Във Военния архив вече са предадени разсекретените документи от първите ни военни мисии в Камбоджа, Ирак и Афганистан, съобщи директорът на Военния архив Светлин Радев.
Военният архив във Велико Търново съхранява 3491 архивни фонда, в които се съдържат 456 021 архивни единици. Измерено в метри, съхранената ни военна история от опълчението до днес е 9359 метра. За последните три месеца във Военния архив са предадени буквално два камиона с документи от поделенията на различните родове и видове войски на Българската армия, с което фондът е обогатен с още 2381 архивни единици, или с нови 74 метра.
Един от най-ценните документи от военната ни история, чийто оригинал се пази във Велико Търново, е указът на Фердинанд, с който за празник на армията се определя денят на Свети Георги, разказва директорът на Военния архив Светлин Радев:
"С указа на Фердинанд I, княз на България, който е от 1891 година, по предложение на военния министър от 10 април същата година, се постановява Празникът на кавалерите на военния орден да бъде отсега нататък 23 април, денят на Свети великомъченик Георги Победоносец, вместо ползвания до тогава 17 април. Като тук разминаването в датите, разбира се, отговаря вече след приемането и смяната на календара на днешната дата 6 май".
Държавният военноисторически архив е създаден през 1951 г. със заповед на тогавашния министър на отбраната с името "Централен архивен фонд на българската народна войска". Още тогава за негово седалище е обявено Търново. Определени са помещенията на бившата пехотната школа "Бачо Киро". През 1954 г. е построена специализирана архивна сграда, към която през периода 1971-1974 г. се изгражда нов 10-етажен корпус, в който архивът се помещава и днес.
Много от архивните документи, които се съхраняват във Велико Търново, все още не са проучени. Причините са комплексни, но една от тях е липсата на кадри. В момента вакантните места са за шестима.
По-малко от 10 на сто от архивните военни документи са дигитализирани, посочи Светлин Радев, който ръководи Военния архив от 13 години:
"Дигитализацията, която извършваме, основно ако приемем, че е около пет хиляди кадъра в месец, това не звучи зле, смятам, по-скоро съотнесено към обемите на съхраняваните при нас документи, дава един малко притеснителен хоризонт кога ще се приключи с това дигитализиране, но към момента такива са възможностите. При нас всички документи, по обясними причини, са подшити в дела. Едно дигитализиране чисто технически означава първо – всяко дело да се разшие, документите да бъдат дигитализирани, после да бъде зашито наново. С различни формати документи".
Над 60 лични фонда се пазят във Военния архив във Велико Търново. Сред последните попълнения са документи на видни генерали от близкото и далечно минало, но и на военните ни мисии зад граница, за които е изтекъл срокът за секретност:
"Можем да се похвалим с постъпления на документи на генерал Ангел Панев, които ще бъдат оформени в личен фонд. Съхраняваме личен фонд на генерал Добри Джуров. В Държавния военноисторически архив се съхраняват документите на мисиите, след като изтекат съответните срокове, които са предвидени, носят някакъв гриф за сигурност. Към момента изцяло при нас е първата ни чуждестранна мисия в Камбоджа. Вече започват да изтичат сроковете на следващите мисии, които бяха в Ирак, в Афганистан. Надявам се след време да бъдат допълнени с някои лични документи и снимки, които да ни бъдат предоставени от участници в мисии. Самите документи, ако и да са административни, все пак дават поглед. Най-масовото им използване към момента е да удовлетворим нуждите на самите участници в мисията. Удостоверяваме техния престой в мисия, с каква степен на риск е тази мисия, което те най-вече ползват в социално-правна посока".
С документите от Военния архив от мисията в Камбоджа и срещи с тогавашните ни рейнджъри е издадена книга.
Отбелязването на 110 години от Балканската война е един от мащабните проекти, по който работи тази година Военният архив. Във Велико Търново заедно с художествената галерия "Борис Денев" ще бъде показана изложба с документи и картини на бележития художник, участвал във войната и претворил я върху платната си, разказа Светлин Радев:
"Идеята е да бъде организирана национална изложба с работно заглавие "Бойният път Българската армия 1912-1913 година. Другият ни акцент е свързан с националния парк музей "Шипка – Бузлуджа", да направим през август месец една много съдържателна изложба за випуските на военните училища, които са произведени на връх Шипка. Първият випуск е 1928 година, дори паметникът не е започван да се строи. 1991 година е последният випуск. Има всички предпоставки да очакваме там да стане една другарска среща на всички тези хора и има достатъчно индикации, че ще се отбележи подобаващо".
(автор на снимките е Здравка Маслянкова)
Общинските съветници в Пазарджик отхвърлиха предложението за отстраняването на председателя на местния парламент Найден Шопов от ГЕРБ. В тайното гласуване участваха 21 съветници, тъй като останалите 19 отново бойкотираха заседанието. За разлика от вчера, общинските съветници успяха да съберат необходимия кворум. Той дойде от освободения днес..
Хиляди грузинци се събраха и тази вечер, за да протестират срещу решението на победителя от парламентарните избори през октомври - партията "Грузинска мечта", да отложи преговорите за присъединяване към Европейския съюз, съобщава Франс прес. Снощните протести доведоха до сблъсъци със силите на реда с десетки ранени и задържани.
Противници на президента Башар ал-Асад са навлезли в Алепо - втория по големина град в Сирия, съобщи агенция Франс прес, като се позова на Сирийския център за наблюдение на човешките права. Джихадисти от групировката "Хаят Тахрир ал-Шам" и техни съюзници, поддържани от Турция, започнаха офанзива по-рано тази седмица и вече са в западните..
Министърът на земеделието Георги Тахов обяви, че служебният премиер Димитър Главчев му възлага да преговаря с фермерите, които са собственици на заразените с чума овце от стопанството край Велинград. И повторните проби, взети от животните, потвърждават на 100 процента заразата. "Днес следобед излязоха пробите. Взехме над 300 проби – те..
В днешния дигитален свят хората имат възможност да инвестират в криптовалута, да пазят ценна информация в дигитални платформи и облачни услуги. Какво става обаче с тези активи, ако нещо се случи с притежателя им? Как наследниците ще знаят с какво разполагат? Българите Ана и Петър Миневи се опитват да решат този проблем с платформата..
Военното сътрудничество между Русия и Северна Корея "расте и крепне", констатира руският министър на отбраната Андрей Белоусов при посещение в Пхенян. Украинското военно командване изпраща подкрепления в Южен Донбас, където се разраства битката за град Велика Новосилка. Украйна понесе нови въздушни удари през изминалата нощ. От ведомството..
" Не на 100%, а на 1000% съм сигурна, че няма заболяване във Велинград ", заяви категорично пред БНР Ана Петрова от Болярово. През 2018 г. заради чумата по овцете БАБХ евтаназира хиляди животни, а Петрова бе тази, която успя да спаси своето стадо и да спечели дело пред Върховния административен съд. Днес болестта се завръща, а тя е убедена, че..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около..