Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Ние се лутаме в процедурализъм, за да спасим главата на г-н Гешев"

Иван Брегов: Спецправосъдието беше галеникът на съдебната власт

"Това беше отрочето, което трябваше да обслужи определен политически интерес"

Иван Брегов
Снимка: Силвия Великова

"Висшият съдебен съвет действа абсолютно хаотично, на тях им е много трудно в тази политическа ситуация да съобразят всичките си зависимости и угодническо поведение." Това заяви пред БНР Иван Брегов от Правната програма на Института за пазарна икономика.

Екипът на Министерството на правосъдието е посочил изчерпателно всички правни основания за предсрочно прекратяване на мандата на главния прокурор, но след това нещата във ВСС са затънали в "много тежък процедурализъм", отбеляза Брегов.

"Ние се лутаме в този процедурализъм, за да спасим главата на г-н Гешев и той спокойно ще си изкара мандата като главен прокурор."

Относно политическата квота във ВСС и предстоящата смяна на състава на кадровия орган в предаването "Преди всички" Иван Брегов коментира:

"Ако няма парламентарна квота, не можем да имаме частично излъчен ВСС, затова той ще продължи да функционира в този си състав, който е най-лошият възможен към настоящия момент. Ще се блокира на конституционно ниво държавата, защото една от властите няма да има основополагащ административен орган, който да обслужва текущите ѝ въпроси."

ВСС не може да остави съдиите прокурорите и следователите от специализираното правосъдие във висящо положение, подчерта Брегов.

"Предполагам, че ще се пристъпи и към ревизиране на Единната информационна система на съдилищата, защото се казва, че не можело като се закрива някаква структура, там да бъдат прехвърлени делата."

Относно преходния период след законовото закриване на спецправосъдието Иван Брегов изтъкна, че и година може да се окаже недостатъчна заради съпротивата в системата и подчерта, че "12 години специализираното правосъдие беше галеникът на съдебната власт".

"Виждаме, че определени лобита във ВСС около бившите управляващи от ГЕРБ и ДПС са добре консолидирани в съпротивата си да не бъде закрито специализираното правосъдие. Съпротивата е много голяма на институционално ниво.

Това беше отрочето, което трябваше да обслужи определен политически интерес. То обслужи този политически интерес, беше видно, че ключови дела останаха незабелязани от прокуратурата. Специализираното правосъдие изпълни политическата си мисия. Бяха употребени хората, които работят в тези структури. Мисля, че е трезво решението за тяхното закриване."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51