Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марио Нава: България се справя добре с бежанската вълна от Украйна

Снимка: Даниела Костова

България се справя добре с бежанската вълна от Украйна, заяви в интервю за БНР Марио Нава, ръководител на дирекция "Реформи" в Европейската комисия.

Нава посети България, за да обсъди ситуацията с бежанската вълна, Плана за възстановяване и устойчивост и енергийната диверсификация.

Все още има много работа пред България, коментира той в предаването "12+3".

"Това е ужасяваща човешка трагедия, когато хората напускат домовете, къщите и родната си земя. Европейският съюз успя да реагира много бързо на ситуацията и да гарантира временно пребиваване на хората, с което отвори възможностите им и гарантира правата им. Позволихме гъвкавост, опростяване на правилата и пренасочване на средства от страна на държавите – членки, за да може да се справят със ситуацията. Що се отнася до техническата помощ, за която питате, веднага се свързахме със страните специално, за да може те да започнат интеграцията на бежанците на пазара на труда и в образователната система. Възрастовият профил на повечето от тях е такъв, че е необходима работа именно в тези сфери. Тава е много важен многонационален проект, който страните могат да прилагат. Вчера сутринта имах среща с множество министри и подчертах, че възможността за кандидатстване остава отворена".

Как ви изглежда реакцията на България на ситуацията? Много хора твърдят, че правителството не се справя с нея.

Не мога да давам оценка на България, тъй като ми трябва много повече информация. Това, което мога да кажа, е, че тази човешка трагедия накара много от страните да реагират бързо и те солидарността бе в основата на тяхната реакция. При различните държави отговорът бе различен – настаниха ги или в хотелите, или в библиотеки и където могат. Реакцията е спрямо броя на бежанците, които пристигат. Това е нова ситуация за нас. Европа знае как да се справи с миграцията. Като се има предвид колко голяма предизвикателство е това, вие се справяте доста добре.

Вие сте тук и заради плана за възстановяване и устойчивост. Какво научихте от срещите си с министрите?

Научих, че има решителност за провеждането на сериозни реформи. Доказателство за това намираме в Плана за възстановяване и устойчивост, който наскоро бе одобрен и от Комисията и от Съвета. В момента се работи по оперативните договорености. При срещата ми със заместник-министър на финансите коментирахме хоризонталните въпроси и подкрепа в общ план – например, за контрол, одит и мониторинг. Работи се по проекти в различни сфери – транспорт, здравеопазване, енергетика и така нататък.

Планът наистина получи одобрение, но въпросът е какво следва?

Следват именно оперативните договорености, от които зависи последващото приложение на плана. Струва ми се, че вашите слушатели ще получават много информация по темата в следващите месеци, защото процесът наистина е много важен. Вече 11 държави преминаха през него. Веднъж, когато тези оперативни договорености са готови, следва прякото приложение и провеждането на реформите. 

Какви предизвикателства виждате?

Има общи предизвикателства пред всички страни. България се справя много добре с две от тях – със зеления и с дигиталния преход. Разбира се, България не може да избяга от факта, че зеленият преход съвпада с момента, когато ние бързо се опитваме да се „откачим“ от изкопаемите горива. По този начин можем да улучим два заека с един куршум, защото със сигурност ще се подобри конкурентоспособността. Има и други предизвикателства – например в публичната администрация. Това, което обаче е изключително важно и искам да го подчертая, е, че България не е сама в провеждането на тези реформи. Европейската комисия е тук, за да помогне. Да, България подписа този план и е неин ангажимент да го приложи, но Комисията може да помогне. Има го и опитът на останалите страни – членки и той може да се окаже много полезен.

Една от тях е енергийната диверсификация. Войната в Украйна направи тази задача спешна. Как оценявате усилията на българското правителство и резултата от тях?

Мисля, че диверсификацията на енергийните източници е добър принцип. При тези обстоятелства тя не е просто принцип, но и необходимост. Това е много важна оперативна стратегия на правителството и тя трябва да бъде проведена в координация със съседните държави. Необходимо е да се използва целият наличен инструментариум. Тази седмица е много важна, защото Европейската комисия одобри плана REPowerEU, които цели премахването на зависимостта от руските изкопаеми горива.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БДЖ: Не се движат влакове от Дъбово до Горна Оряховица

Не се движат влакове от Дъбово до Горна Оряховица, съобщиха от БДЖ за БНР. За пътниците е осигурен автобусен транспорт. Поради липса на напрежение в контактната мрежа не се движат и влакове по направлението Радунци - Дряново. За тях също е осигурен превоз с автобуси. Поради липса на напрежение в контактната мрежа между гарите Дебелец и..

публикувано на 26.12.24 в 13:04

Около 20 селища във Великотърновско са без ток, авария остави Свищов без вода

В област Велико Търново около 20 населени места са без електричество. Голяма авария на довеждащия водопровод спря водоподаването за Свищов. В областта няма затворени пътища и бедстващи хора. 25 населени места във Великотърновска област осъмнаха без ток, основно са в Еленския балкан, съобщи областният управител Ивайло Здравков. Екипи на..

публикувано на 26.12.24 в 12:59

В област Плевен обстановката е нормална за зимни условия

В област Плевен обстановката е нормална за зимни условия. Валежите продължават. Няма проблеми с пътищата от републиканската мрежа, каза за БНР областният управител Николай Абрашев, който е направил проверка за снегопочистването. "Към момента има около 30 машини налични и 20 в резерв. Има навсякъде пясък, луга и сол. Към момента няма..

публикувано на 26.12.24 в 12:59
Министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров

Лавров: Ще отговорим на украинските удари със западни ракети по граждански цели в Русия

Украйна неколкократно е поразила граждански цели в Русия със западни ракети и Москва ще отговори. Това заяви руският първи дипломат Сергей Лавров, ден след като Русия проведе мащабна въздушна атака по украинската енергийна инфраструктура в ранните часове на Коледа. Руските военни сами окачествиха атаката, довела до спирания на тока и..

публикувано на 26.12.24 в 12:38

Всички села в община Троян са без ток

Десетки населени места в област Ловеч са без ток заради аварии в електропреносната мрежа. Най-тежка е сигуацията в община Троян, къдено е прекъснато захранването във всичките 21 села, Още сутринта кметът на Троян Донка Михайлова свика Кризисния щаб заради тежката зимна обстановка в общината:  "Най-тревожно е това, че както всяка зима досега, имаме..

публикувано на 26.12.24 в 12:24

Столични квартали и населени места в София област остават без ток заради снеговалежа

Квартали в София и населени места в София област останаха без ток заради снеговалежа. Усложнената обстановка създаде трудности и за стотици туристи, които искаха да се наслаждават на зимни спортове във Витоша и Боровец. Още в ранните часове на деня от ЕРП Запад предупредиха, че заради паднали дървета в следствие на обилния снеговалеж редица..

публикувано на 26.12.24 в 12:23

С 50% поскъпва билетът за крепостта "Царевец"

С 50 процента поскъпва от Нова година билетът за посещение в крепостта "Царевец“ във Велико Търново и в средновековните църкви в архитектурния резерват Арбанаси. Туристите вече ще плащат по 15 лева за индивидуалните посещения. Семейният билет става 30 лева. Последното повишение на цените беше преди 4 години. Цените на енергоносителите,..

публикувано на 26.12.24 в 12:12