Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Националният земеделски музей привлича посетители с интересни образователни програми

В музея се съхранява научния архив на видни земеделски учени и дейци

Националният земеделски музей
Снимка: Цветомир Милошов

Националният земеделски музей възниква в сградата на селскостопанската академия в София през 1956 година, когато професор Рада Белевска, първата жена професор в България, създава сбирката по овцевъдство. В нея са изложени препарирани екземпляри от най-разпространените видове овце в България както и стотици видове овча вълна. До Втората световна война това е бил един от най-развитите икономически отрасли в България.

Националният земеделски музей        Снимка: Цветомир Милошов

„През годините музеят се разраства. През последните години се откриват и редица нови експозиции. През 2002 година в нова сграда е открита експозиция по пчеларство. Там е пребазирана създадената през 1986 година зала, специализирана за работа с деца - „Виж, пипни и запомни“- интересна зала, в която децата могат да влязат и да се докосната до земеделска обстановка. И ветеринарен кабинет има, в който те могат да поиграят и да се докоснат“, каза за БНР Ваня Коцева, директор на Националния земеделски музей.

Националният земеделски музей           Снимка: Цветомир Милошов

В средата на 90-те години на миналия век е открита експозиция по растениевъдство, която се ремонтира, разширява и обогатява.

„В тази сграда ще запазим основните експозиционни зали, свързани с археологията, почвознание, агрохимия, фуражни култури, зърнено – житни, розопроизводство и лозарство. Мислим да открием кът към градинарството да имаме и овощарство и да върнем и разширим експозицията си по тютюнопроизводство“,  допълни за „Хоризонт“ Ваня Коцева.

Националният земеделски музей         Снимка: Цветомир Милошов

В музея има доста богата библиотека с литература от края на 19-ти и началото на 20-ти век и тя е свързана с практически съвети във всички клонове на земеделието.

„Като цяло има доста богат библиотечен фонд, събиран през годините. Имаме и научен архив. Съхраняваме научния архив на много наши видни земеделски учени и дейци“.

В музея изпълняват програмата „Кой ни храниНационалният земеделски музей           Снимка: Цветомир Милошов и облича“.

„С тази програма ние представяме основните растителни и животински видове домашни животни и културни растения, благодарение на които ние сме нахранени и облечени, т.е. продуктите, които се получават от различните животни и растения, не само за хранителната промишленост, но и за облекла и тъкани“.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

В България животновъдството се унищожава, а млякото намалява . Българският фермер не може да задоволи собственото си село. Нямаме производство. Това заяви пред БНР фермерът Петър Карадамянов от Долна махала, Пловдивско. "Има търсене. В България мляко няма. Проблемът е, че няма и да има скоро . Животновъдството се унищожава и там..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17