Нава посети България, за да обсъди ситуацията с бежанската вълна, Плана за възстановяване и устойчивост и енергийната диверсификация.
Все още има много работа пред България, коментира той в предаването "12+3".
"Това е ужасяваща човешка трагедия, когато хората напускат домовете, къщите и родната си земя. Европейският съюз успя да реагира много бързо на ситуацията и да гарантира временно пребиваване на хората, с което отвори възможностите им и гарантира правата им. Позволихме гъвкавост, опростяване на правилата и пренасочване на средства от страна на държавите – членки, за да може да се справят със ситуацията. Що се отнася до техническата помощ, за която питате, веднага се свързахме със страните специално, за да може те да започнат интеграцията на бежанците на пазара на труда и в образователната система. Възрастовият профил на повечето от тях е такъв, че е необходима работа именно в тези сфери. Тава е много важен многонационален проект, който страните могат да прилагат. Вчера сутринта имах среща с множество министри и подчертах, че възможността за кандидатстване остава отворена".
Как ви изглежда реакцията на България на ситуацията? Много хора твърдят, че правителството не се справя с нея.
Не мога да давам оценка на България, тъй като ми трябва много повече информация. Това, което мога да кажа, е, че тази човешка трагедия накара много от страните да реагират бързо и те солидарността бе в основата на тяхната реакция. При различните държави отговорът бе различен – настаниха ги или в хотелите, или в библиотеки и където могат. Реакцията е спрямо броя на бежанците, които пристигат. Това е нова ситуация за нас. Европа знае как да се справи с миграцията. Като се има предвид колко голяма предизвикателство е това, вие се справяте доста добре.
Вие сте тук и заради плана за възстановяване и устойчивост. Какво научихте от срещите си с министрите?
Научих, че има решителност за провеждането на сериозни реформи. Доказателство за това намираме в Плана за възстановяване и устойчивост, който наскоро бе одобрен и от Комисията и от Съвета. В момента се работи по оперативните договорености. При срещата ми със заместник-министър на финансите коментирахме хоризонталните въпроси и подкрепа в общ план – например, за контрол, одит и мониторинг. Работи се по проекти в различни сфери – транспорт, здравеопазване, енергетика и така нататък.
Планът наистина получи одобрение, но въпросът е какво следва?
Следват именно оперативните договорености, от които зависи последващото приложение на плана. Струва ми се, че вашите слушатели ще получават много информация по темата в следващите месеци, защото процесът наистина е много важен. Вече 11 държави преминаха през него. Веднъж, когато тези оперативни договорености са готови, следва прякото приложение и провеждането на реформите.
Какви предизвикателства виждате?
Има общи предизвикателства пред всички страни. България се справя много добре с две от тях – със зеления и с дигиталния преход. Разбира се, България не може да избяга от факта, че зеленият преход съвпада с момента, когато ние бързо се опитваме да се „откачим“ от изкопаемите горива. По този начин можем да улучим два заека с един куршум, защото със сигурност ще се подобри конкурентоспособността. Има и други предизвикателства – например в публичната администрация. Това, което обаче е изключително важно и искам да го подчертая, е, че България не е сама в провеждането на тези реформи. Европейската комисия е тук, за да помогне. Да, България подписа този план и е неин ангажимент да го приложи, но Комисията може да помогне. Има го и опитът на останалите страни – членки и той може да се окаже много полезен.
Една от тях е енергийната диверсификация. Войната в Украйна направи тази задача спешна. Как оценявате усилията на българското правителство и резултата от тях?
Мисля, че диверсификацията на енергийните източници е добър принцип. При тези обстоятелства тя не е просто принцип, но и необходимост. Това е много важна оперативна стратегия на правителството и тя трябва да бъде проведена в координация със съседните държави. Необходимо е да се използва целият наличен инструментариум. Тази седмица е много важна, защото Европейската комисия одобри плана REPowerEU, които цели премахването на зависимостта от руските изкопаеми горива.
Сигнал за бомба наложи затварянето на една от сградите на Сметната палата в деня, когато изтича срокът за подаването на отчетите на участниците в предсрочния парламентарен вот в края на октомври. Информацията потвърдиха от одитната институция. Сигналът е подаден около 13:30 часа и са предприети всички необходими мерки за сигурност, като след..
Фондация "Трублу" търси подкрепа за изграждане на фитнеси на открито в София. Вече има 2 такива, а третият е на път. Фондацията е благотворителна и е създадена в памет на Теодор Балев. Организацията се финансира от средствата на починалия млад мъж. " Още като основахме фондацията в негова памет, основната идея беше да подкрепим 2 сфери -..
Заради изтичането на максимално разрешения 8-месечен срок за задържане, хасковският бизнесмен Стефан Димитров, който е един от обвиняемите за аферата в "Митниците", е освободен от ареста. От Софийската градска прокуратурата обявиха, че с постановление на наблюдаващия прокурор от 3 декември той е на свобода срещу най-леката мярка за..
Конституционният съд на Румъния анулира първия тур на изборите за президент, докато румънците в чужбина вече започнаха да гласуват на втория, който беше насрочен за 8 декември, съобщава Радио "Румъния". Магистратите взеха решението след спешно заседание днес, което беше свикано, след като в институцията постъпиха голям брой нови..
Изборът на Наталия Киселова за председател на НС предизвика разнопосочни коментари в кулоарите на парламента. Групите, които не участваха в нейния избор, видяха новото управляващо мнозинство и силната намеса на Делян Пеевски. ГЕРБ се разграничи от ДПС в бъдещите стъпки за сформиране на редовно правителство, а ПП-ДБ настоя за ударна работа на..
Армията на сирийския президент Башар Асад напусна още един голям град, този път на изток, а бунтовническата офанзива в западната част на страната приближава пореден областен център. Същевременно Русия, основният съюзник на Асад, призова гражданите си да напуснат Сирия. Пред Франс прес ръководителят на Сирийския център за наблюдение на..
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов смята, че с избора на Наталия Киселова сме станали свидетели на старата "сглобка" плюс БСП и допусна, че това може да е новото управляващо мнозинство. "Мисля, че всички зависимости станаха ясни за пореден път. За пореден път видяхме как има хора, които говорят едно, а правят друго. Големите..
На този проблем най-накрая трябва да му се намери решение, защото ние вече търпим имиджови санкции като държава . Това е мнението на Пламен Абровски -..
Един от субектите в рамките на НС иска спешни избори – ДПС НН, нашето разбиране е, че изборите не трябва да станат при тези условия и с тези хора,..
" Проблемите с човешките ресурси, липсата на достатъчно образовани и квалифицирани хора, постъпващи на пазара на труда, е сред топ 3 от проблемите,..