Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Художниците Милена Арнаудова и Доротея Кънчева ще представят свои творби в галерия "Веранда"

Изложбата "Ароматът на душите" ще е от 16 до 26 май 2022 в София

Милена Арнаудова
Снимка: личен архив

От 16 до 26 май 2022 галерия "Веранда" в София ще бъде домакин на изложбата "Ароматът на душите" на художниците Милена Арнаудова и Доротея Кънчева. На събитието са поканени Васко Кръпката и Милена Славова.

"Величието на хората не се определя от това, че някой ги е нарекъл велики. Това, че някой е велик художник не значи, че е бил велик човек. Аз класифицирам хората и бих могла да ги нарека велики, ако са велики като хора, ако имат висок морал, ако могат да вършат хубави, добри неща. Вярвам в това. Не са празни приказки. Великият човек трябва да е опрощаващ", каза за БНР Милена Арнаудова. Тя е завършила курс по иконопис към Българската православна църква.

Тя заяви, че рисува доста човешки образи:

"И се опитвам чрез картините си да изразя душевни състояния на героите, които представям и по този начин да накарам тези, които гледат картините да се замислят - защо този човек е изпаднал в това състояние, как може да излезе от него, да си създадат история, зад всяко платно има история. Интерпретациите на тези истории ги оставям на всеки, който ще гледа", допълни за предаването „По първи петли“ Арнаудова.

Картина на Милена Арнаудова     Снимка: личен архив

Милена Арнаудова се е записала преди 3 години да учи иконопис към църквата „Покров Богородичен“ в София.

"По време на практиките, които са необходими за иконопис и стенопис в екип с мои колежки и колеги, рисуваме и приемаме да рисуваме в параклиси и черкви като трудът ни е дарение. Ако някой е готов да закупи материалите, е добре дошъл, защото те са скъпи. Често трудът ни е дарителски, особено за общности, където виждаме, че не могат да си позволят скъпия зографски труд". 

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Романът

Романът "Внучката" на Бернхард Шлинк – поглед към миналато, настоящето и бъдещето на Германия

Днес отбелязваме една мрачна годишнина – началото на издигането на Берлинската стена на 13 август 1961 г. Дължината на това съоръжение е близо 155 километра. Най-малко 140 души са убити по протежението й при опит за бягство от Източна Германия към Западна. Н а 9 ноември 1989 г. стената пада. Романът "Внучката" на Бернхард Шлинк припомня..

публикувано на 13.08.24 в 13:27
Светлин Стефанов

Музей на архитектурата и наследството на старите майстори дюлгери в Трявна

Най-новият музей в Трявна , открит през есента на миналата година, е посветен на архитектурата и строителството и се помещава в най-старата възрожденска къща в града, запазена до днес - Попангеловата.  Един от създателите на експозицията е музейният главен уредник Даниела Дабкова , която разказа за наследството на старите майстори дюлгери :..

публикувано на 12.08.24 в 15:51
Добринка Манева

Старото школо в Трявна и малките галерии - не ги пропускайте!

Старото школо на площада с часовниковата кула в Трявна, което гостите от пътя отбива, е един от най-посещавани музейни обекти в града.  В него класно училище открива Петко Славейков, когото именно учителстването довежда тук. Затова и днес тревненци наричат школото - Славейковото . На експозицията и сградата вниманието ни спира главният уредник..

публикувано на 12.08.24 в 14:50
Трявна

Даскаловата къща и легенди за тревненския сокай

В ранните години от развитието на Тревненската художествена школа много често майсторите поемат строежа на църквите, както и вътрешната украса. С нарастване на търсенето и поръчките през първата половина на XIX век, строителството, иконописта и дърворезбата се отделят като занаяти и това са трите направления на Тревненската школа, възникнала в..

публикувано на 12.08.24 в 12:37

Мъдростта в поезията на Йордан Фурнаджиев

Йордан Фурнаджиев е син на големия ни поет Никола Фурнаджиев. Всъщност и двамата са големи, но доста различни. Докато е жив бащата, синът Йордан не смее да му покаже стиховете си и Никола не знае, че наследникът твори. Той е роден на 16 юли 1934 година. Завършва ВИАС, водно строителство. Приживе бащата не знае, че синът върви по неговите..

публикувано на 12.08.24 в 12:22
Александър Василев – Василевса

Александър Василев – Василевса: Смисълът на живота е да не навредиш на никого!

Наред със състезателните вълнения, най-голямото спортно събитие - Олимпиадата , която е вече зад гърба ни, предизвика и разгорещени културни дискусии. В традиционната ни рубрика "Горещи сърца" ви срещаме с един врачанин, който не само обединява двете теми, но и беше част от културната програма в Париж , която съпътстваше олимпиадата.  Месец..

публикувано на 12.08.24 в 10:23

Огърлие "Златен век" за Соня Йончева

Световноизвестната българска оперна певица Соня Йончева получи отличието "Златен век" с огърлие. Това стана снощи в Летния театър във Варна след спектакъла "Мадам Бътерфлай", в който тя беше солистка. Режисьор на операта на Джакомо Пучини е Нина Найденова, а на диригентския пулт беше Найден Тодоров. Отличието, което се присъжда за..

публикувано на 11.08.24 в 08:06