Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Татяна Ваксберг: 14 държави са завели дела за инциденти във войната в Украйна

Татяна Ваксберг
Снимка: Ани Петрова

"За последните 25-30 години очакванията към международното правосъдие са се развили толкова, че търсенето на справедливост е възможно да се извършва още по време на самия конфликт".

Това каза пред БНР Татяна Ваксберг, журналист от Свободна Европа.

И подчерта, че такива престъпления могат да се разглеждат или от националните, или от международните съдилища.

"Вече има 14 държави в Европа, които са завели дела, но не се знае за какви точно инциденти по време на войната в Украйна. Самата Украйна е образувала проверки и започва дела... Българското законодателство предвижда разглеждане на такива дела, но не е предвидена процедурата, по която това да се случва. Много държави са в положението на България, ние не сме уникални в това отношение".

В предаването "Хоризонт за вас" журналистът подчерта, че възможностите на международната общност са много, за разлика от ситуацията отпреди 30 години.

"Тогава нямаше нито постоянно действащ съдебен орган, нито извънредно правосъдие, а страните в конфликта нямаха желание или интерес да разследват престъпленията по собствените си законодателства. Тогава беше замислен извънредният трибунал за бивша Югославия. Той заработи паралелно с този за престъпленията в Руанда. Никой не вярваше в техния успех. Тези трибунали бяха създадени с нисък бюджет, с ниско доверие в тях, със слаби правомощия. Но те не само заработиха, а и изправиха пред съда големите извършители на най-тежките престъпления, които правото може да опише. Докато делата се гледаха в продължение на години, те разбиха множество правни норми, които до този момент съществуваха само на хартия… В момента има Международен наказателен съд, а две европейски институции имат готовност да създадат извънреден трибунал за тези престъпления".

Журналистът поясни, че международното правосъдие досега не е успяло да разреши проблема как физически да изправи предполагаемите виновници за престъпленията пред съда.

"Международните съдилища нямат собствени полицейски органи и разчитат на доброто отношение на съответните държави да им съдействат. Слободан Милошевич стигна до Хага, когато вече не беше на власт... Множеството съдебни дела ще бъдат в такова количество, че може да объркат хората кое къде се гледа. Темата ще бъде валидна в близките 10 години".

Интервюто с Татяна Ваксберг можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Испанският премиер Педро Санчес със съпругата си Бегоня Гомес.

Испанската прокуратура иска прекратяване на делото срещу премиерската съпруга

Испанската прокуратура съобщи днес, че е поискала да бъде прекратено делото за корупция срещу съпругата на испанския премиер Педро Санчес, станало причина той да обяви, че обмисля да подаде оставка, предаде Ройтерс. Прокуратурата заяви, че е протестирала вчерашното решение на мадридски съд да разгледа частен иск от антикорупционни активисти..

публикувано на 25.04.24 в 16:35

Не всички депутати в комисията за Митниците бяха прочели доклада, който приеха

Докладът на временната комисия за Агенция "Митници" и бе приет без всички депутати в нея да са го прочели. Това стана ясно на последното заседание на комисията, свикано в почивка на удълженото пленарно заседание. От думите на Димо Дренчев от "Възраждане" стана ясно, че документът е 37 страници, а според Константин Бачийски от ПП-ДБ е раздаден..

публикувано на 25.04.24 в 16:34
Kитайската космическа станция

Китайската Shenzhou-18 излетя към космическата станция Тянгун

Екипажът от трима астронавти на китайската мисия Shenzhou-18 излетя с ракета, насочена към космическата станция "Тянгун", съобщиха държавните медии в страната, цитирани от БГНЕС. Това е най-новата мисия от космическата програма на Пекин, която има за цел да изпрати астронавти на Луната до 2030 г. 

публикувано на 25.04.24 в 16:30

Насрочиха нов конкурс за управител на дупнишката болница

Нов конкурс за управител на общинската болница в Дупница, след като първият на 4 април се провали, беше насрочен за след изборите - на 12 юни. Това гласуваха общинските съветници в местния парламент. На сесията има остри дебати и напрежение, а кметът на града Първан Дангов обвини съветниците, че водят здравното заведение към влошаване, дори до..

публикувано на 25.04.24 в 16:23
Димитър Манолов

КТ "Подкрепа" за отлагането на либерализацията: Работа на парче

Президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов определи като "работа на парче" отлагането с една година на либерализацията на пазара на електроенергия. Той смята, че парламентът нямаше да вземе решение за отлагането, ако не предстояха предсрочни избори на 9 юни: Либерализацията на пазара на ток на едро се отлага с година "Можеше да не се..

публикувано на 25.04.24 в 16:17

ПП-ДБ остана без група в Общинския съвет в Плевен

Коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България" остана без група в Общинския съвет в Плевен. Причина е заявеното желание на един от съветниците за напускане на групата. Групата на ПП-ДБ до момента беше от трима съветници, колкото е минимумът за група. Искането за напускане е от Павлин Стефанов. Не е ясно какво ще се случи със..

публикувано на 25.04.24 в 15:51

Либерализацията на пазара на ток на едро се отлага с година

Парламентът отложи с една година, считано от 1 юли, либерализацията на пазара на ток на едро.   Решението беше взето със 152 гласа "за" - на ГЕРБ-СДС, ДПС, "Възраждане", "БСП за България" и ИТН. 35 депутати от ПП-ДБ се въздържаха, а други 7 от същата група гласуваха "против".  Миньори и енергетици блокираха движението в центъра на София..

публикувано на 25.04.24 в 15:44