Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за баритона Анастас Анастасов

Да си припомним изкуството на един изтъкнат български баритон - Анастас Анастасов, дългогодишен солист на Русенската опера. Поводът е 95-годишнината от неговото рождение.

Едва ли има любител на оперното изуство у нас, който да не помни неговите ярки изяви на сцената, неговите вълнуващи герои, особено Холандеца от „Летящият холандец“ на Вагнер, Яго от „Отело“ и Макбет от едноименната опера на Верди - постижения влезли в историята на нашия театър. 

Роден е на 2 май 1927 г. в Горна Оряховица. На 16-годишна възраст запова професионалния си път като работник във фабрика, но изявите му в самодейността привличат вниманието на учителя в гимназията Иван Пеев и на известния режисьор Хитьо Попов, и те го окуражават да се насочи към сцената, даже му дават роля в любителско представление на оперетата от Кац “Взаимна любов“. 

Докато отбива военната си служба, Анастасов е удостоен с първа награда за солово пеене на Националния преглед на самодейността във войската. Той постъпва в Музикалната академия, в класа по пеене на Петър Райчев, а като студент в трети курс се явява на конкурс за солист на Русенската опера и е приет. Така през 1955 г. започва пътят му на солист.

Дебютът му е с ролята на Алфио в операта „Селска чест“ от Маскани и прави впечатление с ярката си артистична изява, с красив глас и завладяващ темперамент. В този период в състава на Русенската опера има още един много представителен баритон - Кирил Кръстев, но вместо жестоко съперничество, между тях  има съгласие и те двамата поделят баритоновите партии - Кръстев се изявява в традиционния репертоар, а Анастасов поема българския и съвремения репертоар и по-драматичните баритонови роли.

В годините, в които работи в Русе, той изпълнява над 50 различни партии. Сред тях са Ескамилио, Ренато, Маркиз Поза, Амонасро, Елецки, Скарпия, както и героите във всички български опери поставени в Русе, особено творбите на Парашкев Хаджиев - композиторът толкова го харесва, че пише специално партии за неговия глас. Анастасов пее в оперите на Александър Райчев, Константин Илиев, Красимир Кюркчийски, Тихон Хренников, Сергей Прокофиев, Любомир Пипков и др.

Това, което го отличава на сцената, е не само красивият му глас, но и представителната сценична осанка, и яркият артистичен талант, който му позволява да предаде достоверно психологическото състояние на героя си. Ето какво пише музиковедът Розалия Бикс през 1975 г., след спектакъл на операта „Макбет“ в Русе с негово участие:
"Не можех да си представя оперен /не драматичен/ Макбет с такива измерения на философското си и емоцианално въздействие, какъвто постигна Анастас Анастасов; такъв цялостен образ, образ с обаянието на силните духом.... такава стихия от човешки страсти и проникновение, такава точност в очертаването на взаимоотношенията Макбет - Леди Макбет могат да се открият само сред редките паметни върхове на съвемения български оперен театър“. 

Партньорка на Анастас Анастасов на сцената и в живота беше великолепната певица Мария Венциславова, а техни синове са прочутите днес певци Орлин и Венцеслав Анастасови.

Анастас Анастасов си отиде от този свят на  31 януари 2012 г.

Подробности от биографията и негово изпълнение можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова

На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата.  На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..

публикувано на 21.12.24 в 09:53
Иво Димчев

Иво Димчев: Провокацията има граници

Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни.  " Когато отнемаш удоволствието,..

публикувано на 20.12.24 в 18:21
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17

Камерен ансамбъл "Силуети" кани най-малките на спектакъл-концерт "Шарената книжка"

Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00