"За последните 25-30 години очакванията към международното правосъдие са се развили толкова, че търсенето на справедливост е възможно да се извършва още по време на самия конфликт".
Това каза пред БНР Татяна Ваксберг, журналист от Свободна Европа.
И подчерта, че такива престъпления могат да се разглеждат или от националните, или от международните съдилища.
"Вече има 14 държави в Европа, които са завели дела, но не се знае за какви точно инциденти по време на войната в Украйна. Самата Украйна е образувала проверки и започва дела... Българското законодателство предвижда разглеждане на такива дела, но не е предвидена процедурата, по която това да се случва. Много държави са в положението на България, ние не сме уникални в това отношение".
В предаването "Хоризонт за вас" журналистът подчерта, че възможностите на международната общност са много, за разлика от ситуацията отпреди 30 години.
"Тогава нямаше нито постоянно действащ съдебен орган, нито извънредно правосъдие, а страните в конфликта нямаха желание или интерес да разследват престъпленията по собствените си законодателства. Тогава беше замислен извънредният трибунал за бивша Югославия. Той заработи паралелно с този за престъпленията в Руанда. Никой не вярваше в техния успех. Тези трибунали бяха създадени с нисък бюджет, с ниско доверие в тях, със слаби правомощия. Но те не само заработиха, а и изправиха пред съда големите извършители на най-тежките престъпления, които правото може да опише. Докато делата се гледаха в продължение на години, те разбиха множество правни норми, които до този момент съществуваха само на хартия… В момента има Международен наказателен съд, а две европейски институции имат готовност да създадат извънреден трибунал за тези престъпления".
Журналистът поясни, че международното правосъдие досега не е успяло да разреши проблема как физически да изправи предполагаемите виновници за престъпленията пред съда.
"Международните съдилища нямат собствени полицейски органи и разчитат на доброто отношение на съответните държави да им съдействат. Слободан Милошевич стигна до Хага, когато вече не беше на власт... Множеството съдебни дела ще бъдат в такова количество, че може да объркат хората кое къде се гледа. Темата ще бъде валидна в близките 10 години".
Интервюто с Татяна Ваксберг можете да чуете в звуковия файл.
Новата българска църква в Лондон отвори врати и лично патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в присъствието на над 300 миряни. Новият храм се казва “Свети Йоан Рилски”. Официалното му откриване ще бъде в неделя. На церемонията бяха и Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Видинският митрополит Пахомий, ректорът на Софийската..
Представители на общностите на България, Румъния, Молдова се събраха за трета поредна година на "Празник на мартеницата“ в Брюксел. Български деца от различни краища на Белгия танцуваха под звуците на тази позната песен "Без радио не мога". Техни връстници се включиха в ателиетата за изработване на мартеници. Таня Станева, президент на..
Полиция охранява пътниците в градския транспорт в Гърция. Арестуват крадци и реагират на всякакви хулигански прояви. След много случаи на кражби и хулиганско поведение в градския транспорт гръцката полиция засили мерките за сигурност на пътниците. Само за ден в Атина униформените извършиха седем ареста за кражби в градския транспорт...
Над 500 замъка се продават в Испания. Цените на средновековните крепости започват от близо 80 000 и стигат до 15 млн. евро. Купуването на замък понякога звучи лекомислено, като прищявка или снобизъм, но носи своята особена стойност. И ако в България крепостите са единствено исторически обекти, то големият им брой в Испания – над 10 000..
Пресслужбата на Ватикана информира, че Папа Франциск е имал по-дълга от обичайното респираторна криза. В прессъобщението се казва, че "Състоянието на Светия отец продължава да е критично, следователно, както беше обяснено вчера, папата не е вън от опасност". Посочва се, че "папа Франциск е получил продължителна астматична респираторна криза, която..
Победителят от 75-ия фестивал на италианската песен Оли, се отказа от правото си да участва на конкурса "Евровизия" в Базел през май. На негово място, Италия ще представи втория в класирането на "Санремо" Лучо Корси. Решението на Оли да не участва в Базел се очакваше, откакто приключи "Санремо" преди седмица. Накрая, чрез социалните мрежи,..
Пограничните общини Свищов и Зимнич от двете страни на река Дунав очакват близо 1 500 000 евро европейско финансиране за предотвратяване на наводнения. Инициативите за зелена инфраструктура и залесяване за адаптация към изменението на климата в районите на Зимнич и Свищов предвиждат за две години от българската и румънската страна на Дунав да..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..