Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Олга Цоева и Мария Димова са запазили приятелството си от ученическите си години

Болградската гимназия
Снимка: METTA/Facebook - Болградская гимназия им. Г.С. Раковского

Много училищни приятелства продължават десетилетия след последния школски звънец. Дни преди Празника на българската просвета и култура ще ви разкажем за едно такова училищно приятелство, което започва в Болградската гимназия на Украйна и продължава в Русе.

В продължение на седем години Олга Цоева и Мария Димова седят една зад друга в клас, участват в едни и същи кръжоци, учат, пеят, танцуват и всяка година след завършването на училището се събират заедно с целия клас на среща. В Украйна, в техния Болград, в тяхната гимназия - Болградската.

Олга Цоева и Мария Димова казаха за БНР:

"В 5-ти клас ни събраха от различни училища, бяхме 16 души - три момчета и 13 момичета".

"Нашата паралелка беше физико- математическа. Нашето преподаване беше изцяло на руски. Ние се дипломирахме с украински език и литература".

Учителите толкова добре са подготвили Олга, че тя с лекота взема изпитите за специалност "Право" и се дипломира като юрист в Русенския университет. Маша продължава в Националния фармацевтичен университет в Харков, а после става управител на аптека в Одеса. С топлина си спомнят ученическите години в училището, в което децата се подбират предварително по отличен успех от цялата област. Това условие важи и днес в тази повече от 160-годишна гимназия.

"През август се навършиха 20 години, откакто завършихме нашата година".

Ами да - ще припомним някои от възпитаниците, записали имената си в историята - политиците Александър Малинов, Ангел Кънчев, Олимпи Панов, Димитър Греков, генералите Георги Тодоров, Данаил Николаев, Иван Колев и първия ректор на Софийския университет акад.Александър Теодоров-Балан. Болградската гимназия винаги е била българска гимназия.
Напоследък обаче се говорят други неща. Професор Дарина Григорова от Софийския университет "Свети Климент Охридски" каза в ефира на БНР:

"Българите в Украйна имат ограничения да говорят и да се учат на родния език".

Олга Цоева и Мария Димова отрекоха това твърдение:

"Вкъщи говорим на български".

"В Одеса като излезеш на автогарата чуваш български език, после руски и малко украински, никога не е имало проблем".

И понеже нямала сили да се противопостави на агресора, Олга решила да спаси от снарядите поне приятелката си от училище. И Маша дошла.

Приятелството на двете млади жени, започнало преди 30 години, се е съхранило и заради ценностите, в които ги е възпитала Болградската гимназия.

Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05
Даниела Дичева

Даниела Дичева: Шевицата съхранява родовото знание

Фолклорното изкуство е предаване на родова памет и знание . Шевицата е един от начините за съхраняване на тази памет. Това каза в интервю за БНР Даниела Дичева от Център за себепознание "Орфей", която е изследовател на везбата. " Българските шевици ме свързват с моите корени ", сподели тя. Най-емблематичните символи в българските..

публикувано на 02.01.25 в 10:48

Литература, любов и кауза - вдъхновяваща история за приятелство от Добрич

Приятелството на две жени, запознали се преди много години в ролите си на учител и ученик, се превръща в литература, в любов и в кауза. Първата стихосбирка на преподавателя по Български език и литература в Добрич Атанаска Георгиева се появи в края на лятото тази година и носи заглавието "Не може да е късно за любов". Уверена, че именно..

публикувано на 02.01.25 в 10:20

Споделени празници с Франк и Брайън Хърбърт, Дилън Томас и... ChatGPT

"Дюн: Пророчеството" стъпва върху разработките на сина на Франк Хърбърт, Брайън, който (в съавторство с Кевин Андерсън) дописва сюжета, за да разберем как се стига до бъдещата епоха, измислена от баща му. Детето не е много непослушно. Следва подробни бележки, оставени от таткото. Изображението е генерирано с..

публикувано на 31.12.24 в 13:34

Какво се крие зад блясъка на стъклените коледни играчки?

Изработването на стъклени коледни играчки започва преди повече от 250 години в някогашното село, сега град Лауша в Източна Германия. Преди това хората са украсявали коледните си елхи със сушени плодове, шишарки, жълъди или с всичко, което им е останало от реколтата през годината. Според преданията, една година в Лауша реколтата била много..

публикувано на 30.12.24 в 12:01
Станислава Копанкова е старшата акушерка в Неонатологията в столичната АГ болница

Старшата акушерка Станислава Копанкова обича много децата и им се радва искрено

Станислава Копанкова е старшата акушерка в Неонатологията в столичната АГ болница "Шейново". За нея грижата за бебетата и професията акушерка е една от най-хубавите. С огромна любов се грижи за новородените деца. Спонтанно решава да стане акушерка. По време на държавния стаж разбира, че неонатологията е нейната професия. "Много ми..

обновено на 29.12.24 в 07:17