Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националният земеделски музей привлича посетители с интересни образователни програми

В музея се съхранява научния архив на видни земеделски учени и дейци

Националният земеделски музей
Снимка: Цветомир Милошов

Националният земеделски музей възниква в сградата на селскостопанската академия в София през 1956 година, когато професор Рада Белевска, първата жена професор в България, създава сбирката по овцевъдство. В нея са изложени препарирани екземпляри от най-разпространените видове овце в България както и стотици видове овча вълна. До Втората световна война това е бил един от най-развитите икономически отрасли в България.

Националният земеделски музей        Снимка: Цветомир Милошов

„През годините музеят се разраства. През последните години се откриват и редица нови експозиции. През 2002 година в нова сграда е открита експозиция по пчеларство. Там е пребазирана създадената през 1986 година зала, специализирана за работа с деца - „Виж, пипни и запомни“- интересна зала, в която децата могат да влязат и да се докосната до земеделска обстановка. И ветеринарен кабинет има, в който те могат да поиграят и да се докоснат“, каза за БНР Ваня Коцева, директор на Националния земеделски музей.

Националният земеделски музей           Снимка: Цветомир Милошов

В средата на 90-те години на миналия век е открита експозиция по растениевъдство, която се ремонтира, разширява и обогатява.

„В тази сграда ще запазим основните експозиционни зали, свързани с археологията, почвознание, агрохимия, фуражни култури, зърнено – житни, розопроизводство и лозарство. Мислим да открием кът към градинарството да имаме и овощарство и да върнем и разширим експозицията си по тютюнопроизводство“,  допълни за „Хоризонт“ Ваня Коцева.

Националният земеделски музей         Снимка: Цветомир Милошов

В музея има доста богата библиотека с литература от края на 19-ти и началото на 20-ти век и тя е свързана с практически съвети във всички клонове на земеделието.

„Като цяло има доста богат библиотечен фонд, събиран през годините. Имаме и научен архив. Съхраняваме научния архив на много наши видни земеделски учени и дейци“.

В музея изпълняват програмата „Кой ни храниНационалният земеделски музей           Снимка: Цветомир Милошов и облича“.

„С тази програма ние представяме основните растителни и животински видове домашни животни и културни растения, благодарение на които ние сме нахранени и облечени, т.е. продуктите, които се получават от различните животни и растения, не само за хранителната промишленост, но и за облекла и тъкани“.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10