам, че има много емоции и проблеми, много тежка работа и за двете страни. Тази война обаче промени много неща и сме изправени пред доста по-големи заплахи. Вярвам, че въпросът с малцинствата може да се реши търпеливо и с диалог, както стана в Централна Европа."        

Запитан има ли опасения, че предложения от Еврокомисията шести пакет санкции срещу Русия в частта му за пълно ембарго на петрола може сериозно да навреди на икономиката на Словакия предвид нейната зависимост от руския нефт, Владимир Билчик коментира още:

"Да, ние действително сме изцяло зависими от руския нефт, това може да се каже и за рафинерията ни, която се намира близо до Братислава. Тя е програмирана така, че да преработва тежък нефт, който идва от Русия. Затова в рамките на този пакет ние разисквахме как нещата да се приспособят спрямо нас. И в част от споразумението е записано, че на Словакия и Унгария трябва да се даде повече време. За нас това е важен сигнал, че трябва да действаме възможно най-бързо за диверсификацията."

Словакия и Унгария са изключително зависими от вноса на руски петрол. Словакия изпраща значителна помощ на Украйна, в това число оръжия и системи за противовъздушна отбрана, отбеляза евродепутатът от ЕНП. Защо Словакия се оказва толкова зависима от руския петрол? 

"Става дума за история, свързана с комунизма. И може би през последните 30 години не сме имали правителство, което да е работило сериозно по въпроса. Мисля, че същото е и в България - причината не е само в едно правителство. По въпроса за зависимостта не е направено почти нищо и се действа изключително бавно за освобождаването ни от руския газ и нефт. Всичко опира до ситуацията, в която бяхме преди 1989-та година. Просто трябва да започнем да мислим за изкопаемите горива не в контекста на пазара, а на сигурността.  Очевидно те станаха оръжие в ръцете на режима на Москва и разбираме това чак сега. И трябва да го променим", изтъкна още словашкият евродепутат. 

"Сега обсъждаме нефта, но трябва да направим същото и с газа. Да, ще бъде болезнено, но ние сме в състояние на война - нещо, което не можехме да си представим. И трябва да се обединим, за да я спечелим. Това е част от предизвикателството пред политиците в момента. Затова ни е необходим енергиен съюз, в т.ч. и газов, за да сме сигурни, че имаме достатъчно количества от други източници, освен от Русия през следващите седмици, месеци и години", допълни Билчик. 

Днес предстои дебат по въпроса за сътрудничеството между ЕС и Молдова. Владимир Билчик не изключва възможността следващата цел на Путин да е Молдова.

"Много съм обезпокоен от случващото се в Молдова и от опитите на Русия да открие нов фронт в Приднестровието. Трябва да приемем сериозно всички предупредителни знаци. Повече от ясно е, че Путин няма спирачки и е готов на всичко, за да отслаби и раздели Европа. Не можем да му позволим да го стори. Да, безпокоя се, че Молдова може да е следващата страна, тъй като словак помня окупацията на Чехословакия от съветските войски през 1968-ма година. И се тревожа, че ако напреднат още по-на запад и стигнат до Ужгород в Украйна, следващата страна може да е Словакия."

"Трябва да сме готови за всякакви хибридни атаки от страна на Русия. Сигурен съм, че страните членки на НАТО и ЕС мислят как да се изправят срещу тази атака. Трябва да уверим нашите приятели от Молдова, че стоим до тях и да им дадем цялата подкрепа, от която се нуждаят в такъв момент. Защото атаката срещу нея може да не е конвенционална военна, а да е под различни хибридни форми и с различни средства. Достатъчна е само една искра, някакъв инцидент, провокация, за да се отслаби политическата ситуация. Руснаците работят върху това от десетилетия и търсят най-слабите места в Европа. За съжаление в момента Молдова е едно от тях", посочи Билчик. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Корнелия Нинова и съмишленици основават "Непокорна България"

Бившият лидер на БСП Корнелия Нинова основава нова партия.   "Непокорна България" ще бъде учредена днес в София. Корнелия Нинова: Пеевски, Радев и Борисов се прегрупират според ситуационния интерес Новата формация да бъде "лявоцентристка народна партия". На страницата на бившия председател на БСП във Фейсбук вече е логото на бъдещата..

публикувано на 27.04.25 в 08:00

"Да, България" избира нов лидер

Партия "Да, България" ще избере нов лидер на мястото на подалия оставка преди девет месеца Христо Иванов.  Това ще стане на насрочената за днес четвърта национална конференция. Кандидатите са шестима - Божидар Божанов, Веселина Александрова, Елисавета Белобрадова, Надежда Йорданова, Ивайло Мирчев и Свилен Трифонов. В "Да,..

публикувано на 27.04.25 в 07:45

Обилни валежи нанесоха щети в Северозападна България

В монтанското село Лехчево в община Бойчиновци е обявено бедствено положение заради щетите, предизвикани от проливните дъждове снощи, които наводниха частни домове и доведоха до евакуация на жители на селото. Две жени бяха евакуирани миналата вечер от село Лехчево заради падналия обилен дъжд. По данни на местни жители за кратко време там са..

публикувано на 27.04.25 в 07:40
Снимката е илюстративна

Доц. Георгиев за Националната научна програма "Критични и стратегически суровини"

Тази седмица на 22 април беше отбелязан Международния ден на Земята с множество инициативи за опазването на планетата и живота върху нея.  Интересен факт е, че първото честване на този ден е организирано в България. През 1930 г. по инициатива на Григор Василев – тогава земеделски министър в правителството на Андрей Ляпчев.  Министър Василев предлага..

публикувано на 27.04.25 в 07:00

Кипър ще загуби над 13 млрд. евро, ако не бъдат предприети мерки за климатичните промени

Кипър ще претърпи загуби от над 13 млрд. евро до 2050 г., ако не бъдат предприети незабавни мерки за адаптация към климатичните промени. Финансовата цена на бездействието срещу климатичната криза е изчислена от научен екип от Кипърския институт в нов доклад за нейните икономически и социални последици. Изменението на климата бързо се превръща..

публикувано на 27.04.25 в 04:02
Гордън Браун

Гордън Браун подаде жалба срещу вестникарската империя на Рупърт Мърдок

Бившият британски премиер Гордън Браун подаде нова жалба до британската полиция по повод на твърдения, че вестникарската империя на Рупърт Мърдок е възпрепятствала правосъдието, след като заяви, че е разговарял с полицаи, участвали в първоначалното разследване за хакване на телефони. В статия за "Гардиън" Браун казва, че един от детективите е заявил, че..

публикувано на 27.04.25 в 03:53
Пожарникари работят на мястото на експлозията в пристанището.

Жертвите на експлозията в Иран вече са 8, а ранените - над 700

Броят на жертвите на експлозията на пристанището "Шахид Раджае" в Южен Иран достигна осем. Повече от 700 са ранените, предаде Ройтерс. Според Хосейн Зафари, говорител на иранската Организация за управление на кризите, взривът изглежда е бил причинен от лошо съхранение на химически вещества в контейнери на пристанището, което се намира близо до..

публикувано на 26.04.25 в 22:01