Наградите "Златна ябълка" търсят героите на децата, които разбират, че децата имат нужда от специално внимание и подкрепа. Тази година обаче вече бяха обявени наградите "Героите на децата на Украйна". От общо 24-ма наградени 10 са русенци.
Ирина Стоянова, Евгени Недев, Йоана Терзиева, Виктор Стоянов, Наталия Вангелова, Олга Пенчева, Стамен Белчев, Весела Михова, Ани и Деян Господинови са носителите на специалната награда "Герои на децата на Украйна".
Как и защо те влизат в това приключение, вместо да останат пред телевизорите и да пишат в мрежата коментари, разказва репортажът на Ася Пенчева в предаването "Хоризонт до обед".
Всичко започва със създаването на групата "Русе помага на Украйна".
"На 26-и направихме групата "Русе помага на Украйна". От 26-и февруари Русе помага на Украйна, хората помагат на хората", казва пред БНР Ирина Стоянова, един от администраторите на групата.
Паралелно с организацията по посрещането, било необходимо място, където да се събират дарения и да се правят срещи с украинците - да им се разясняват правата, да им се помага - материално и психологически.
Малката пекарна на хабитатите Дидо и Ани Герасимови се оказала точното място.
"Това е чисто човешки порив да помогнеш на ближния, който има нужда. Не става дума за престиж или пиар. Ние помагахме чистосърдечно", споделя Дидо Герасимов и допълва, че бежанците възприемали мястото като "Украйна таун" или "Малката Украйна".
"Продължаваме да помагаме с каквото можем. Все още приемаме помощи, но ги прехвърляме към "Каритас".
Според Дидо всякакви хора откликват на призивите да се попълват резервите от провизии. Идвали дори пенсионери, които искали да дарят последните се средства.
"Което показва, че в България има много хора с големи сърца, които успяват да надскочат дребнотемието и не идват при нас с репликата – какво направихте за българските пенсионери, а идват да дарят."
Ани Герасимова отбелязва интересни кулинарни различия между българите и украинците – например широко застъпената в тяхната кухня елда и непознатите за тях боб и леща, които дарявали русенци, пиенето на много черен чай, дори от децата, консумацията на много риба.
"В голямата си част хората бяха много смирени и много благодарни за всичко, което правим за тях."
От началото на войната Стамен Белчев, който е част от екипа на "Европа Директно" в Русе, е на първа линия денонощно. Организира логистика, настаняване и е сред онези хора, които правят първия приемателен и подкрепителен център на ЖП гарата в Русе. Там, където липсват институциите и властите – държавни и местни, са Стамен и другите доброволци. Сега той продължава да подкрепя настанените в Русе украински семейства и е Герой на децата.
"Трудно ми е да си представя какво е да бягаш от война и никога не искам да съм свидетел на нещо такова. Човешки дълг е да помогнеш на хора, които бягат от война и когато те са на твоята врата, да проявиш човещина и да им помогнеш", изтъква Стамен Белчев.
Украинските граждани, които останаха в Русе, все още получават подкрепа. Мнозина започнаха работа, учат български език в библиотеката, спортуват, плащат свободен наем и не спират да казват сърдечно на украински - дякую!
Чуйте повече за добрите дела на русенци в звуковия файл.„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот. Тя е сред създателите на..
На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..
Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..
Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга . "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара", разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..
" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..
Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..
Община Русе дължи отчет за парите от частния паркинг на Дунав мост . Това каза в предаването "Нещо повече" журналистката и политически наблюдател..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и..
2025 та ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до..