Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Богдан Милчев: У нас няма лаборатория, която ще скочи на строителните фирми

Системата за пътна безопасност у нас не работи и катастрофите ще продължават, смята директорът на Института за пътна безопасност

Богдан Милчев
Снимка: БГНЕС

В износващия слой на новите пътища, които се ремонтират в момента, не се използват фракции и камъни с достатъчна плътност, след няколко месеца пътят полира и няма достатъчно сцепление, алармира в интервю за БНР Богдан Милчев, който оглавява Института за пътна безопасност. 

"Такива изследвания нито АПИ, нито Областно пътно управление извършват. Лабораториите, които ги извършват, са пряко свързани със строителните фирми, които извършват тези ремонти и са абсолютно зависими от тях. Ако не допуснем международна експертиза, сформирана от българското правителство, за да установи за последните 2 години асфалтът, който се полага, дали отговаря на нормативните изисквания или се слагат некачествени материали, поради които загубваме управление, не можем да спрем навреме, когато падне дъжд, излитаме от пътя – всичко това трябва да започне да се променя."

"Няма в България лаборатория, която ще скочи на строителните фирми", категоричен е Богдан Милчев.

Според него системата за безопасност на пътя у нас не работи и катастрофите ще продължават.

"Непрекъснато говорим и настояваме държавните институции да създадат механизми за мониторинг на цялата транспортна система от гледна точка на безопасността. Не да чакаме да стават катастрофи и гражданите да си решават сами проблемите", коментира Милчев в предаването "Хоризонт до обед".

Катастрофа на Подбалканския път  Илюстративна снимка: БГНЕС

Конкретен пример за това е сопотското село АневоЖителите на селото поискаха повече пешеходни пътеки и ограничители на скоростта, след като през април двегодишно дете загина при катастрофа.

Според кмета на селото Николай Николов това "ще доведе до намаляване на конфликтите на пътя и до желаната безопасност в този участък на подбалканския път".

"Движението е много интензивно и предполага всеки момент да се получи конфликт", допълни Николов.

"В най-кратък срок ще бъдат изпълнени всички мероприятия", увери пред БНР инж. Петър Попов, началник на Областното пътно управление в Пловдив.

Няма подадени други подобни сигнали от жители на населени места по Подбалканския път, уточни Попов.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00

Община Русе е първата в страната, която има своя програма за асистирана репродукция

Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..

публикувано на 01.12.24 в 07:38

Нов хъб за ранно детско развитие отвори врати в квартал "Христо Ботев"

Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..

публикувано на 01.12.24 в 07:19

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55