Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мехмед Кенаров: Краят на войната е най-хубавата дата

В кубратското село Севар поставиха голяма паметна плоча за десетките загинали местни жители в три войни

Снимка: Читалище "Отец Паисий - 1928", с. Севар

Голяма паметна плоча върху сградата на 90-годишното читалище "Отец Паисий - 1928" в село Севар, община Кубрат в Разградска област поставиха признателни потомци. Тя е посветена на загиналите войници от селото по фронтовете в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война. Плочата беше открита на празника на селото - 6 май.

"Създадохме инициативен комитет, чрез който се обърнахме към Държавния военен архив във Велико Търново, за да получим списъка на загиналите – 43. Голяма загуба, всяко десето семейство в село Севар е останало без баща, без брат, без зет, без съпруг", разказа пред БНР секретарят на читалището Мехмед Кенаров.

Кенаров изрази надежда ежегодно да се отдава почит към загиналите жители на селото.

"Да се поставя по едно цвете от страна на учениците, за да помнят, а също така да знаят, че няма нищо по-страшно от войната."

"От моя род имам двама прапрадядовци, които са оставили костите си в Македония, при Дойран. Моите родители навремето разказваха със сълзи на очи. Това са много страшни истории", сподели Мехмед Кенаров.

За днешния Ден на победата и Ден на Европа той коментира:

"Ден на победата ли ще го наречем или Ден на Европа – за мен е едно и също. Не трябва да се преиначава. Щом е край на войната, е най-хубавата дата."

Чуйте повече за инициативата в звуковия файл.

Снимките са предоставени от читалище "Отец Паисий - 1928" 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята на чешмата с кристална вода край Доспат, дар за хората от рода на Красимир Рашилов

За да има вода, трябва да има гора, казва мъдро Красимир Рашилов - 86-годишен майстор-чешмар от Доспат.  По думите му, водите, които извират от Родопите, са кристални, а държавата е обърнала гръб на природата и водните богатства.  "Любител съм на природата, на водата, на гората и на всички останали природни забележителности. Затова хрумна ми..

публикувано на 07.08.24 в 20:26
Изпепелени домове във Виня дел Мар, Чили, 4 февруари 2024 г.

Как се бори с горските пожари Чили - страната, в която всички пожарникари са доброволци?

Чили е латиноамериканската страна с най-дългата територия в света - над 4600 км. Тази ивица осигурява изключително разнообразна екосистема от север на юг, като започва с най-сухата пустиня в света - Атакама, преминава през зона с гори, джунгли и езера и завършва със смятаната за най-чиста в света природна зона - Патагония,..

публикувано на 07.08.24 в 19:22
Поглед от италианското селище Кастелина Маритима към морето, което не се вижда от високата влажност.

Италия не помни толкова продължителни летни горещини

В Италия лятото е с продължителни горещини, придружени с висока влажност. Времето е тежко. Отразява се на хората, на селското стопанство и на природата. В 14 от общо 20 региона беше забранена поетапно от края на юни трудовата дейност на открито между 12 и 16 часа местно време. Наредбата е в сила до 31-и август. Хората не си спомнят морето и..

публикувано на 07.08.24 в 18:19
Владимир Николов

Изследването на мезозойската гръбначна фауна и динозаврите е прохождащо научно направление у нас

Поредната експедиция към Трън в търсене на следи от динозаври поема на път.  "Тръгваме обичайната група към Трън с ръководител доц. Латинка Христова от Националния природо-научен музей, с колеги от Геологическия институт на БАН и палеонтолози от СУ, тоест групата, която вече от 7 години работим в находището, разказа за "Хоризонт" палеонтологът..

публикувано на 07.08.24 в 12:25
Краеведът от село Звиница Мухарем Алиосман

Сбъдва ли се пророчество на три века България да се превърне в пустиня?

Пророчество на повече от 300 години вещае превръщането на южните Балкани в пустиня заради температурни катаклизми и засушаване. Предсказанието се свързва с гръцки светец и се разпространява сред мюсюлманите - алиани в Източните Родопи, където в последните години десетки села страдат от липса на питейна вода. За повече от 30 милиона..

публикувано на 07.08.24 в 10:38
Проф. Николай Ненов

Когато западните курортисти "насаждаха буржоазното влияние от капиталистическите страни"

Години наред България се опитва да направи от туризма индустрия по модела на Италия и Гърция. Успехите са съмнителни, но пък е важно да се отбележи, че е имало времена, в които чужденците не са били добре дошли в страната ни.  През август, когато слънцето е закачено за небето и няма мърдане, над цялата ни страна като че ли виси табела с..

публикувано на 06.08.24 в 16:02

Вкусните палачинки на Иван Чолаков привличат туристите в Китен

Иван Чолаков е добре познат в Китен с вкусните палачинки и бургери, които продава от 15 години в курорта. Преди това е работил 13 години в Албена и 10 години в Златни пясъци. Казва, че в Китен идват предимно български туристи. Някога е бил посещаван от чехи, словаци, поляци. Преди години са идвали и деца от Русия и Украйна. Политиката обаче е..

публикувано на 06.08.24 в 11:54