Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Порошенко: Най-голямата санкция за Русия е Украйна да получи пътна карата за НАТО

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Най-голямата санкция за Русия е Украйна сега на срещата в Мадрид да получи пътна карата за присъединяване към НАТО. Това каза бившият украински президент Петро Порошенко. Той настоя също България да подкрепи пълното петролно ембарго срещу Русия.

Порошенко участва в Конференция "НАТО след Мадрид: Урокът от Украйна", организирана от Атлантическия клуб в България. 

Бившият президент на Украйна отбеляза, че европейските лидери трябва да поправят грешката си от 2008 г., когато на срещата на НАТО в Букурещ страната му е била блокирана за членство

"Ако през 2008 година Украйна не беше блокирана за членство в НАТО, нямаше да се случи и 2014 година, когато Русия анексира Крим. Ако се беше случила дори поканата, Украйна щеше да бъде член на Алианса на колективната защита. Цялата структура на сигурността в Европа и света нямаше да бъде провокирана от Путин и от путинизма. Украйна плати най-кървавата цена за това западният свят да живее в свобода. С увереността си, с независимостта си Украйна демонстрира кураж, който е изключително безпрецедентен, но и позабравен от много хора в Европа, които смятат стабилността за даденост. Затова скорошната срещата на НАТО в Мадрид може да стане историческа само по един начин - Украйна да получи план за членство в НАТО. Така няма да позволим на Путин да ни изнудва. Защото той отива толкова далеч, колкото ние му позволяваме. Получаването на план за членство за Украйна в НАТО аз го наричам ядрената санкция, която може да бъде наложена на Русия". 

Моля, учете се от грешките си, каза още Порошенко и призова страните да не се доверяват на Путин, защото руският лидер е твърдял, че няма да напада Украйна

Бившият украински президент призова да няма страх, защото така може да се покаже на Путин, че не е толкова силен. 

"Политиката на санкции не е изолация. Путин във всеки един момент може да предложи мирен план, който да бъде обсъден от Европа и НАТО“, каза Петро Порошенко. Затова той призова и България да направи същото:

"Както знаете, аз съм роден в Болград, в района на Одеса, където има компактно българско малцинство. Затова призовавам България да се присъедини петролното ембарго срещу Русия. Това е най-краткият път за нашата победа. Това не е военна победа, но е единственият начин да спрем тази опасност, която идва от Русия. Депутинизацията в Русия може да се случи бързо само с пълно петролно ембарго. Обратното удължава този процес".  

Кира Рудик, украински депутат от партията "Глас", също обясни, че 77 дни след началото на войната украинското общество все още не е чуло отговорите на няколко въпроса:

"Украинците искат да чуят онова, което чуха от Борис Джонсън, че Западът е трябвало да реагира още през 2014 година при нахлуването на Русия в Крим. Путин ползва техниката на салама - част по част Русия ще отнема от Украйна територии. Затова урокът трябва да е, че не трябва да се фаворизира диктатурата. Второ - трябва да се реагира бързо. Третият важен извод от ситуацията сега е, че хората питат в Киев за зона, забранена за полети. Няма сигурно място - нито в Киев, нито в други места. Това означава, че възстановяването от ракетите няма как да започне, без да са забранени полетите и небето да е сигурно. Но въпросът стои и 77 дни след войната. От защитата на небето зависи всичко. Последното нещо е, че не сме наясно какво мисли Путин. От речта му на 9 май разбрахме, че НАТО е агресор, който иска да атакува Русия. Но това е пропаганда. За украинците това беше важна реч. Заради желанието на страната да е член на НАТО и ЕС. В речта на Путин нямаше за руска победа над Украйна. Но гледайки напред, планирайки, сигурна съм, че трябва да направим така, че войната да не умори Украйна и другите. Как да бъде надвита Русия, за да не се случи отново. Това също е важно. Надявам се, че при нашата коалиция отношенията ни сега ще са като тест драйв за бъдещото ни сътрудничество".  

Доверието в Русия беше изгубено, каза зам.-министърът на отбраната Йордан Божилов. Той коментира очакванията за дълга война и последиците:

"Това ще бъде поредният много продължителен конфликт. Тази война ще има последици за Украйна, но и за много други държави. Очакваме срещата на върха в Мадрид да е решителна стъпка за засилване на връзките в Алианса. ... Като член на НАТО България ще трябва да има по-голям бюджет, за да може да развива способностите си".

Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов припомни, че първата доставка на изтребителите Ф-16 ще дойде през 2025 г. Оптимист е, че ще се намери решение за поддръжката на МиГ-29. И за вариант да се покрие охраната на българското и натовското въздушно пространство, докато чакаме новите изтребители. 

Започват и преговори за една или две подводници. Наскоро стана ясно, че Италия е страната, с която ще се водят разговорите. А вече има и работна група.

Репортаж на Добромир Видев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дончо Папазов

Дончо Папазов: Истински промени няма да има без масови протести

"Ще имаме истинско трайно решение само когато осъзнаем, че не може да има промени без масови протести . Тези протести ще избутат нагоре партия, която би направила промените и биха заставили другите." Това мнение изрази пред БНР мореплавателят Дончо Папазов. Той е категоричен, че всичко значимо в нашата политика от 90-те години насам идва..

публикувано на 21.07.24 в 13:36
Делян Георгиев

До края на месеца ще бъде готов паркинг до 15-а поликлиника в район "Изгрев"

За първи път в район "Изгрев" бе организиран тридневен фестивал по повод празника на района. Район "Изгрев" посреща празника си с тридневен фестивал - музикален, кулинарен и филмов Кметът Делян Георгиев разказа в предаването "Рано в неделя", че по традиция отбелязват празника на района на Петровден. "Получи се изключително добър тридневен..

публикувано на 21.07.24 в 07:18

"Лято в музея" започва във Враца

Какви настолни игри са играли древните римляни и какво освен забавление и приятни емоции в свободното време са им носели те? Отговори на тези и други въпроси ще бъдат дадени в музея във Враца в идния вторник. Тогава от 10:30 часа ще се проведе поредното занимание от инициативата за деца и младежи "Лято в музея". За идеята на тази..

публикувано на 21.07.24 в 06:54
Ирена Киркова

Ирена Киркова: Чувството за вина ни пречи да си починем ефективно

"Според определението "почивка" е възстановяване на силите след умора или продължителен труд , или свободно от редовната работа време, разказа за "Нощен Хоризонт" психологът от Варна Ирена Киркова . Тя е от Българската школа за психоанализа. "В контекста на психологията обаче, почивката в най-общ план се разглежда като дейност, която успокоява и..

публикувано на 18.07.24 в 09:15
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10